گروه انرژی- انفجار خطوط لوله گاز در استان قم سریالی شده است. با گذشت دو ماه از انفجار سه خط لوله در منطقه «سلفچگان» استان قم، بار دیگر سه رشته خط لوله اصلی انتقال گاز طبیعی در این استان منفجر شد. بر اساس گزارشی که از سوی خبرگزاری «مهر» منتشر شده این سه رشته خط لوله ۵۶ اینچی، بامداد روز گذشته به دلایل نامشخصی منفجر شده است.

مسوولیت اصلی این خطوط لوله، انتقال گاز طبیعی از پالایشگاه‌های جنوب کشور همچون مجتمع گازی «پارس جنوبی»، «پارسیان» و «فجرجم» به استان‌های شمال و شمال غربی ایران است. این انفجار در ۷۴ کیلومتری جاده دلیجان به قم به وقوع پیوسته است که مسوولان شرکت ملی گاز در اولین اقدام، کار تخلیه گاز طبیعی از خطوط لوله را آغاز کردند.

در این رابطه، «مجتبی شیخ بهایی»، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن تایید این حادثه، می‌گوید: «هنوز دلایل وقوع این حادثه گازی مشخص نیست و شرکت ملی گاز در حال پیگیری این موضوع است.»

وی در ادامه در خصوص برنامه‌های این شرکت برای افزایش ایمنی خطوط انتقال گاز، گفت: «با توجه به اینکه این گونه حوادث برای شرکت گاز هزینه بر است، قطعا نظارت و گشت‌زنی برای امنیت خطوط لوله گاز از سوی دستگاه‌های مسوول و حوزه‌های امنیت کشور باید افزایش یابد.»

از سوی دیگر، سخنگوی شرکت ملی گاز نیز با اشاره به تغییر آرایش در شبکه ملی گاز از تامین گاز مشترکان خانگی و صنایع با وجود انفجار در سه خط لوله گاز خبر داد و گفت: «تا مشخص شدن نتایج گروه‌های کارشناسی نمی‌توان اظهارنظری در خصوص دلیل این حادثه گازی مطرح کرد.»

«مجید بوجارزاده» در گفت‌وگو با «مهر» اظهار کرد: «در شرایط فعلی تمامی تجهیزات، ماشین آلات، کالا و لوله‌های مورد نیاز برای ترمیم و بازسازی خطوط لوله گاز آسیب دیده در سطح منطقه آماده شده است.» وی تاکید کرد: «امکان بازسازی لوله‌های گاز آسیب دیده در مدت ۴۸ ساعت وجود دارد.»

به گزارش خبرنگار ما، ۲۲ بهمن ماه سال گذشته نیز همزمان با سالروز انقلاب اسلامی در حادثه مشابهی سه خط لوله انتقال گاز در منطقه «سلفچگان» استان قم منفجر شد.

حادثه‌ای که مسوولان شرکت ملی گاز به طور شفاف و در قالب اطلاعیه رسمی، دلایل وقوع آن را اعلام نکرده و تنها مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: «علت انفجار این سه خط لوله مسائل فنی و عملیاتی نبوده و به نظر می‌رسد که خرابکاری علت انفجار این سه خط لوله بوده است.»

حالا انفجار سه خط لوله انتقال گاز در استان قم که از ضریب امنیتی بسیار بالایی نیز برخوردار است، بار دیگر تکرار شده است. حادثه‌ای که تاکنون هیچ کسی مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است.