به ترکمنستان اعلام کرده‌ایم تا گاز ایران را وصل نکند، هیچ مذاکره‌ای در خصوص افزایش قیمت نخواهیم داشت.

غلامحسین نوذری، وزیر نفت، با بیان این مطلب اظهار کرد: به‌رغم قطع گاز وارداتی از ترکمنستان که تاکنون دلیل آن مسائل فنی اعلام شده است، همکاری مردم در مصرف بهینه گاز و مدیریت بخش انرژی به صورتی که از تمام امکانات استفاده شده است، مناسب‌ترین پاسخ به این رفتار ترکمنستان بود. وی افزود: طی آخرین نامه نیز ترکمنستان تاکید کرده که تلاش می‌کند هر چه سریع‌تر مشکلات فنی را حل کند. اگرچه قیمت هم می‌تواند یک موضوع قابل طرح باشد، ولی رسما مسائل فنی دلیل قطع گاز اعلام شده است.

وزیر نفت با بیان این که در‌حال‌حاضر حدود ۴۵۴میلیون مترمکعب گاز در کشور توزیع می‌شود، خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از قطع گاز وارداتی از ترکمنستان ستاد ویژه‌ای تشکیل شد که عواقب این کار را ملاحظه و برای رفع آن‌ها تصمیم‌گیری کند. از سوی دیگر این اقدام ترکمنستان با ورود موج سرمای شدید به کشورمان همزمان شد.

نوذری با اشاره به توزیع حدود ۱۵۰۰تن گاز مایع به استان‌هایی که احتمال قطعی گاز در آن وجود داشت، یادآوری کرد: در برخی استان‌ها نفت سفید به مقدار کافی توزیع شده و حتی برخی نانوایی‌ها دوگانه‌سوز شده‌اند.

او با تاکید بر این که پس از قطع گاز ترکمنستان و سرمای شدید سراسر کشور تنها ۱۰ تا ۱۵ شهر با افت فشار و پنج تا شش شهر با قطعی گاز روبه‌رو شده‌اند، تاکید کرد: این در حالی است که ۶۴۰ شهر تحت‌پوشش گاز قرار دارند و این نشان می‌دهد تدابیر لازم برای مواجه با این وضعیت دیده شده است.