رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال رونق تولید نام‌گذاری کرده‌اند و در این زمینه نباید صنعت نشر را نادیده گرفت. صنعت نشر در اقتصاد ملی جایگاه مهمی داشته و دارد و به شکل مستقیم و غیرمستقیم درآمدی را برای اقتصاد ملی ایجاد می‌کند. صالحی متذکر شد: طبق آمار سازمان مالکیت فکری صنعت نشر در سال ۲۰۱۶ برای ۱۱ کشور درآمدی بالغ بر ۴۶ میلیارد دلار به همراه داشته است. صنعت نشر از ناحیه‌ اشتغال نیز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم سهم قابل‌توجهی دارد. طبق آمار این سازمان در کشور چین که امسال میهمان ویژه نمایشگاه کتاب ماست ۴۶ میلیون نفر در زمینه صنعت نشر به شکل‌های مختلف حضور دارند. صنعت نشر رقم قابل توجهی را در اشتغال می‌تواند به خود اختصاص دهد.

صالحی سپس با اشاره به آتش‌سوزی کلیسای نوتردام گفت: این واقعه مهم تاثیر مستقیم و آموزنده‌ای دارد. کلیسای نوتردام در سال ۱۸۳۱ میلادی کلیسای فرسوده‌ای بود که کمتر مورد توجه واقع می‌شد. زمانی که ویکتور هوگو رمان «گوژپشت نوتردام» را نوشت باعث شد که این کلیسا مورد توجه قرار بگیرد. در سال ۱۸۴۴ این کلیسا بازسازی شد که بازسازی آن ۲۵ سال به طول انجامید؛ این کلیسا رونق گرفت و به عامل موثری در صنعت گردشگری تبدیل شد. این موضوع نشان‌دهنده‌ این است که کتاب فرصت وسیعی را برای اقتصاد شهری و ملی فراهم می‌کند. سیدعباس صالحی در ادامه بیان کرد: کتاب و صنعت نشر علاوه بر کارکردهایی که گفتیم؛ تولید علم، پالایش زبان و تقویت قدرت تفکر، به‌عنوان یک رسانه‌ قدیمی شناخته می‌شود. باید صنعت نشر و کتاب را جدی گرفت. اگر از تولید علم سخن می‌گوییم نباید کتاب را فراموش کرد و نقش آن را دست کم گرفت.  

انتقاد از غلبه جنبه فروشگاهی

از نخستین سال‌های برپایی این رویداد فرهنگی تا کنون، بحث غلبه جنبه فروشگاهی‌ بر جنبه نمایشگاهی‌ آن مطرح بوده، آن‌قدر این موضوع تکرار شده که دیگر از وجه انتقادی به شکل یک ویژگی برای همگان پذیرفته شده است. راه‌اندازی فروشگاهی بزرگ با حضور اغلب ناشران کشور و ارتباط مستقیم آنها با مخاطبان از نظر اقتصادی و فرهنگی با وجود وجوه مثبت خود، مشکلاتی را نیز درپی داشته که بیشتر منتقدان برآن اتفاق نظر دارند.  با همه اینها، با توجه به بحرانی که اخیرا گریبان صنعت نشر را با افزایش قیمت ارز، گرانی کاغذ وارداتی و بالا رفتن قیمت کتاب گرفته، گویا مجالی برای این انتقادها نمانده و چه بسا منتقدان هم از اینکه مفرّی برای نجات ناشران در سردرگمی‌های بازار نشر ایجاد شده، ترجیح می‌دهند موقتا سکوت کنند تا بلکه موسسات انتشاراتی بتوانند از پس مشکلات ناشی از گران شدن سه‌‌برابری کاغذ در یک سال بربیایند. همان‌طور که در خبرها آمده حتی برخی ناشران که به حمایت از کتابفروشی‌ها در سال گذشته فقط به نمایش کتاب‌ها اکتفا کرده بودند امسال بساط فروش آثار را دوباره پهن کرده‌اند.

امکانات دسترسی آسان

هر ساله به دلیل ازدحام مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه کتاب با خودروهای شخصی، خیابان‌های منتهی به مصلی در ساعات طولانی بند می‌آمد. همین امر مسوولان نمایشگاه را برآن داشت تا با حذف پارکینگ‌های عمومی این مکان، آب پاکی را روی دست همه بریزند. با توجه به این موضوع مسوولان شهری درصدد فراهم کردن امکانات بیشتری برای حمل و نقل عمومی برآمده‌اند که از آن جمله می‌توان به افزایش اتوبوس‌های شهری و کاهش زمان فاصله حرکت متروها اشاره کرد.مترو: قرار گرفتن دو ایستگاه مصلی در خط یک و ایستگاه شهیدبهشتی در خطوط یک و ۳ متروی تهران، در ضلع شمال و جنوب مصلای تهران سبب شده تا بهترین انتخاب برای دسترسی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب، استفاده از مترو باشد. در برپایی نمایشگاه فاصله حرکت قطارهای خط یک ۴ دقیقه خواهد بود. فاصله حرکت قطارها در خط یک و ۳ کاهش می‌یابد، فاصله حرکت قطارهای خط ۳ در روزهای جمعه و تعطیل ۱۲ دقیقه است که در ایام برگزاری نمایشگاه، فاصله حرکت قطارها به ۹ دقیقه کاهش می‌یابد.

اتوبوس: شرکت واحد اتوبوسرانی نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در طول ایام برگزاری نمایشگاه علاوه بر سرویس‌دهی خط ۵ اتوبوس‌های تندرو که در مسیر پایانه علم و صنعت و میدان آرژانتین تردد دارد به‌منظور تقویت دیگر خطوط عبوری از مصلای حضرت امام‌خمینی‌(ره)، سه خط از مبادی مصلای تهران به مقاصد میدان صنعت، فلکه سوم تهرانپارس و میدان آزادی نیز جهت خدمات‌دهی ویژه به علاقه‌مندان به نمایشگاه کتاب راه‌اندازی خواهد کرد. ساعات کار سرویس‌های ویژه، یک ساعت قبل از شروع به کار و یک ساعت بعد از پایان کار نمایشگاه یعنی از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ۲۱:۰۰ شب اعلام شده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند