گروه صنعت و معدن- تنها تولیدکننده آلومینای کشور توانست به ظرفیت اسمی دست یابد. کارخانه آلومینای ایران (جاجرم) به تازگی با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی داخلی موانع رشد تولید را از پیش‌رو برداشت.

حسین احترام مدیرعامل آلومینای ایران در این‌باره گفت: پس از شهریور ماه امسال در هر ماه به رشد ۲۵۰۰ تنی دست یافتیم.

تولید پودر آلومینای این کارخانه، طی ۸ ماه امسال به ۱۰۶هزار و ۱۷۹ تن رسید که در مقایسه با تولید ۸۰هزار و ۵۹۹ تنی ۸ماه نخست سال گذشته با ۷/۳۱درصد رشد همراه شد.

ظرفیت نهایی تولید این کارخانه ۲۸۰هزار تن است که به گفته مهندس احترام در سال آینده این رقم محقق خواهد شد. هر چند تا پایان سال بین ۱۸۰ تا ۱۹۰هزار تن محصول در آن کارخانه تولید می‌شود.

پیش از این قرار بود یک شرکت چینی موانع رشد تولید را در آلومینای ایران برطرف کند. این در شرایطی است که پرسنل داخلی کشورمان با شناسایی گلوگاه‌های تولید، موانع موجود را برطرف کردند. مدیرعامل این شرکت در ادامه اظهار داشت: در اسفند ماه سال‌جاری تولید آلومینای ایران به ۳۱هزار (در ماه) خواهد رسید. این در شرایطی است که در فروردین ماه امسال در این شرکت تنها ۱۹هزار تن پودر آلومینا تولید شده بود.

آلومینا به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم به کار گرفته می‌شود.

این واحد که در جاجرم خراسان شمالی واقع شده با استفاده از بوکسیت معدن کناردستی خود، محصول تولید می‌کند. هرچند به سبب ساختار زمین کشورمان از منابع غنی بوکسیت، بهره‌ای ندارد. با این حال مدیرعامل آلومینای ایران درباره اکتشاف‌های جدید آن منطقه گفت: برنامه اکتشاف در این منطقه در حال انجام شدن است و پیش‌بینی می‌شود از ۱۲میلیون تن بوکسیت برخوردار باشد. احترام ادامه داد: البته با انجام اکتشافات تکمیلی، به ذخایر بیشتری دست خواهیم یافت.