پیش از این خبر آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی به آهنگسازی مهیار علیزاده مورد توجه موسیقی‌دوستان و رسانه‌ها قرار گرفت و از روز گذشته نیز خبر انتشار آلبومی با آهنگسازی علی رهبری و صدای محمد معتمدی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها بازتاب گسترده پیدا کرد. این دو چهره مطرح موسیقی خردادماه امسال آلبومی با عنوان «مادرم ایران» را منتشر کردند و آلبوم دوم این مجموعه نیز به تازگی در سطح جهانی منتشر شده است. نکته دیگر آن است که آلبوم یادشده که نام «مادرم ایران» را بر پیشانی دارد و در سطح جهانی توزیع شده به تعدادی از آهنگسازان شناخته شده موسیقی کشورمان تقدیم شده است. این آلبوم با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا به صورت زنده  در کنسرت ضبط شده که آغاز آن با اجرای قطعه «دنیای بدون جنگ» است، به استاد فقید موسیقی حسین دهلوی تقدیم شده است. این اثر دربرگیرنده یک فضای کاملا ایرانی است که آهنگسازی آن در سال ۹۶ بر روی شعری از محمدفرید ناصری به انجام رسیده است.

قطعه «عاشقم بر همه عالم» با شعری از سعدی، به روح الله خالقی، سرود «مادرم ایران» روی شعر فرید ناصری، به محمدرضا شجریان و قطعه «عربیزیشن» نیز به مصطفی کمال پورتراب تقدیم شده است. علی رهبری آهنگساز این آلبوم در این باره گفته است: طبق برنامه ریزی‌های به عمل‌آمده کمپانی «ناکسوس» از کمپانی‌های معتبر پخش و نشر آثار موسیقایی آلمانی آلبوم دوم از پروژه «مادرم ایران» را با صدای محمد معتمدی در بازار جهانی منتشر کرده است. رهبری یادآور شد: یکی از ویژگی‌های پروژه «مادرم ایران» در این است که این آثار فقط یک بار در کنسرت با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا اجرا و زنده ضبط شده و هیچ کدام ضبط استودیو نبوده است. البته طبق برنامه ریزی‌هایی که انجام گرفته آلبوم سوم پروژه «مادرم ایران» در حال اتمام است و تا بهار آینده در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

این رهبر ارکستر در بخش پایانی صحبت‌های خود توضیح داد: آلبوم اول «مادرم ایران» که در خردادماه انتشار یافت مورد استقبال مخاطبان کشورهای مختلف قرار گرفته که خوشبختانه در اولین عکس‌العمل، آقای داوید دنتون از منتقدان مشهور موسیقی کلاسیک در لندن، در مقاله‌ای به ستایش این اثر پرداخت. علی رهبری رهبر و مدیر هنری سابق ارکستر‌های سمفونیک شهرهای، بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران طی سال‌های اخیر با هدف ارتقای کیفیت ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا از طرف بنیاد فرهنگی و هنری آنتالیا به این ارکستر دعوت شده بود.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند