آلبوم‌های برگزیده

در این جشنواره در بخش آلبوم مدرن، آلبوم «دیور تیمنتو» ساخته احمد پژمان تندیس طلایی را دریافت کرد. در بخش آلبوم برگزیده با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی به انتخاب کارشناسان آلبوم «طریق عشق» به آهنگسازی پرویز مشکاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان اثر برگزیده شناخته شد. جایزه بهترین ناشر نیز به موسسه فرهنگی هنری ماهور به مدیریت محمد موسوی اهدا شد.در بخش بهترین آلبوم با کلام موسیقی سنتی و اصیل ایرانی شاخه انتخاب مردمی آلبوم «از تنهایی گریه مکن» به آهنگسازی ابوالفضل صادقی‌نژاد و خوانندگی سالار عقیلی تندیس طلایی را دریافت کرد. در بخش بهترین آلبوم تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان آلبوم «داماهی» با هنرمندی گروه داماهی تندیس طلایی را دریافت کرد. تندیس طلایی بهترین قطعه تلفیقی و تجربی شاخه انتخاب مردمی نیز به قطعه «لالایی» به آهنگسازی علیرضا افکاری و علی زندوکیلی تعلق گرفت.

تجلیل از کیهان کلهر

در ادامه مراسم از کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز مطرح موسیقی ایرانی تجلیل به عمل آمد و در ابتدا کلیپی با صحبت‌های محمود دولت‌آبادی، فاطمه معتمدآریا، عثمان محمدپرست و گوشه‌هایی از فعالیت‌های بین‌المللی این هنرمند نمایش داده شد. پس از آن نوبت به اهدای جوایز ویژه بخش قدردانی از نوازنده پیشکسوت و بهترین آلبوم موسیقی نواحی در حضور هنگامه اخوان، محمدعلی بهمنی، فواد حجازی و علیرضا قربانی رسید. در این بخش فخری ملک‌پور نوازنده پیشکسوت پیانو و آلبوم «صدای طهرون قدیم دو» به خوانندگی زنده‌یاد مرتضی احمدی تندیس طلا گرفتند.

یادی از افشین یداللهی

در بخش ترانه‌سرای برگزیده به انتخاب کارشناسان و اهالی موسیقی تندیس طلایی به زنده‌یاد افشین یداللهی تعلق گرفت. در بخش بهترین آهنگساز موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان و اهالی موسیقی تندیس طلایی به علیرضا افکاری برای آلبوم‌های «سی سالگی» و «رویای بی‌تکرار» اهدا شد. در بخش بهترین آلبوم برگزیده موسیقی تلفیقی و تجربی به انتخاب کارشناسان آلبوم «تمام ناتمام» گروه پالت تندیس طلایی را دریافت کرد.

انتخاب مردمی

در بخش انتخاب مردمی آلبوم تلفیقی و تجربی تندیس طلایی به آلبوم «رگ خواب» با هنرمندی سهراب پورناظری و همایون شجریان رسید. تندیس طلایی بهترین آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان به آلبوم «امیر بی‌گزند» با هنرمندی بهروز صفاریان و محسن چاوشی اهدا شد. در بخش آلبوم موسیقی پاپ به انتخاب مردم آلبوم «سی‌سالگی» به خوانندگی احسان خواجه‌امیری تندیس طلایی را دریافت کرد. در بخش بهترین آلبوم موسیقی بی‌کلام موسیقی سنتی، اصیل و معاصر ایرانی، آلبوم «در سکوت باغ» به هنرمندی زنده‌یادان جلیل شهناز و حسن کسایی به‌عنوان اثر برگزیده بخش کارشناسی معرفی شد. در بخش بهترین آلبوم موسیقی فیلم تندیس طلایی بخش انتخاب کارشناسان به آلبوم «رگ خواب» به هنرمندی سهراب پورناظری و همایون شجریان تعلق گرفت. در بخش شعر برگزیده موسیقی پاپ، راک و تلفیقی در شاخه کارشناسی، اثر «لالایی» سروده افشین مقدم تندیس طلایی را دریافت کرد. تندیس طلایی بهترین تنظیم‌کننده موسیقی پاپ به انتخاب کارشناسان به هومن نامداری رسید.

قدردانی از لوریس چکناواریان

نکوداشت لوریس چکناواریان بخش بعدی چهارمین جشن سالانه موسیقی ما بود. ابتدا کلیپی از مصاحبه با این هنرمند پیشکسوت موسیقی کشورمان پخش و پس از آن در حضور خسرو سینایی، سعید شریفیان، شاهین فرهت و حمیدرضا نوربخش تندیس طلایی جشن به چکناواریان اهدا شد. چکناواریان پس از دریافت تندیس خود گفت: من خیلی تشکر می‌کنم و نمی‌دانم چه بگویم. موسیقی زبان خداست و من از شما موسیقی را یاد گرفتم و موسیقی را هم به شما پس می‌دهم. فقط از شما خواهش می‌کنم موسیقی را به فرهنگ و هنر اضافه کنید؛ چراکه موسیقی علمی است که زبان خداست. همچنین از شما خواهش می‌کنم که به نمایندگان مجلس نامه بنویسید که این کلمه اقلیت را دیگر استفاده نکنند. من متولد بروجردم و یک ایرانی‌ام پس اقلیت هم نیستم. نکوداشت درگذشتگان موسیقی ایرانی طی دو سال اخیر بخش دیگر جشن سالانه موسیقی ما بود که با پخش کلیپی از هنرمندان فقید موسیقی با صدای مرحوم ابراهیم شریف‌زاد همراه بود.

در بخش جایزه ویژه صدابرداری نیز ستاد برگزاری جشن سالانه موسیقی با یادی از زنده‌یاد ناصر فرهودی تندیس طلایی خود را در حضور مجید انتظامی، سعید فرج‌پوری، داود آزاد، محمد اصفهانی، حسام‌الدین سراج به قاسم عابدین صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران اهدا کرد. در بخش بهترین قطعه موسیقی سنتی و معاصر ایرانی شاخه مردمی، تندیس طلایی به قطعه «ابر می‌بارد» به آهنگسازی سهراب پورناظری، تنظیم بردیا کیارس و خوانندگی همایون شجریان اهدا شد.

بهترین قطعه پاپ

در بخش بهترین قطعه موسیقی پاپ شاخه مردمی قطعه «عاشقانه» به خوانندگی فرزاد فرزین تندیس طلایی را دریافت کرد. روزبه بمانی ترانه‌سرای این اثر نیز جایزه این بخش را به زنده‌یاد افشین یداللهی تقدیم کرد و گفت: افشین یداللهی یکی از تاثیرگذارترین ترانه‌سرایان عصر و نسل ما بود.در بخش بهترین قطعه موسیقی پاپ (داخل آلبوم) قطعه «عشقم این روزا» به خوانندگی محمد علیزاده تندیس طلایی را دریافت کرد. در بخش بهترین آلبوم برگزیده پاپ راک به انتخاب کارشناسان، آلبوم «منشور» به خوانندگی کاوه یغمایی اثر برگزیده این بخش شناخته شد. در بخش انتخاب مردمی بهترین آلبوم پاپ راک نیز تندیس برگزیده این بخش به آلبوم «دوئل در آینه» به خوانندگی رضا یزدانی اهدا شد. در بخش بهترین کنسرت‌گذار نیز تندیس طلایی به انتخاب تهیه‌کنندگان و ناشران به موسسه «هرمس» به مدیریت رامین صدیقی اهدا شد. در بخش بهترین آهنگساز موسیقی سنتی و معاصر ایرانی به انتخاب کارشناسان، تندیس طلایی به سهراب پورناظری آهنگساز آلبوم «رگ خواب» تعلق گرفت. اجرای گروه موسیقی «داماهی» نیز پایان‌بخش چهارمین جشن سالانه موسیقی ما بود.

همایون شجریان

فرهنگ و هنر

احسان خواجه امیری