سیف‌الله صمدیان دبیر این رویداد گفت: در نمایشگاه هفدهم نیز همچون دوره‌های گذشته، دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال داریم که بخش جوانان زیر ۲۵ سال مسابقه‌ای و رقابتی است. این دوازدهمین دوره‌ای است که بخش جوانان زیر ۲۵ سال به شکل رقابتی و به یاد محسن رسول‌اف برگزار می‌شود.صمدیان با اشاره به اضافه شدن بخش «چهل سال تهران» به این رویداد، در مورد این بخش ویژه توضیح داد: بخش خاصی را امسال به نمایشگاه اضافه کردیم که تاکنون با این وسعت انجام نشده است و «چهل سال تهران» نام دارد. در این بخش در شاخه‌های مختلف، تصاویری را که در اولین روز بعد از انقلاب تا روزهای اخیر رخ داده است، در خانه اتحادیه جمع‌آوری و نمایش خواهیم داد که افتتاح آن ۱۵ اسفند خواهد بود.

صمدیان توضیح داد: امسال جشن تصویر سال با یک اتفاق ویژه همراه است. فیلم «سوهانک» از سوی بهمن کیارستمی در اختیار ما قرار گرفته تا نخستین نمایش جهانی آن در تصویر سال انجام شود. در این فیلم عباس کیارستمی را می‌بینیم که به جای تمام پرسوناژهای فیلم «طعم گیلاس» بازی کرده و فیلم توسط بهمن کیارستمی فیلم‌برداری شده است تا بعدا بتوانند بر اساس آن بازیگران اصلی فیلم را هدایت کنند. «سوهانک» فیلم منحصربه‌فردی است که قرار است بهار ۲۰۲۰ در بزرگداشت کیارستمی در مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو پاریس نمایش داده شود.

این عکاس و فیلمساز باسابقه بیان کرد: به جز بخش آزاد در نمایشگاه تصویر سال و مسابقه جوانان زیر ۲۵ سال، بخش دیگری که در جشن تصویر سال بسیار گل کرده، بخش «ایران ما» است که امیدوارم امسال کتاب آن نیز چاپ شود. این بخش بسیار پربار است و بالای ۳۰۰ عکس منتخب در این بخش به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به پروژه‌های عکاسی هفدهمین نمایشگاه تصویرسال، در این مورد توضیح داد: شش پروژه نیز در نمایشگاه به نمایش در می‌آید که شامل «کره شمالی از نگاه عکاس ایرانی» اثری از مجتبی دعایی، «دریاچه ارومیه؛ دیروز و امروز» اثری از جواد پورصمد، «از نگاه یک خلبان» اثر کاپیتان امیرحسن غروی، «پاریس از نگاه یک عکاس ایرانی» اثر زهره خالقی، «پدرانه» اثر مونا علیخواه ساکن هلند و «عکاسی مینی‌مال؛ از ایران تا هلند» اثر نیلوفر شهیدی ساکن هلند است. صمدیان در ادامه درباره آثاری که در نمایشگاه به نمایش در می‌آید، توضیح داد: بیش از ۸۵۰ قاب چاپ شده در بخش‌های آزاد، جوان و موبایل، گرافیک و کاریکاتور در نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود. بیش از ۱۵۰۰ تصویر به‌صورت مالتی مدیا در همه بخش‌های گرافیک، کاریکاتور و عکس+ ایران ما به نمایش گذاشته می‌شود. در فیلم‌های بخش آزاد از مجموع ۳۱۲ فیلم رسیده ۱۳۵ فیلم به جشنواره راه پیدا کرده است که از این آمار ۳۰ فیلم به بخش تهران اختصاص داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند