اگرچه پس از برنامه معروف «ماه عسل» رکورد استقبال از این برنامه تکرار نشده اما به نظر می‌رسد با وجود خانه‌نشینی بسیاری از شهروندان، میانگین تماشای برنامه‌های تلویزیونی در رمضان امسال در مقایسه با دو، سه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته باشد.

سحری‌های سیما

شبکه یک سیما برنامه ویژه سحر خود با نام «ماه خدا» را در هنگامه سحر از ساعت ۳ تا ۵ بامداد پخش می‌کند. در این برنامه ضمن ایراد سخنرانی‌های مذهبی، سوالاتی درباره روزه‌داری از مهمان برنامه پرسیده خواهد شد. ختم یک صفحه‌ای قرآن در ویژه‌برنامه سحر و در طول روز به نیت سلامتی نیز برگزار می‌شود. مناجات‌خوانی نیز از دیگر بخش‌های برنامه ماه خدا است که حسن سلطانی اجرایش را برعهده دارد. این برنامه به‌صورت زنده هر سحر از آنتن شبکه یک سیما پخش می‌شود.

«پگاه عاشقی» ویژه‌برنامه سحرگاهی شبکه دو سیماست که به‌صورت زنده روانه آنتن می‌شود. این ویژه برنامه همراه با بخش‌های گفت‌وگوی کارشناسی، مناجات‌خوانی مداحان برتر کشور، شعرخوانی شاعران آیینی جوان، قرائت دعای سحر به‌صورت زنده و  ارتباط با حرم معصومین(ع) هر روز ساعت ۳ به روی آنتن خواهد رفت. همچنین برنامه «ماه من» حدود ساعت ۳ بامداد از شبکه سه پخش می‌شود. در این برنامه مناجات‌های منظوم برای روزه‌داران پخش خواهد شد. در شبکه چهار سیما برنامه «سحوری» با موضوع انسان، جامعه و تمدن قوی با محوریت حدیث جنود عقل و جهل و صحیفه سجادیه، ۳۰ شاخصه برای انسان قوی و جامعه قوی صحبت و تبادل‌نظر خواهد شد. این برنامه که با اجرای امیر‌مهرداد خسروی در ساعت ۳ بامداد پخش می‌شود شامل بخش‌هایی از جمله مناجات‌خوانی میرزا محمدی خواهد بود.

 «مهمان خدا» عنوان ویژه‌برنامه سحرگاهی شبکه قرآن و معارف است که هر روز از ساعت ۲:۳۰ بامداد به‎صورت زنده پخش می‌شود.

ویژه‌‌های افطار

شبکه یک سیما امسال برنامه «دعوت» را برای پنجمین سال متوالی در ماه مبارک رمضان به روی آنتن می‌برد. این برنامه که کاری است از گروه اجتماعی شبکه یک سیما به تهیه‌کنندگی مجتبی کشاورز و با حضور محمد برمایی به‌عنوان مجری و کارشناس پخش می‌شود.

این برنامه امسال نیز هر روز ساعت ۱۹:۲۰ روانه آنتن خواهد شد. رویکرد برنامه بحث خانواده، مواسات، امیدبخشی و امید به زندگی است.

سال گذشته «دعوت» با موضوعات تعاملات پیش از ازدواج و در آستانه ازدواج پخش شد و امسال به بحث خانواده‌های شکل‌گرفته پرداخته می‌شود. همچنین بحث‌های اجتماعی و کرونا از دیگر محورهای اصلی «دعوت» است و به موضوع جانبازان در سه دهه اخیر نیز پرداخته خواهد شد.

«مکث» عنوان یکی دیگر از تولیدات شبکه دو سیماست که در ایام رمضان به‌صورت ویژه‌برنامه روانه آنتن می‌شود. گفت‌وگو با افرادی که در روزهای کنونی انتشار ویروس کرونا به نوعی در کمک به دیگران در روزهای قرنطینه موثر بوده یا به نوعی توانسته‌اند در مبارزه با این بیماری موفق ظاهر شوند از جمله بخش‌های این برنامه است.

این برنامه از یک بخش گفت‌وگومحور و بخش مستند تشکیل شده است. «مکث» کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی که هر روز ساعت ۱۹ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

شبکه سه سیما هم در کنداکتور رمضانی خود «مثل ماه» را جایگزین برنامه «ماه عسل» کرده است. رسالت بوذری اجرای این ویژه‌برنامه ماه رمضانی شبکه سه سیما را بر عهده دارد که هر شب تا دقایقی قبل از لحظه افطار روی آنتن خواهد رفت. رسالت بوذری مجری برنامه‌هایی چون «شب‌های روشن» و «مخاطب خاص» بوده و قرار است در ماه رمضان نیز با این ویژه‌برنامه میزبان مخاطبان در شب‌های رمضان باشد.

«مثل ماه» به تهیه‌کنندگی هادی آشتیانی و کارگردانی پیام ابراهیم‌پور برنامه‌ای ترکیبی با ساختار معارفی و اجتماعی است و به مسائل اجتماعی و دینی می‌پردازد و مهمانانی از قشرهای مختلف در برنامه حضور پیدا خواهند کرد و از زندگی و اتفاقات خاص خود صحبت می‌کنند. در لحظات افطار، شبکه چهار «زندگی پس از زندگی» را در ساعت ۱۹ به روی آنتن می‌برد.

این برنامه ترکیبی مستندگونه است که در آن با ۳۰ نفری که از دنیا رفته‌اند، اما عمرشان به دنیا بوده و حیات دوباره یافته‌اند گفت‌وگو شده و از مشاهدات خود می‌گویند.

ویژه‌برنامه رمضانی «زندگی پس از زندگی» سعی دارد با دعوت از استادان بنام در حوزه‌های مختلف جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه، مردم‌شناسی و... به معنای زندگی در دنیای دیجیتالی امروز بپردازد.

ویژه‌برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما «ضیافت» نام دارد که این برنامه در قالب ترکیبی همراه با مستند به بررسی زندگی علما و بزرگان دین می‌پردازد و هر روز از ساعت ۱۹ به‎صورت زنده از تلویزیون پخش خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند