خبرگزاری مهر- معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش ذخایر گاز ایران به ۳۴ تریلیون مترمکعب از کشف بیش از ۱۱۰ میلیارد بشکه نفت از سال ۸۴ تاکنون خبر داد و گفت: ایران تا ۱۰۰ سال آینده نفت برای تولید و صادرات در اختیار دارد.

محسن خجسته مهر درباره آخرین وضعیت کشف ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی در ایران، گفت: در حال حاضر حجم ذخایر هیدروکربور مایع درجای کشور به بیش از ۸۰۰ میلیارد بشکه افزایش یافته است. معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی ایران بیش از ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت خام در اختیار دارد، تصریح کرد: همچنین حجم ذخایر گاز ایران به ۳۴ تریلیون مترمکعب افزایش یافته است.

این مقام مسوول با یادآوری اینکه هم اکنون ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز طبیعی در بین کشورهای عضو اوپک است، بیان کرد: در شرایط فعلی حدود ۳۳۰ مخزن نفت و گاز در کشور وجود دارد که برخی توسعه و برخی از مخازن در حال توسعه تکمیلی هستند.

وی با بیان اینکه بر خلاف برخی از کشورهای بزرگ نفت‌خیز جهان هنوز زمان پیک اویل (نقطه اوج تولید نفت) مخازن هیدروکربوری کشور فرا نرسیده است، اظهار کرد: مطالعات جدید انجام گرفته نشان می‌دهد که مخازن نفت ایران دیرتر از بسیاری از کشورهای نفتخیز جهان دوره پیک اویل را تجربه خواهند کرد. خجسته مهر با اعلام اینکه ایران دست کم برای ۱۰۰ سال آینده نفت خام برای تولید و صادرات در اختیار دارد، گفت: جهان بر روی تولید دراز مدت نفت و گاز ایران حساب باز کرده است و قطعا انرژی ایران هیچ جایگزینی در سطح جهان ندارد. معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۸۴ تاکنون بالغ بر ۱۱۰ میلیارد بشکه نفت خام در ایران کشف شده است، یادآور شد: همچنین در این مدت بیش از ۶ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی کشف شده است. وی با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران برای توسعه میادین نفت و گاز از ابتدای برنامه چهارم توسعه تاکنون، افزود: با وجود افزایش اکتشافات نفت و گازی هنوز در بسیاری از مناطق کشور فعالیت‌های اکتشافی انجام نشده است.