شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این نشست خبری گفت: فکر می‌کنم تمامی کارهای مربوط به جشنواره به خوبی انجام شده و هم‌اکنون گروه‌ها و هنرمندان مختلف در حال تمرین برای اجرای نهایی آثارشان هستند. من فکر می‌کنم تمامی برنامه‌های ما به خوبی پیش رفته و ما امسال شاهد برگزاری یک جشنواره باکیفیت خواهیم بود. وی با اشاره به نحوه انتخاب گروه‌ها توسط هیات انتخاب و نحوه گزینش آنها توضیح داد: ما امسال در هیات انتخاب از هر ژانری متخصص داشتیم البته با توجه به اینکه تم اصلی جشنواره اجرای آثار آهنگسازان ایرانی بود ما تمرکز خود را روی این نقطه معطوف کردیم. ما در این دوره از جشنواره شاهد حضور هنرمندانی هستیم که برای اولین بار در جشنواره حضور پیدا کرده‌اند و این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از نکات مثبت جشنواره مورد توجه قرار گیرد. این در حالی است که من از نحوه انتخاب هیات انتخاب هم بسیار راضی‌ام.

علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این نشست توضیح داد: ما به جز بخش موسیقی پاپ که یکسری شاخصه‌های دیگر برای انتخاب در آن لحاظ شد، همه آثار و گروه‌ها را از سوی هیات انتخاب در جدول جشنواره گنجاندیم. به عبارتی حتی یک نفر از هنرمندان شرکت‌کننده بدون انتخاب هیات انتخاب به جشنواره وارد نشده است. در ادامه این نشست شاهین فرهت درباره حذف جایزه باربد توضیح داد: من به این دلیل وارد جشنواره سی و چهارم شدم که بتوانم آثار آهنگسازان ایرانی را اجرا کنم، ضمن اینکه شما بدانید هر جشنواره‌ای می‌تواند یک سال کاری انجام دهد و سال دیگر نه. جشنواره اصولا با رویدادهای دیگر فرق دارد. راستش را بخواهید اصلا من در جریان جایزه باربد نبودم که بخواهم درباره آن تصمیم‌گیری کنم. حالا نمی‌دانم چرا اجازه ندادند جایزه باربد وجود داشته باشد.

شهرام صارمی، دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر درباره فقدان حضور گروه‌های ویژه موسیقی بانوان گفت: چند گروه موسیقی بانوان برای حضور در جشنواره طبق فراخوان اعلام آمادگی کرده بودند که متاسفانه از سوی هیات انتخاب مورد پذیرش قرار نگرفتند. صارمی درباره نحوه انتخاب سامانه‌های فروش بلیت جشنواره بیان کرد: ما نمی‌توانستیم به طور کامل از یک سایت برای فروش بلیت‌ها استفاده کنیم. از این روز با ۲ سامانه ۳۶۷۰ و ایران کنسرت به تفاهم رسیدیم که کار فروش بلیت اینترنتی جشنواره را به عهده بگیرند. درباره انتخاب نشدن سایت «تیوال» هم باید بگویم که این سامانه درگیر جشنواره تئاتر فجر است پس ما نمی‌توانیم در جایی متمرکز باشیم که درگیر رویداد مهم دیگری چون جشنواره تئاتر فجر است. از این رو با تصمیم ستاد برگزاری جشنواره، دو سامانه‌ای که به آن اشاره شد به فروش بلیت اقدام کرده‌اند.