به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودایریدر، موقوفه ملی هنرها (NEA) از سازمان‌های مستقل حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که برای پروژه‌هایی که ممتازی هنری نشان دهند، حمایت و بودجه فراهم می‌آورد. این سازمان با یکی از لوایح کنگره ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. یکی از فعالیت‌های این سازمان تهیه گزارش‌هایی درباره عادات مطالعه و کتاب‌خوانی مردم آمریکاست که در آخرین گزارش این سازمان مربوط به سال ۲۰۱۷ اطلاعات جالبی منتشر شده است.

 طبق گزارش منتشرشده توسط موقوفه ملی هنرهای آمریکا معلوم شده است که بزرگسالان آمریکایی که عادت به مطالعه کتاب با کتاب‌‌خوان‌های الکترونیک دارند، نسبت به افراد دیگر ساعات بیشتری از وقت‌های فراغت خود را به مطالعه اختصاص می‌دهند. به گفته این گزارش، افرادی که به کتاب‌های صوتی گوش می‌کنند نیز چنین شرایطی دارند.

براساس آمارهای منتشرشده در این گزارش مقایسه مطالعه کتاب‌های چاپی و الکترونیک نشان می‌دهد که به‌طور متوسط نسبت کتاب‌های مطالعه شده چاپی و الکترونیک تقریبا 4 به 10 بوده است. یعنی کاربران کتابخوان‌های الکترونیک به طور متوسط اگر 10 کتاب مطالعه کرده باشند، کاربران کتاب‌های چاپی تنها چهار کتاب در سال مطالعه کرده‌اند.

در نظرسنجی این سازمان بیش از 45درصد از مردم آمریکا به کتاب‌های صوتی گوش داده یا از کتاب‌خوان الکترونیک استفاده کردند، درحالی‌که تنها 25درصد کتاب چاپی مطالعه کردند. حدود 1500 نفر در نظرسنجی فوق شرکت کردند.

موسسه تحقیقاتی پیو نیز اوایل سال‌جاری آمارهایی درباره سبک و سلیقه کتاب‌خوانی در آمریکا منتشر کرد که طبق آن معلوم شد که تعداد بزرگسالان این کشور که از کتاب صوتی و الکترونیک استفاده می‌کنند، همچنان در حال افزایش است. در این آمارها نشان داده شد که اقشار سنی بین 18 تا 24 سال نسبت به افراد بالای 65 سال بیشتر از کتاب الکترونیک استفاده می‌کنند.

محققان اعتقاد دارند استفاده از کتاب‌خوان‌های الکترونیک انگیزه و اشتیاق مضاعفی برای مطالعه کتاب در بین جوان‌ترها ایجاد می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند