یاد استاد در زادگاه

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد نادرگلچین با حضور گسترده اهالی هنر در رشت برگزار شد. به گزارش «ایلنا»، فاضل جمشیدی، خواننده موسیقی ایرانی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، در سخنانی گفت: استاد نادر گلچین محرومیت‌های بسیاری در این جامعه کشید. گلچین می‌گفت همه در این فکر هستند که ایران فقط تهران است و تهران تالار وحدت و این تالار تنها به چند خواننده اختصاص دارد، من از این نابرابری و از این توزیع ناعادلانه رنج می‌برم.

در ادامه کلیپی از پیام تسلیت هنرمندانی چون جمشید مشایخی، میلاد کیایی، عباس خوشدل، عبدالوهاب شهیدی، فضل الله توکل، ایرج خواجه‌امیری و... به نمایش درآمد. کامبیز روشن‌روان، آهنگ‌ساز نیز سخنران بعدی این مراسم بود و در جملاتی اظهار کرد: موسیقی تنها زبانی است که در جهان، مشترک بوده و می‌توان با آن با خدا راز و نیاز کرد، بدون هیچ تبعیض مذهبی‌یا نژادی. نادر موسیقی ما یکی از هنرمندانی بود که نه کینه‌ای بر دل داشت و نه خودخواهی و غرض‌ورزی. بخش بعدی برنامه اجرای عبدالحسین مختاباد با نوازندگی سنتور حسین پرنیا بود که مختاباد پیش از اجرا ضمن تشکر از مسوولان برگزارکننده این مراسم از شورای شهر رشت تقاضا کرد محل و خیابان مناسبی را به اسم نادر گلچین نام‌گذاری کنند.

مختاباد گفت: نزدیک به سه دهه در محضر استاد نادر گلچین بوده‌ام و از هنر او بهره برده‌ام؛ اما متاسفانه در اوج هنر، هنر این هنرمند را به خاک و خون کشاندند؛ هنرمندی که به دنبال تشویق، امضا و شهرت نبود، بلکه به دنبال تولید موسیقی بود. مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون و برادرزاده زنده‌یاد نادر گلچین ضمن ابراز خوشامدگویی به میهمانان حاضر در جمع و تشکر و قدردانی از مسوولان برگزارکننده اظهار کرد: از تمامی خصیصه‌های عموی نازنینم نام‌برده شد؛ خصلت‌هایی که هر کدام از آنها می‌تواند ما را به سوی خود جذب کند و آن هنرمند را ستایش کنیم؛ اما بعد از چهل روز که از رفتن عموی نازنینم گذشت آنچه از میراث او به یادگار ما مانده است ثروتی چون عشق، محبت و دوست داشتن است که بین ما تقسیم خواهد شد.

در ادامه مراسم حسین پیرنیا گفت: ما با جوی در جامعه دست به گریبان هستیم که هر وقت از هنرمندی با غم و اندوه یاد می‌کنیم گویا این هنرمند دیگر نیست؛ اما تعریف من از زندگی این است که هرگاه یا روزی از خاطر کسی نگذریم آن روز مرده‌ایم. تمام هنرمندان جهان زنده‌اند و مرده کسانی هستند که تاریکی‌های چراغ هنر را زیاد کرده‌اند تا هنر از بین برود؛ اما آنها فراموش کرده‌اند نور یک شمع در همه جهان پیدا است که هرچه تاریکی بیشتر شود، این شمع نورانی‌تر خواهد بود. البته همه می‌دانیم این بی‌اخلاقی‌ها قطعا بی‌علت نبوده و ما هم به مانند استاد گلچین دربرابر این ظلم‌ها و بی‌اخلاقی‌ها سکوت می‌کنیم.

اسماعیل تهرانی، نوازنده سنتور و آهنگ‌ساز دیگر سخنران این مراسم بود که در جملاتی گفت: بهتر است بگویم گلچین نادر! آشنایی من و نادر گلچین به سال ۱۳۵۰ برمی‌گردد، زمانی که مسوولیت هنرستان اصفهان برعهده من بود و نادر گلچین از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت به همراه عده‌ای از دوستان هنرمند دراصفهان اجرای برنامه داشتند. آن شب از گلچین خواسته شد یک حال و هوای دیگری به مجلس بدهد و او شروع به خواندن کرد. نادرگلچین شناخت بسیار خوبی بر شعر و موسیقی داشت و به‌درستی مفاهیم را متبادر با ذهن انجام می‌داد، او عاشقانه زندگی کرد و تکرارناشدنی است.

درادامه مسعود نصرتی شهردار رشت بیان کرد: در ایران به‌ویژه شهر رشت هنرمندان بسیار فاخر و بزرگی حضور دارند که باید پیش از نبودنشان مراسم تجلیلی برای آنها برگزار شود. مجید مظفری، بازیگر سینما و تلویزیون نیز در این برنامه حضور داشت و ضمن ابراز تسلیت به خانواده این هنرمند اظهار کرد: ادبیات نمایشی در ایران و دنیا در زمینه تئاتر و تصویر دو حالت دارد ادبیات نمایشی شنوایی انسان، ادبیات تصویری نگاه و موسیقی روح را نوازش می‌دهد و روح ما مدیون موسیقی ایران است و بخشی ازآن مدیون آقای گلچین است و چه خوب است که این‌گونه مراسم در این شهر برگزار می‌شود و مخالفانی نداشته است.

سهیل محمودی، شاعر نیز جامعه ایران را جامعه‌ای با معضل رفتاری و نابهنجاری اخلاقی دانست و گفت: هنر و فرهنگ تنها چیزی است که تربیت را به جامعه بازمی‌گرداند. دستی که به قلم می‌رود یا مضراب ساز و آرشه به‌دست می‌گیرد، نمی‌تواند اسلحه به‌دست بگیرد و سرقت مسلحانه کند. فرزندان ما الگو می‌خواهند و هنرمندان الگوهای نسل آینده هستند. متاسفانه رادیو وتلویزیون دراین باره کم لطفی کرده است، باید خودمان برای تربیت نسل فردایمان قدم برداریم.  

میرعلیرضا میرعلینقی، پژوهشگر تاریخ موسیقی ایران نیز با بیان خصوصیات برجسته شخصیت فردی و شخصیت هنری نادر گلچین به عواملی اشاره کرد که خوانندگان دیروز را از مرتبه ممتازی بهره‌مند می‌ساخت و در خوانندگان امروزی چنین عواملی پرورش نیافته است. اوافزود: فردیت قوام یافته زنده یاد گلچین که در بستری غنی از شعر شناسی و هنر بازیگری پرورش یافته بود، به همراه صدای خوش‌کوک و آرامش ذاتی او موجب شد که خوانده‌هایش نقشی ماندگار بر صفحه موسیقی دوره ما به یادگار بگذارد.

در ادامه مراسم با اهدای دسته گلی از استادان ناصر مسعودی خواننده پیشکسوت موسیقی فولکلور گیلان و علی اکبرپور هنرمند پیشکسوت موسیقی و آهنگ‌ساز تقدیر شد. ناصرمسعودی درباره آشنایی‌اش با نادرگلچین گفت: من با نادر در شهر رشت و در تئاتر و رادیو آشنا شدم و در دوران جوانی و نوجوانی همیشه در کنار هم بودیم، دورانی که خالص بود و جویای نام بودیم. صدای نادر گلچین و بیان اشعار و نحوه خواندنش برای من الهام بخش بود و می‌دانم نادر و نادرها نمی‌میرند و هنرشان ماندگار و مانا است افتخار می‌کنم که در کنار این هنرمندان عزیز بودم و امیدواریم در زمان حیات از یکدیگر قدردانی کنیم.درادامه برنامه علی جهاندار، سالارعقیلی به همراه حریر شریعت‌زاده، غلامرضا امانی و حسین علیشاپور اجرای برنامه داشتند.