اختصاص ۱۴۲میلیارد تومان برای جوایز صادراتی در بودجه ۸۶ بدون شک آثار و تبعات منفی بر میزان صادرات غیرنفتی کشور خواهد داشت. دبیر کل انجمن صادرکنندگان صنعتی،معدنی و خدمات مهندسی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به بررسی جوایز صادراتی در کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات در سازمان توسعه تجارت، گفت: این کمیته که متشکل از تعداد زیادی از نمایندگان و کارشناسان بخش‌‌خصوصی و دولتی است نسبت به میزان جوایز صادراتی رای و نظر می‌دهند.

رحمان پورقربان افزود: براساس تصویب نامه کمیسیون موضوع اصل ۱۳۸ قانون اساسی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور موظف است مبلغ ۴هزارو ۲۹‌میلیارد ریال برای تامین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت جوایز و مشوق‌های صادراتی سال ۸۵ اختصاص داده و تعهدات معوق سنوات قبل را در صورت تصویب هیات وزیران به عنوان متمم بودجه سال ۸۵ کل کشور پیش‌بینی کند.

به گفته وی، در صورت تصویب‌ مبلغ فوق به مبلغ بودجه جوایز و مشوق‌های صادراتی سال ۸۶ میزان ۳هزار و ۲۸۵‌میلیارد ریال اضافه شده و در مجموع مبلغ ۷‌هزار و ۳۱۴‌میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۸۶ کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

دبیر کل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی تصریح کرد: درحالی که عمدتا تصور صادرکنندگان با این تصویب‌‌نامه بر این بود که جوایز صادراتی از سال ۸۶ به روزپرداخت شود اما مبلغ یاد شده در مجلس شورای اسلامی به میزان ۵/۱۴۱‌میلیارد تومان کاهش یافت که این امر موجب بی‌اعتمادی صادرکنندگان خواهد شد.

دبیر کل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی از ارسال نامه‌ای به کمیسیون‌های مجلس و شورای اسلامی با موضوع جوایز و مشوق‌های صادراتی خبر داد و افزود: در این نامه آمده است صادرات غیرنفتی کشور طی سنوات اخیر رشد مناسبی را تجربه کرده به‌ویژه در سال ۸۴ که از رشد ۳۸‌درصدی برخوردار بوده و در۱۰ ماهه سال ۸۵ نیز به بیش از ۴۰‌درصد رشد داشته است.