مستندات فروش سینما در 4 ماه اول سال

وی ادامه داد: میزان فروش فیلم‌های سینمایی در چهار ماه نخست سال ۹۶ نیز معادل ۷۳ میلیارد و ۹۴۵ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۸ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۹۶ نفر بوده است.  اربابی با اشاره به افزایش چشمگیر مخاطبان و همچنین میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۷ افزود: بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی میزان افزایش فروش فیلم‌ها در چهار ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ چهل‌درصد و تعداد تماشاگران نیز در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۶/ ۳۴‌درصد رشد داشته است.  معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی همچنین با اشاره به فروش تیرماه نیز گفت: میزان فروش سینمای ایران در تیرماه سال ۹۷ معادل ۲۱ میلیارد و ۴۴۶ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان بوده و ۲ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۶۱۳ نفر به تماشای فیلم‌های اکران‌شده نشستند. وی با مقایسه تیرماه با مدت زمان مشابه سال ۹۶ اظهار کرد: این رقم در سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۸۹۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بوده و ۲ میلیون و ۲۲ هزار و ۶۴۱ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در تیرماه ۹۷ سینما ۲۷‌درصد افزایش فروش و ۱۵‌درصد افزایش بیننده را شاهد بوده است.

نکته بر آمار سازمان

طبق اعداد و ارقامی که این سازمان منتشر کرده، میانگین قیمت بلیت‌های سینما در چهار ماه گذشته باید حدود هشت هزار و ۷۰۰ تومان باشد و طبق همین گزارش سازمان، میانگین قیمت بلیت در سال گذشته حدود هشت هزار و ۳۳۰ تومان. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد که سازمان سینمایی معتقد است که افزایش قیمت بلیت در یک سال گذشته کمتر از ۳۷۰ تومان بوده است. اما آیا واقعا همین‌طور بوده است؟ اگرچه ممکن است در برخی از شهرهای کوچک کشور بلیت‌ سینماها افزایش نداشته یا مثلا به اندازه همان ۳۷۰ تومان گران شده باشد، اما آیا میانگین افزایش قیمت در کل سینماهای کشور نیز همین مقدار بوده است؟ چنان‌که همه می‌دانیم میانگین قیمت بلیت در سینماهای تهران و سینماهای بزرگ دیگر شهرها نیز افزایشی در حدود ۲۰‌درصد داشته است. بلیت‌ بیشتر پردیس‌های سینمایی و سینماهای بزرگ شهرهای بزرگ کشور از هشت، به ۱۰، از ۱۰ به ۱۲ و از ۱۲ به ۱۵ هزار تومان رسید؛ این یعنی افزایش قیمتی در حدود ۲۰‌درصد.

اما نکته، چیز دیگری است. فروش سینماهای ایران عمدتا تحت‌تاثیر فروش شهر تهران و چند شهر بزرگ کشور است. طبق گزارشی که سال گذشته در همین صفحه منتشر کردیم،‌ فروش سینماهای شهر تهران بیشتر از فروش کل سینماهای دیگر شهرهای کشور است. در سال ۹۵ فروش ۲۲ فیلم پرفروش در شهرهای غیر از تهران حدود ۶۲ میلیارد تومان و و فروش این فیلم‌ها در تهران در حدود ۷۹ میلیارد تومان بوده است. با این اوصاف هرگونه افزایش قیمتی در بلیت‌های تهران، میانگین کلی قیمت بلیت در کشور را با شدت بیشتری تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. شاید بتوان این‌گونه گفت که طبق آماری که از فروش فیلم‎ها در سال ۹۵ داریم، اگر قیمت بلیت سینماهای تهران تنها هزار تومان گران شود، میانگین قیمت بلیت در سینماهای کل کشور ۵۶۰ تومان بیشتر می‌شود. با این همه تا زمانی که آمارها شفاف و درست منتشر نشود،‌ این اما و اگرها وجود دارند و درست و غلطشان معلوم نمی‌شود. این مقدمات تنها نشان می‌دهد که افزایش ۳۷۰ تومانی قیمت بلیت سینماها که سازمان سینمایی ادعایش را دارد، قابل تشکیک و دست‌کم قابل پرسش و بررسی بیشتر است.