مثلا کمدی «خوب، بد، جلف ۲» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی در سه روز اکران خود نزدیک به ۸۰ هزار نفر مخاطب داشته گرچه فیلم‌های دیگری مثل «چهل و هفت» و «عطر داغ» روی هم کمتر از یک هزار نفر تماشاگر داشته‌اند.اگرچه تعداد مخاطبان سینما در ماه‌های گذشته به دلایل مختلف نوسان داشته و این روزها شاید شلوغی‌های آخر سال را هم باید به دلایل کم شدن مخاطبان سینما اضافه کرد، اما شاید لازم باشد برای کمتر نشدن حضور تماشاگر در سینما به‌ویژه در شرایط خاص فعلی، تمهیدی جدی‌ اندیشیده شود.مثلا نصب محلول‌های ضدعفونی‌کننده در سینماها یا پخش رایگان ماسک میان تماشاگران تا خطرات ابتلا به این ویروس را کمتر کند. به هر روی برگزاری انتخابات از یکسو، ‌گسترش بیماری کرونا در ایران از سوی دیگر و احتمالا کاهش رغبت تماشاگران فیلم‌های ایرانی به چیدمان فیلم‌های روی پرده باعث شده است تا فروش فیلم‌ها در روزهای اخیر رو به کاهش بگذارد.

 یک استثنا

«خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی که از روز چهارشنبه روی پرده رفته است، در دو روز اول موفق به فروش یک میلیارد و ۱۶۳ میلیون و ۷۵۲ هزار تومانی شد.این فیلم درباره گروهی ضد انقلاب به ریاست دکتر مدنی است که زیر نظر دونالد ترامپ ماموریتی به فربد در ایران به‌عنوان گروه فیلمبرداری می‌دهد. در آنجا پژمان جمشیدی و سام درخشانی به‌عنوان بازیگرهای فیلم ارتش سری انتخاب می‌شوند. فربد سعی در انجام عملیات دارد اما پژمان و سام تقریبا همه چیز را به هم می‌ریزند و... پژمان جمشیدی، سام درخشانی، حامد کمیلی، ریحانه پارسا، گوهر خیراندیش، امیرمهدی ژوله، فرهاد آییش، ستاره پسیانی، مارال فرجاد و شکیب شجره بازیگران این فیلم هستند.

 کاهش مخاطبان در یک سال اخیر

بررسی آمار فروش فیلم‌ها در ۱۱ ماه سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش سینما نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش داشته است، ولی تعداد مخاطبان، اندکی کاهش یافته است. در گزارشی که به‌تازگی از سوی روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری منتشر شده، میزان فروش سینمای ایران در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸ به فروشی معادل ۲۹۳ میلیارد و ۸۱۳ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسیده است و طی این مدت ۲۵ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۲۴۲ نفر به تماشای فیلم‌های درحال اکران نشستند.

میزان فروش فیلم‌های سینمایی در ۱۱ ماه سال ۹۷ نیز معادل ۲۳۲ میلیارد و ۱۵۳ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۲۶ میلیون و ۶۲۲ هزار و ۳۲۶ نفر بوده است. با توجه به افزایش میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۸ و بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی میزان افزایش فروش فیلم‌ها در ۱۱ ماه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ چهار درصد رشد داشته است. ولی تعداد تماشاگران در ۱۱ ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳ درصد کاهش داشته است.میزان فروش و تعداد بیننده ایام جشنواره فیلم فجر در میزان فروش و تعداد بیننده بهمن‌ماه محاسبه نشده است.همچنین با اشاره به فروش بهمن‌ماه می‌توان گفت میزان فروش سینمای ایران در بهمن‌ماه سال ۹۸ معادل ۱۷ میلیارد و ۷۸۶ میلیون و۴۱۵ هزار تومان بوده و یک میلیون و ۵۸۰ هزار نفر به تماشای فیلم‌های اکران شده نشستند.در مقایسه بهمن‌ماه با مدت زمان مشابه سال ۹۷ می‌توان اعلام کرد فروش در سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۸۸۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان بوده و یک میلیون و ۶۹۴ هزار و ۸۵۶ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در بهمن‌ماه ۹۸ فروش ۲۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بیننده ۱۷ درصد کاهش داشته است.

آمار فروش برخی فیلم‌های سینمایی در حال اکران این پرسش را مطرح می‌کند که آیا تعداد مخاطبان سینماها پس از انتشار خبرهای مربوط به شیوع کرونا ویروس در ایران کاهش یافته است؟

به‌طور کلی در مقایسه سال‌های اخیر سینما، به رغم افزایش فروش، تعداد سینما رو به کاهش بوده است. تمهیداتی که مدیران سینمایی کشور برای افزایش مخاطبان سینما اتخاذ کرده‌اند به‌نظر می‌رسد که شکست خورده و ایده‌هایی مانند سینمای سیار در شهرها و روستاهای فاقد سینما، اکران فیلم‌های خارجی و همچنین افزایش گروه‌های اکران نیز نتوانسته چاره‌ساز آب رفتن جامعه مخاطبان سینما در سال‌های اخیر شود.بسیاری از کارشناسان معتقدند چیدمان نادرست اکران، مدیریت نادرست تولید و تکراری شدن محتوای بسیاری از فیلم‌های کمدی از جمله دلایل اصلی کاهش رغبت مردم به تماشای فیلم‌های سینمایی در سالن‌های سینماست.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند