نخستین قرارداد فروش برق ایران به یک شرکت خصوصی ترکیه، به میزان سالانه یک و نیم میلیارد کیلوات ساعت، روز پنج‌شنبه در آنکارا امضا شد.

این قرارداد را «مسعود حجت» عضو هیات مدیره شرکت توانیر و مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و «نوری دوغان کارادنیز» صاحب شرکت سهامی «کارتد» ترکیه امضا کردند. مسعود حجت به همراه هیات وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیدپرویز فتاح وزیر نیرو، چهارشنبه شب وارد آنکارا شده است.

به گزارش ایرنا، نوری دوغان کاردانیز نیز گفت: براساس این قرارداد، با استفاده از ظرفیت خطوط انتقال انرژی موجود بین ایران و ترکیه، سقف فروش برق ایران به شرکت کارتد تا چهار میلیارد کیلوات ساعت در سال قابل افزایش است.

انتظار می‌رود که این قرارداد بعد از سیر مراحل قانونی در ایران و ترکیه تا اواخر سال جاری میلادی اجرایی شود.

از سوی دیگر در این سفر وزرای انرژی ترکیه و ایران از توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‌ مبادلات برق و احداث نیروگاه و سد خبر دادند.

افزایش ۵/۲ برابری ظرفیت نیرو

وزیر نیروی ایران نیز تاکید کرد: در مذاکرات توافق شد که ظرفیت دو خط نیروی موجود میان دو کشور را ۵/۲ برابر کنیم و همچنین در صورت نیاز دو خط جدید نیز ایجاد کنیم.

حلمی گولر وزیر انرژی ترکیه نیز تاکید کرد: دو طرف در خصوص یک سیستم مبادلات پایاپای به مذاکره پرداخته‌اند که براساس آن سرمایه‌گذاری‌های مشترک از طریق صادرات برق تامین می‌شود و همچنین پیشنهادهایی برای احداث سد و نیروگاه‌هایی با سوخت گاز یا نفت نیز مورد مذاکره قرار گرفته است.

گولر در ادامه افزود: اگر این نیروگاه در ترکیه احداث شود، ایران گاز طبیعی یا نفت را به عنوان سوخت آن تامین خواهد کرد و ترکیه به تولید برقی خواهد پرداخت که می‌تواند با ایران به صورت مشترک استفاده شود.