در سالی که دیزنی رکورد فروش جهانی را جابه‌جا کرد و رکورد فروش یک فیلم در سینمای چین شکسته شد. فیلم «پری دریایی»‌ به کارگردانی استفان چو با فروشی برابر با ۵۲۶ میلیون دلار که ۹۵ درصد آن در سینما‌های چین به دست آمد، خیلی راحت پرفروش‌ترین اثر سینمای این کشور در سال ۲۰۱۶ شد و علاوه‌بر آن رکورد فروش سینمای چین را نیز به نام خود ثبت کرد. برای مقایسه بد نیست بدانید که دومین فیلم پرفروش سینمای چین در سال گذشته انیمیشن «زوتوپیا» بود که با فروشی برابر با ۲۳۵ میلیون دلار در سینمای این کشور به‌کار خود پایان داد.

فروش کلی فیلم‌های دیزنی در سال ۲۰۱۶ از مرز هفت میلیارد دلار گذشت و رکورد تازه‌ای در گیشه سینما بر جای گذاشت. رکوردی که تا پیش از این هیچ کمپانی دیگری به آن دست نیافته بود. دیزنی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را از آمریکای شمالی و چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار آن را از گیشه بین‌المللی به دست آورد. دلیل اصلی موفقیت دیزنی تنوع محصولات این کمپانی از شرکت‌های زیرمجموعه مشهورش شامل «استودیوی‌ انیمیشن دیزنی»، «استودیوی انیمیشن پیکسار»، «استودیوی مارول» و «لوکاس فیلم» است. سال گذشته کمدی ابرقهرمانی «دد پول» با پشت سر گذاشتن فیلم «ماتریکس، بارگذاری مجدد» عنوان پرفروش‌ترین فیلم درجه «R» تاریخ سینما را از آن خود کرد. این فیلم با بازی رایان رینولدز در سراسر جهان بیش از ۷۸۳ میلیون دلار فروش داشت.

فیلم «وارکرفت» به‌رغم نظر منفی منتقدان سینمایی و عملکرد ضعیف در گیشه سینمای آمریکا، با اتکا به فروش خیره‌کننده ۲۲۰ میلیون دلاری در چین به پرفروش‌ترین اقتباسی سینمایی از یک بازی ویدئویی در تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم به کارگردانی دانکن جونز در سراسر جهان به فروشی برابر با ۴۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. هر چند برخی انیمیشن‌ها که دنباله‌ آثار دیگر یا بازسازی آنها هستند، از نظر میزان فروش بالاتر از «زوتوپیا» قرار می‌گیرند اما تا کنون هیچ انیمیشن‌ اوریجینالی در گیشه به اندازه «زوتوپیا» موفق عمل نکرده است. این انیمیشن که داستان آن در دنیای آرمانی حیوانات می‌گذرد، با فروشی میلیارد دلاری نه تنها پرفروش‌ترین انیمیشن اورجینال تاریخ سینما بود بلکه پس از «آواتار» در دنیای فیلم‌ها نیز رده دوم را در اختیار دارد. سال ۲۰۱۶ علاوه‌بر «زوتوپیا»‌ یک انیمیشن دیگر نیز به فروشی بیشتر از یک میلیارد دلار دست یافت. «در جست‌وجوی دُری»‌ که دنباله انیمیشن موفق «در جست‌وجوی نمو» بود در سراسر جهان یک میلیارد و ۲۸ میلیون دلار فروش داشت. این نخستین بار بود که در یک سال دو فیلم انیمیشنی بیش از یک میلیارد دلار بلیت می‌فروختند.