آخر هفته،‌ سالن‌های سینما در کشورهای مختلف از فیلمی جدید میزبانی کردند که توانست با رکورد جالب توجه ۱۴۱ میلیون دلاری بر صدر جدول پرفروش‌ها بنشیند تا در همین یک هفته اول هزینه ۱۳۰ میلیون دلاری ساختش را جبران کند. فیلم اکشن و علمی-تخیلی «مگ» یا «بزرگ دندان» به کارگردانی «جان ترتل‌تاب» و بازی «جیسون استاتهام» در نقش اصلی در اولین هفته نمایش، در گیشه بین‌المللی به فروش ۹۱ میلیون دلاری از ۴۲ کشور جهان دست یافت و در این میان سینماهای چین با ثبت فروش آغازین ۳/ ۵۰ میلیون دلاری پرفروش‌ترین بازار خارجی این فیلم بودند. سینماهای آمریکا نیز با فروش ۴۴ میلیون دلاری از فیلم «مگ» میزبانی کردند تا این فیلم به فروش جهانی ۳/ ۱۴۱ میلیون دلاری در هفته نخست اکران دست یابد. «مگ» با این فروش بهترین افتتاحیه سال را برای برادران وارنر رقم زد و جلوتر از «بازیکن آماده شماره یک» با افتتاحیه ۷/ ۴۱ میلیون دلار و «اوشن ۸» با فروش ۶/ ۴۱میلیون دلار قرار گرفت.

این اکشن هیجانی در ۲۸ بازار بین‌المللی در صدر گیشه فروش قرار گرفت و در تمام اروپا و اکثر بازارهای آسیایی و آمریکای لاتین نیز پیشتاز گیشه هفتگی سینما بود. مکزیک با ۲/ ۶ میلیون دلار، روسیه با ۵ میلیون دلار، بریتانیا با ۴/ ۴ میلیون دلار، اسپانیا با ۴/ ۲ میلیون دلار، مالزی و اندونزی با ۳/ ۲۱ میلیون دلار و برزیل با فروش ۱/ ۲ میلیون دلار در هفته نخست اکران موفق‌ترین بازارهای فیلم «مگ» بودند. این فیلم از این هفته در کره جنوبی و استرالیا و سپس در فرانسه و ژاپن روی پرده می‌رود. «مگ» درباره گروهی از دانشمندان است که در گودال عمیق ماریانا گونه‌های جدیدی از جمله یک کوسه غول پیکر به نام مگالودون را کشف می‌کنند که سال‌ها تصور می‌شد منقرض شده‌اند. «جونز تیلور» کاپیتان نیروی دریایی با نقش آفرینی «جیسون استاتهام» برای کمک به ایستگاه تحقیقاتی فراخوانده می‌شود، اما هیولا فرار می‌کند و در مسیرش همه چیز و همه کس را می‌خورد و تلاش‌ها برای متوقف کردن آن آغاز می‌شود.

حریفان باکس آفیس

اما داستان اکران فیلم‌ها در باکس آفیس یعنی سینماهای آمریکا و کانادا کمی متفاوت است. در جدول فروش باکس آفیس «ماموریت: غیرممکن – سقوط» (یا «ماموریت: غیر ممکن – بارش رادیواکتیو»/  Mission: Impossible — Fallout) با بازی تام کروز از شرکت پارامونت در سومین هفته اکران با ۲۰ میلیون دلار دومین فیلم پرفروش آخر هفته در آمریکای شمالی شد. مجموع فروش داخلی این فیلم ۱۶۲ میلیون دلار و مجموع فروش جهانی آن ۶/ ۴۲۷ میلیون دلار شده است. در رده سوم باکس آفیس هم فیلم زنده/ انیمیشن «کریستوفر رابین»(Christopher Robin) از شرکت دیزنی، در دومین آخر هفته اکران ۴/ ۱۲میلیون دلار فروخت و مجموع فروش خود را در آمریکای شمالی به ۵۰ میلیون دلار رساند.

این هفته به‌جز «مگ» سه فیلم دیگر نیز به‌طور گسترده در ایالات متحده و کانادا اکران شدند که در میان آن فیلم کم‌هزینه «اسلندرمن» (Slender Man) از شرکت سونی اسکرین جمز با ۳/ ۱۱ میلیون دلار فروش در رده سوم جدول قرار گرفت. این در حالی است که تماشاگران در سینمااسکور به فیلم درجه D- داده‌اند. جوئی کینگ، جولیا گلدانی تلز و جز سینکلر در فیلم ترسناک و فراطبیعی «اسلندرمن» به کارگردانی سیلوین وایت بازی می‌کنند. داستان در شهری کوچک در ماساچوست روی می‌دهد و درباره چند دوست است که مجذوب داستان اسلندرمن شد‌ه‌اند و می‌کوشند ثابت کنند که این شخصیت عملا وجود ندارد، تا اینکه یکی از آنها به شکلی اسرارآمیز ناپدید می‌شود.

در همین حال، «کو کلاکس کلان سیاه‌پوست» (BlacKkKlansman) تازه‌ترین ساخته اسپایک لی از شرکت فوکِس فیچرز با ۸/ ۱۰ میلیون دلار فروش رده پنجم جدول را به خود اختصاص داد که فروش قابل‌توجهی بود. این فیلم اولین بار در دنیا ماه مه پیش در جشنواره کن به نمایش درآمد و جایزه بزرگ یا دومین جایزه مهم بخش مسابقه را به خود اختصاص داد. اولین نمایش جهانی کوکلاکس کلان سیاه‌پوست در جشنواره کن با هشت دقیقه تشویق ایستاده تماشاگران همراه بود.

32 (2)