کنداکتور سریال‌های نوروزی در حالی روز گذشته اعلام شد که امسال خبری از دو مجموعه پرطرفدار «کلاه قرمزی» و «پایتخت» نیست. همین نکته در روزهای اخیر انتقادها و فشارها به مدیران تلویزیون را افزایش داده و باعث شد ناگهان خبری عجیب روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار بگیرد؛ جای سریال پرمخاطب «پایتخت» فیلم سینمایی مستقلی با حضور عوامل و بازیگران و حول شخصیت‌های شناخته‌شده این مجموعه تولید و پخش می‌شود و احتمالا برای پرکردن جای خالی کلاه قرمزی نیز دست به دامن شبکه خانگی و مجموعه «بالش» خواهند شد که هر کدام حکایت خود را دارند. درحالی‌که تماشای ماجراهای زندگی نقی معمولی و خانواده او برای مردم در نوروز تبدیل به یک دورهمی شده است، تلویزیون نتوانست با توجه به حضور سیروس مقدم در شبکه نمایش خانگی برای فصل ششم این سریال به موقع دست بجنباند و نتیجه این شد که امسال مخاطبان از دیدن این اثر محروم شدند و شبکه نیز تصمیم گرفت سریال دیگری را جایگزین «پایتخت» کند. ولی در نهایت مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما خبر داد که امسال خیلی هم جای این سریال خالی نخواهد بود و مردم می‌توانند درست در شب میلاد حضرت امیرالمومنین(ع) شاهد یک نسخه سینمایی در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه از شبکه یک سیما باشند.

حال باید دید با توجه به زمان اندکی که تا پایان سال مانده و هنوز کار ساخت این فیلم به سامان نرسیده آیا نتیجه کار برای بینندگان اثری قابل قبول خواهد بود یا محصول نهایی کاری برای رفع تکلیف از آب در خواهد آمد. مجموعه کلاه قرمزی نیز در سال‌های گذشته برای پخش با اما و اگرهایی همراه بوده که ترجیع‌بند همه آنها، مشکلات اقتصادی و عدم تفاهم مالی سازندگان با سیما بود. این شد که نوروز ۹۶ از پخش مجموعه جدید خبری نبود و نوروز ۹۷ با تغییراتی، محصول تولید شده سال قبل روانه آنتن شد. امسال اما آب پاکی روی دست همه ریخته شد و مسوولان سیما اعلام کردند که از پخش این مجموعه خبری نیست و قرار است در صورت تفاهم با تهیه‌کنندگان مجموعه «بالش‌ها»، تعدادی بالش جایگزین عروسک‌های دوست‌داشتنی کلاه قرمزی شوند؛ ریسک بزرگی که پس از نوروز می‌توان درباره موفقیت یا عدم موفقیت آن سخن گفت.  احتمالا تا پایان سال شبکه‌های مختلف سیما برنامه‌ها و جنگ‌های مختلفی برای پرکردن اوقات فراغت مردم تدارک خواهند دید؛ اما آنچه تا‌کنون مشخص شده هر کدام از شبکه‌های یک، دو و سه سیما با دست‌کم یک سریال میزبان خانه‌های مردم خواهند بود که طبق گزارش خبرگزاری فارس نام آنها ممکن است تا زمان پخش دستخوش تغییر شود.

شبکه یک: «ن.خ»

سریال طنز «ن. خ» که قرار است به زودی نام قطعی آن اعلام شود، به کارگردانی سعید آقاخانی مراحل تصویربرداری خود را سپری می‌کند. سعید آقاخانی در کارنامه خود تجربه سریال‌های پربیننده «دزد و پلیس»، «زن‌بابا» و «خوش‌نشین‌ها» را دارد و آخرین کار نوروزی او در تلویزیون به مجموعه «بیمار استاندارد» برمی‌گردد که نوروز ۹۵ از شبکه یک سیما روی آنتن رفت. این سریال به تهیه‌کنندگی مهدی فرجی تولید می‌شود و فیلم‌نامه آن را امیر وفایی نوشته است. فیلمبرداری این سریال ۲۴ آذر ماه در اطراف تهران کلید خورد و علی صادقی، حمیدرضا آذرنگ، سعیدآقاخانی، هومن حاجی‌عبداللهی، سیاوش مفیدی، فریده سپاه‌منصور، نعیمه نظام‌دوست و سیروس میمنت از جمله بازیگرانی هستند که در آن ایفای نقش می‌کنند. «ن.خ» کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که در ۱۶ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای برای پخش در ایام نوروز ۹۸ تولید می‌شود و بناست هر شب ساعت ۲۲ از این شبکه پخش شود.

شبکه دو: «بر سر دوراهی»

نخستین بار «حامد عنقا» که تهیه‌کنندگی سریال پرمخاطب «پدر» را در کارنامه خود دارد، اعلام کرد که بناست برای نوروز ۹۸ سریالی را با کارگردانی «بهرنگ توفیقی» کارگردانی کند. ابتدا از نام «ساده‌دلان» برای این سریال استفاده شد و در ادامه نام‌هایی نظیر «تنگنا» و «بر سر دوراهی» نیز برای آن شنیده شد. تصویربرداری این سریال به نویسندگی و تهیه‌کنندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی مدتی پیش در تهران آغاز شده است و حمید گودرزی، بهرنگ علوی و شهین تسلیمی از بازیگران این سریال پر‌بازیگر هستند که البته هنوز اسامی بقیه آنها رسانه‌ای نشده است. این مجموعه تلویزیونی که یک ملودرام عاشقانه با فضایی مفرح است، بناست نوروز در ۱۳ قسمت هر شب ساعت ۲۱ روانه آنتن شود.

شبکه سه: «مُرّ قانون»

 نام «محمدحسین لطیفی» با آثار پرمخاطبی نظیر «کت جادویی»، «صاحب‌دلان»، «وفا»، «پادری»، «سر دلبران» و «دودکش» گره خورده است. لطیفی عاشقانه «وفا» را نوروز ۸۵ برای شبکه سه سیما ساخت و در ادامه هم طنز «دودکش» را کارگردانی کرده و تقریبا می‌توان گفت تمام آثار این کارگردان از جمله مجموعه‌های پرمخاطب بوده‌اند. اما سریال «مُرّ قانون» که هشتم دی ماه کلید خورد، قرار است توسط محمد‌حسین لطیفی و یک کارگردان دیگر با نام علیرضا نجف‌زاده به نمایش درآید. لطیفی پیش‌تر هم چنین تجربه‌ای را با مجید صالحی داشت. هرچند در ادامه به دلیل آنچه حضور جدی در سریال «نردبام آسمان» عنوان کرده بود، کارگردانی «سه در چهار» را به‌طور کامل به مجید صالحی سپرد و به مقام مشاوری کارگردان بسنده کرد. این مجموعه به کارگردانی مشترک محمدحسین لطیفی و علیرضا نجف‌زاده مراحل تولید را سپری می‌کند و تا به حال هدایت هاشمی، مرجانه گلچین، شیدا خلیق، مهران غفوریان و یوسف تیموری جلوی دوربین رفته‌اند. ناهید مسلمی، مهشید ناصری، آتیه جاوید، دلسا ملکی، مهران رجبی، کریم قربانی و... دیگر بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند. شخصیت محوری این سریال شخصیتی به نام کمال شهری است که مدیر ارشد یک وزارتخانه است و قصه سریال از موضوعات روز جامعه است. این سریال در ایام نوروز ساعت ۲۰:۱۵ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.