از جمله فیلم‌هایی که در کاهش رکود سینماها در هفته‌های گذشته تاثیر داشته می‌توان به فیلم ابرقهرمانی «انتقام جویان: پایان بازی» به کارگردانی برادران روسو اشاره کرد. این فیلم در روزهای گذشته توانست با عبور از مرز فروش ۲ میلیارد و ۷۸۹ میلیون و ۲۰۰هزار دلار، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شود و رکورد قبلی فروش را که مربوط به فیلم «آواتار» بود، بشکند. «انتقام‌جویان» با بزرگ‌ترین افتتاحیه در سطح جهانی که برابر ۲۲/ ۱ میلیارد دلار بود نیز پیش‌تر نام خود را در تاریخ ثبت کرده بود که از این میان ۱/ ۳۵۷ میلیون دلار آن در بازار آمریکا و ۵/ ۸۶۶ میلیون دلار در بازار بین‌المللی کسب شده بود. «انتقام‌جویان: پایان بازی» نخستین بار در ۲۲ آوریل ۲۰۱۹ در لس‌آنجلس به روی پرده رفت. این فیلم اکران رسمی خود را به‌صورت گسترده از تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ به‌صورت آی‌مکس و سه‌بعدی آغاز کرد. فیلم با واکنش مثبت منتقدان همراه بود و در زمینه کارگردانی، تیم بازیگری، وجه سرگرمی و وزن احساسی موجود در آن مورد ستایش قرار گرفت و فروش فوق‌العاده‌ای داشت.

فیلم «آواتار» ساخته جیمز کامرون که پیش از این رکورددار فروش تاریخ سینما بود، با فروش ۲ میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلاری به همراه فیلم تایتانیک، «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد»، «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» تنها فیلم‌های تاریخ هستند که بیش از ۲ میلیارد دلار فروش داشته‌اند. این فیلم توانست به مدت ۱۰ سال جایگاه خود را بین فیلم‌های پرفروش جهان حفظ کند. اثر دیگری که توانسته در چند روز گذشته در مقیاسی دیگر رکورد بشکند به انیمیشن «شیرشاه» مربوط می‌شود. این انیمیشن که نسخه جدید از انیمیشن کلاسیک دیزنی در سال ۱۹۹۴ است توانست با آغاز کران در سینماهای آمریکا فروش جهانی خود را از مرز نیم میلیارد دلار عبور دهد. رئال انیمیشن «شیرشاه» به کارگردانی «جان فاوارو» در میان تمامی آثار کمپانی دیزنی به غیر از محصولات مارول و لوکاس فیلم، رکورددار فروش آغازین در آمریکا (۱۸۵ میلیون دلار) است.

این فیلم در آخر هفته میلادی که گذشت به فروش نزدیک به ۲۷۰ میلیون دلار در ۵۲ کشور جهان دست یافت و در تمامی بازارها رتبه نخست گیشه را به خود اختصاص داد که از آن جمله می‌توان به روسیه، استرالیا و کل منطقه آمریکای لاتین اشاره کرد. مجموع فروش خارج از آمریکای «شیرشاه» هم‌اکنون ۳۴۶میلیون دلار است؛ ۵/ ۹۷ میلیون دلار این مبلغ از محل سینمای چین به دست آمده که از هفته پیش میزبان محصول جدید دیزنی است. پیش از این «دیو و دلبر» در سال ۲۰۱۷ با فروش ۷/ ۱۷۴میلیون دلاری از حیث فروش افتتاحیه در دیزنی رکورددار بود. در هفته‌ای که گذشت، علاوه بر «شیرشاه» فیلم «داستان اسباب‌بازی ۴» با فروش ۳۷۵ میلیون دلاری در آمریکا و فروش جهانی ۸۵۹ میلیون دلاری و «اسپایدر من: دور از خانه» با فروش ۳۱۹ میلیون دلاری در آمریکا و فروش جهانی ۵۶۹ میلیون دلار توانستند در فهرست پرفروش‌ها قرار گیرند.

زنگ خطر برای سینمای آمریکا

آمارها نشان می‌دهد، علاوه بر کاهش شمار تماشاگران سینمای آمریکا، باکس‌آفیس نیز در فصل دوم امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهشی ۸/ ۳ درصدی روبه‌رو شده و آمار فروش به ۲۲/ ۳ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، آماری که پنج‌شنبه گذشته از سوی انجمن ملی مالکان سینما منتشر شد، نشان می‌دهد قیمت فروش بلیت برای فصل دوم سال در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۸، کاهشی ۳/ ۱ درصدی را که برابر ۱۲ سنت می‌شود ثبت کرد و قیمت فروش بلیت به‌طور متوسط برابر ۲۶/ ۹ دلار بود. گفته می‌شود متوسط قیمت بلیت هر سال دارد به نسبت سال پیش کمتر می‌شود و علت آن این است که سینماروهای جوان‌تر ترجیح می‌دهند از برنامه‌های آنلاین بیشتر استفاده کنند.

با وجود افت به ثبت رسیده در فصل دوم، وضعیت این فصل بهتر از فصل اول ۲۰۱۹ بود چون در آن فصل بلیت‌فروشی با کاهشی ۸/ ۱۴درصدی و باکس‌آفیس با افتی ۱۹/ ۱۶ درصدی مواجه شده بود. در سال ۲۰۱۸ باکس آفیس رشدی ۹/ ۶درصدی را تجربه کرده و مجموع فروش ۸۵/ ۱۱ میلیارد دلار بود و قیمت بلیت نیز با افزایش ۶/ ۱ درصدی از ۹۷/ ۸ به ۱/ ۹ دلار رسیده بود. در مجموع فروش نیمه نخست امسال کاهشی ۴۶/ ۹ درصدی را نسبت به نیمه نخست سال قبل تجربه کرد و به ۶/ ۵ میلیارد دلار رسید. از نظر تعداد تماشاگران هم نیمه نخست امسال نسبت به سال پیش افتی ۴/ ۸ درصدی را ثبت کرد و ۶۱۳ میلیون نفر به سینما رفتند. این رقم برای همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۸ برابر ۶۶۹ میلیون نفر بود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند