انتقاد حسام‌الدین سراج از بی‌توجهی رسانه ملی به موسیقی

حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی ایرانی و عضو هیات داوران سومین جشنواره موسیقی بسطامی در این مراسم گفت: ظرافت آواز ایرانی دستاورد هزاران سال تلاش است که اکنون به میراث ملی تبدیل شده و این امانتی است که از نسل‌های گذشته به ما رسیده و باید از آن نگهداری و به نسل‌های آینده منتقل کنیم. وی با انتقاد از رسانه ملی در حوزه موسیقی افزود: بی‌اهمیت جلوه دادن موسیقی ایرانی توسط این رسانه بزرگ دل اهالی فرهنگ و ادب را به درد آورده است؛ اما به هر حال خوشحالیم که در روزگار ما این جشنواره وظیفه اشاعه موسیقی ایرانی را ادامه می‌دهد. ما در دوره‌های مختلف شاهد برگزاری جشنواره‌هایی بودیم که رقابت‌های سالم در آن رویدادها موجب شده موسیقیدانانی در این سرزمین معرفی شوند که هم‌اکنون به وجود آنها افتخار می‌کنیم.

این خواننده در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: گاهی برخی هنرجویان به نتایج اعتراض دارند که باید گفت آثار شرکت‌کننده جشنواره در سه بخش به صورت کدبندی داوری شده و داوران بخش‌های مختلف نیز در حوزه‌های مختلف با پارامترهای متنوع مراحل داوری را انجام می‌دهند. به هر صورت امیدواریم برگزیدگان این دوره، چراغ موسیقی ایران را در سال‌های آتی روشن نگه دارند. پس از صحبت‌های سراج نوبت به اهدای جوایز برگزیدگان در بخش‌های مختلف رسید. در این مراسم که با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد، علی مرادخانی معاون پیشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، از برگزیدگان جشنواره در دو بخش آواز و آلبوم تجلیل شد.  در بخش آلبوم مقام اول تا سوم به ترتیب به آلبوم‌های «از سراسر گذشته» به خوانندگی محسن حسینی و آهنگ‌سازی احسان عبایی، «هجران» به خوانندگی پارسا حسن دخت و آهنگ‌سازی فاطمه فریدی زاده و آلبوم «هرچه بود گذشت» به خوانندگی مجتبی عسگری و آهنگ‌سازی فرید نجم الدین تعلق گرفت.

در بخش آواز، رده سنی جوانان (کمتر از 30 سال) مقام نخست مشترک به محمدرضا بشیرزاده متولی و صادق مرادی اختصاص یافت و محسن سیاوشی و محمد کوزه‌گر نفرات دوم و سوم شدند. در رده سنی آزاد نیز حسین رستمی شاپورآبادی و حمیدرضا محمودمنفرد مشترک مقام اول را کسب کردند. یاسر پهلوان و مهران شریفی هم به‌عنوان نفرات دوم و سوم انتخاب شدند. در بخش بانوان نیز از آساره شکارچی و سمن صرامی تجلیل شد.در انتهای این مراسم نیز ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی به اجرای برنامه پرداخت.