در سال ۲۰۱۶ فروش فیلم‌های هالیوودی در جهان حدود ۳۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال پیش از آن تنها  یک‌درصد رشد داشت. بنابراین سال ۲۰۱۷ خبر از رشد صنعت سینما در کشورهای مختلف می‌دهد. از فیلم‌های موفق گیشه آمریکای شمالی در سال گذشته می‌توان به «دیو و دلبر»، «سریع و خشمگین»، «نگهبانان کهکشان» و «زن شگفت‌انگیز» اشاره کرد. پرفروش‌ترین فیلم سال گذشته سینمای جهان «دیو و دلبر» بود که با فروش یک میلیارد و ۲۶۰میلیون دلاری به کار خود پایان داد و پس از آن فیلم «سریع و خشمگین ۸»‌ قرار دارد که به فروش یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد. «جنگ ستارگان:‌ آخرین جدای»‌ عنوان سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۷ را در اختیار دارد. این فیلم هنوز در حال اکران است و هنوز رقم نهایی فروش آن مشخص نیست؛ اما در سال ۲۰۱۷ به فروش یک‌میلیارد و ۴۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد. در این میان یکی از موفق‌ترین آثار هالیوودی در گیشه فیلم ترسناک «آن» (It) بود که با بودجه ۳۴میلیون دلاری ساخته شد و در جهان ۶۹۸ میلیون دلار فروش داشت.

در بین پرفروش‌های سینمای این کشور در سال گذشته نیز فیلم جنگ ستارگان قصه متفاوتی دارد. به گزارش خبرآنلاین، کمپانی دیزنی چند سال پیش «لوکاس فیلم» را با هزینه ۴ میلیارد دلار خریداری کرد و به این ترتیب امتیاز مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» را از آن خود کرد. حال با اکران «آخرین جدای» و فروش یک میلیارد دلاری، مجموع فروش سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» تحت مالکیت دیزنی به چهار میلیارد دلار رسیده است. در آخرین پایان هفته سال ۲۰۱۷، فیلم «جنگ ستارگان:‌ آخرین جدای» همچنان پرفروش‌ترین اثر سینمایی بود. این فیلم با اکران در بیش از ۴ هزار سالن سینما در سه روز پایانی هفته به فروش ۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد، بر اساس پیش‌بینی‌ها با فروش روز دوشنبه میزان فروش «آخرین جدای» به بیش از ۶۵ میلیون دلار خواهد رسید.

تا اینجای کار «جنگ ستارگان: آخرین جدای» ۲۵ درصد کمتر از قسمت پیشین «جنگ ستارگان» فروش دارد که دو سال پیش در مدتی مشابه بیش از ۷۴۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی بلیت فروخته بود. «جنگ ستارگان: آخرین جدای» هنوز در چین به‌عنوان دومین بازار بزرگ سینمای جهان اکران نشده است و به فروش در چین امید بسیار زیادی دارد. دیگر اثر پرطرفدار در حال اکران «جومانجی:‌ به جنگل خوش آمدید» محصول کمپانی سونی است. این فیلم در سه روز پایانی هفته گذشته بیش از ۵۰ میلیون دلار فروش داشت و پیش‌بینی می‌شود پس از پایان سه روز به فروش بالای ۶۰ میلیون دلار دست پیدا کند. «جومانجی» در گیشه بین‌الملل نیز موفق بود و به فروش ۶۷ میلیون دلاری در ۵۰ کشور دست پیدا کرد. به این ترتیب «جومانجی» تا پایان یکشنبه در سراسر جهان به فروش ۳۲۳ میلیون دلاری دست پیدا کرده است.

«آوازخوان حرفه‌ای ۳» سومین فیلم پرفروش هفته گذشته بود. بیشتر تماشاگران این دنباله کمدی را زنان تشکیل می‌دادند. این فیلم از اکران در بیش از ۳ هزار سالن سینما ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به دست آورد. آنا کندریک، ربل ویلسون، هیلی استیفلد، بریتانی اسنو و الیزابت بنکس بازیگران اصلی «آوازخوان حرفه‌ای ۳» هستند. فیلم موزیکال «برترین شومن» با بازی هیو جکمن نسبت به هفته نخست اکران رشد فروش داشت و با افزایش ۷۳ درصدی نسبت به هفته نخست به فروش ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری دست پیدا کرد. این فیلم خارج از آمریکا در ۵۸ کشور اکران شد و در آنها بیش از ۲۸ میلیون دلار فروش داشت. پنجمین اثر پرفروش سینمای آمریکا در آخرین هفته سال ۲۰۱۷ یک انیمیشن بود. «کوکو» که مدعی اصلی اسکار بهترین انیمیشن است در جدول پرفروش‌ها پایین‌تر از انیمیشن «فردیناند» قرار گرفت. دو فیلم مدعی فصل جوایز سینمایی یعنی «تاریک‌ترین ساعت» با بازی گری اولدمن و «تمام پول‌های جهان» به کارگردانی ریدلی اسکات دیگر فیلم‌های پرفروش هفته گذشته بودند.

شکست‌خوردگان گیشه نیز فیلم‌های «کوچک شدن» به کارگردانی الکساندر پاین و کمدی «Father Figures» بودند. «کوچک شدن» با بازی مت دیمون باوجود در اختیار داشتن نزدیک به ۳ هزار سالن سینما تنها اندکی بیش از ۴ میلیون دلار فروش داشت. در این فیلم مت دیمون نقش مردی را بازی می‌کند که برای دست یافتن به یک زندگی مرفه تصمیم می‌گیرد در یک عمل غیرعادی کوچک شود. «Father Figures» از «کوچک شدن» نیز وضعیت بدتری داشت و در سه روز پایانی هفته تنها ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بلیت فروخت. در این فیلم داستان دو برابر روایت می‌شود که دنبال پدر واقعی‌شان می‌گردند. اوون ویلسون، اد هلمز و جی‌کی سیمونز بازیگران این کمدی هستند. هفته پیش موفق‌ترین اثر در میان فیلم‌های با اکران محدود، «پست» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ بود. این فیلم در دومین هفته اکران محدود به میانگین فروش چشمگیر ۸۵ هزار دلار در هر سالن سینما دست پیدا کرد. دیگر فیلم‌ اکران محدود «نخ خیالی» به کارگردانی پل توماس اندرسون بود که با بازی درخشان دنیل دی‌لوئیس در هر سالن سینما ۷۶هزار دلار به دست آورد.

فرهنگ و هنر