به گزارش خبرگزاری مهر، روز جمعه انتشار شایعه درگذشت محمدرضا شجریان هنرمند باسابقه موسیقی ایرانی، با موجی از واکنش‌ها در فضای مجازی همراه شد. شایعه‌ای که ابتدا حسن عباسی سرتیم پزشکی محمدرضا شجریان آن را تکذیب کرد و همایون شجریان هم در صفحه رسمی خود در اینستاگرام به آن واکنش نشان داد و تأکید کرد رسانه‌ها خبرهای قطعی درباره شرایط پدرش را تنها از طریق او پیگیری و مخابره کنند.شایعه هر چند خیلی زود تکذیب شد اما از حوالی نیمه شب، تعدادی از علاقه‌مندان محمدرضا شجریان خود را به مقابل بیمارستان «جم» محل بستری این استاد آواز رساندند تا بی‌واسطه در جریان وضعیت او قرار بگیرند.همین شرایط سبب شد، همایون شجریان نیز ساعتی پس از نیمه شب، خود را به بیمارستان برساند و رودررو با علاقه‌مندان محمدرضا شجریان، شایعات را تکذیب کرده و به تشریح جزئیاتی از روند درمانی این هنرمند بپردازد.

همایون شجریان در آغاز در تشریح روند طی شده درمانی پدرش گفت: از سه چهار سال قبل که پدر در آمریکا مجبور به رادیوتراپی شدند، این رادیوتراپی عوارض سوئی به همراه داشت که شرح آن را بعدها در رسانه‌ها هم مطرح خواهم کرد. همان زمان بنده را خواستند که به آمریکا بروم. با مشکلاتی همچون اخذ ویزا و داستان‌های دیگر، خود را به آنجا رساندم. شرایط ایشان آن روز به گونه‌ای بود که دکترها او را جواب کردند و حتی گفتند تا یک هفته دیگر بیشتر زنده نخواهند بود؛ چراکه حدود یک هفته بود که پدرم نه آب خورده بود و نه غذا.

وی ادامه داد: به دلایل عوارض همان رادیوتراپی و تورم مغز، مراحل پیچیده‌ای طی شده بود و سرانجام هم پزشکان پدر را جواب کردند اما بنده اصرار کردم در صورتی که ایشان عذاب و دردی نداشته باشد، حتی شده برای یک روز هم بیشتر او را برای ما نگه دارند، این کار را بکنند. برای تغذیه در معده‌شان لوله‌ای کارگذاری شد تا بتوانند غذا به او بدهند و همین تغذیه مجدد باعث احیا شد.

همایون شجریان افزود: پس از آن شرایطی را فراهم آوردیم تا به‌رغم برخی مشکلات پدر را به ایران منتقل کنیم و شکر خدا از آن روز تا امروز سه سال می‌شود که سایه پدر همچنان بالای سر ما هست.

این هنرمند افزود: شایعات زیادی در این مسیر مطرح می‌شد که صحت نداشت. اگر گاهی هم پیش می‌آمد که شرایط ایشان نامساعد می‌شد، نمی‌خواستیم جزئیات آن را منتشر کنیم که باعث نگرانی دیگران شود چون واقعاً هم چیز مهمی نبود. مثلًا برای تعویض همین لوله تغذیه گاهی مجبور می‌شدیم پدر را به بیمارستان منتقل کنیم و نیاز بود تحت نظارت باشند. در مراحلی هم ایشان در روند فیزیوتراپی همراهی بسیار خوب و هوشیاری بالایی داشتند. در واقع تنها از نظر جسمانی و حرکتی مشکلاتی وجود داشت و از نظر ذهنی مثل همیشه هوشیاری خودشان را داشتند. البته به‌دلیل نارضایتی از شرایط، مقداری افسردگی هم سراغشان آمده بود. شجریان درباره آخرین وضعیت درمانی پدر و شایعات منتشر شده درباره وابستگی حیاتی محمدرضا شجریان به دستگاه‌های بیمارستانی هم گفت: در مقطعی شرایط فشار ایشان به‌صورتی بود که مجبور شدند از طریق دستگاه آن را کنترل کنند. از نظر تنفس هم امروز هرچند از دستگاه کمک می‌گیرند اما همچنان خودشان تنفس دارند. وی در پایان باردیگر از همه علاقه‌مندان محمدرضا شجریان خواست به شایعات فضای مجازی توجه نکنند و آخرین خبرها درباره روند درمانی محمدرضا شجریان را از صفحه رسمی او در اینستاگرام دنبال کنند.

 

p21- (2)

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند