به گزارش «ایسنا»  خودنگاره‌ای از رامبرانت که این هنرمند را با کلاهی مشکی نشان می‌دهد روز گذشته در حراجی ساتبیز به قیمت  ۱۴ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۴۰۰ پوند فروخته شد. ارزش این اثر ۱۲ تا ۱۶ میلیون  پوند برآورد شده بود.

این اثر که به سال ۱۶۳۲ تعلق دارد، این نقاش را در سن ۲۶ سالگی نشان می‌دهد و یکی از دو خودنگاره‌ای است که در آن رامبرانت در لباس رسمی دیده می‌شود. از آنجا که اغلب خودنگاره‌های رامبرانت اکنون در مجموعه موزه‌های بزرگ سراسر جهان نگهداری می‌شوند، این خودنگاره تنها یکی از سه خودنگاره‌هایی است که در مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شود.

پیش از این خودنگاره‌ای که در سال ۲۰۰۳ به قیمت 9/ 4 میلیون پوند به فروش رفته بود، رکورددار گران‌ترین خودنگاره این هنرمند بود. رامبرانت که به «نقاش تاریکی‌ها» شهرت دارد، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقاشان تاریخ هنر شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های اصلی نقاشی‌های این نقاش هلندی این بود که از دل تاریکی‌ها و با تکنیک سایه روشن، نور خلق می‌کرد.

همچنین در روزهای گذشته  تابلوهای نقاشی سه‌گانه «بنکسی» با موضوع بحران جهانی مهاجرت در حراجی ساتبیز بیش از قیمت برآوردشده به فروش رفت. تابلوهای نقاشی از «بنکسی» که منظره دریا را با جلیقه‎های نجاتی در سواحل به تصویر می‌کشند، در حراجی به قیمت 2/ 2 میلیون پوند فروخته شدند.

این سه تابلو نقاشی که با عنوان «منظره دریای مدیترانه ۲۰۱۷» شناخته می‌شوند توسط «بنکسی» و برای جمع‎آوری کمک مالی به بیمارستانی در «بیت‌اللحم فلسطین» در حراجی به فروش گذاشته شده بودند.

در نگاه اول به نظر می‌رسد این آثار به سبک رمانتیسم منظره نقاشی شده باشند؛ اما جلیقه‌ها و حلقه‌های نارنجی رنگ این تابلوها داستان دیگری را روایت می‌کنند. ارزش تقریبی این آثار بین ۸۰۰  هزار تا 2/ 1 میلیون پوند تخمین زده شده بود؛ اما پس از کشمکشی بین دو خریدار ناشناس در حراجی ساتبیز این اثر در نهایت به قیمت 2/ 2 میلیون پوند فروخته شد و به یکی از گران‌ترین آثار این هنرمند تبدیل شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند