افت چشمگیر مخاطبان سینما در آمریکا

آمار نشان می‌دهد فروش باکس آفیس جهانی با رسیدن به رقم ۶/ ۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به یک رکورد دست یافت؛ در حالی که فروش سینما در آمریکا پایین ترین میزان در ۲۳ سال اخیر بوده است. مجله ورایتی در گزارشی در این باره که خبرگزاری مهر بازانتشارش کرده، نوشته است: فروش سینما در سطح جهان با رسیدن به رقم ۶/ ۴۰ میلیارد دلار به یک رکورد دست یافت که فروش میلیاردی آن در چین یکی از عوامل مهم آن بوده است. در عین حال در آمریکای شمالی و کانادا این رقم پایین‌ترین رقم در سال‌های اخیر بوده است. بازار داخلی آمریکا با کاهش ۲درصدی به رقم ۱/ ۱۱ میلیارد دلار دست یافت که در مقایسه با رکورد ۶/ ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ نشان‌دهنده کاهش است. در عین حال بالاتر رفتن قیمت بلیت به این کاهش توجه مخاطبان به سینماها کمک کرد.

این در حالی است که آمار بلیت فروش رفته با کاهش ۶درصدی به رقم یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون قطعه بلیت کاهش یافت و شمار مخاطبان پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۹۵ را نشان داد. این در حالی است که آمار نشان دهنده افزایش رشد مخاطبان خانگی بوده و تماشای فیلم‌های سینمایی در منزل به رقم ۸/ ۴۷ میلیارد رسید که رشدی ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. این نشان دهنده موفقیت سرویس‌های استریم و آنلاین است. آمار تماشای دیجیتال سینمایی با رشدی ۲۰ درصدی در آمریکا روبه رو شده و این آمار در سطح جهانی افزایش ۴۱ درصدی را کسب کرده است. آمار مخاطبان ویدئویی نیز با افزایشی ۳۳ درصدی روبه رو شده و به رقم ۸/ ۴۴۶ میلیون رسیده است. در عین حال در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۶ شمار سینماروهای بین سن ۱۸ تا ۲۴ در آمریکا با کاهشی ۲۸ درصدی روبه‌رو شده؛ در حالی که مخاطبان سینما بین سنین ۱۲ تا ۱۷ نیز کاهشی ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. مخاطبان بالای ۴۰ سال اما افزایش داشته‌اند.

رکوردشکنی بازار سینمای آمریکا در ۲۰۱۸

نشریه هالیوود ریپورتر که به‌طور اختصاصی فروش سینما در آمریکا را دنبال می‌کند، در گزارشی از شکسته شدن رکورد فیلم تایتانیک در این کشور و کانادا خبر داد. خبرگزاری خبرآنلاین با انتشار این گزارش نوشت: فیلم‌ ابرقهرمانی و پرهزینه  «پلنگ سیاه»‌ به کارگردانی رایان کوگلر که از سوی کمپانی دیزنی تولید شده است، هفته گذشته توانست با عبور از فیلم «تایتانیک» اثر مشهور جیمز کامرون پس از فیلم‌های «آواتار» و «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» در جایگاه سوم پرفروش‌های تاریخ سینما در آمریکا قرار بگیرد. «تایتانیک» سال ۱۹۹۷ اکران شد و در نهایت در آمریکا به فروش ۶۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری دست پیدا کرد. البته فروش جهانی این فیلم بیش از ۲ میلیارد دلار بود و اکنون عنوان دومین فیلم پرفروش تاریخ را در اختیار دارد. در نقطه مقابل «پلنگ سیاه» در گیشه جهانی تاکنون به فروشی بالاتر از یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار دست پیدا کرده است که هنوز با رکورد «تایتانیک» فاصله بسیار دارد و بعید به نظر می‌رسد که حتی به نزدیکی آن برسد. در فیلم «پلنگ سیاه» تقریبا تمام بازیگران اصلی سیاه‌پوست هستند و از این نظر در تاریخ فیلم‌های ابرقهرمانی بی‌نظیر است. در این فیلم داستان قومی پیشرفته و با نیروهای ابرقهرمانی در آفریقا روایت می‌شود.