گروه انرژی- با احتساب میانگین مصرف روزانه ۷/۲لیتر برای هر خودروی سواری، تعیین سهمیه ۸۰لیتر بنزین برای یک خودرو سواری در ماه کافی است. این سهمیه را رییس کمیسیون انرژی مجلس به خبرگزاری «ایرنا» می‌گوید: وی معتقد است از آنجایی که اهداف مورد نظر از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین مانند کاهش مصرف آن و کم شدن بار ترافیکی محقق نشده است، احتمال دارد مجلس در بودجه سال ۱۳۸۸ تبصره‌ای در خصوص اصلاح سهمیه‌بندی بنزین بگنجاند. «حمیدرضا کاتوزیان» افزود: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی براین باور است که تعیین سهمیه ۱۲۰ لیتر بنزین برای هر دستگاه خودروی سواری در هر ماه بیش از نیاز متوسط جامعه است. با احتساب میانگین مصرف روزانه ۷/۲ لیتر برای هر خودروی سواری، تعیین سهمیه ۸۰لیتر بنزین برای یک خودروی سواری در ماه کافی است.

وی اعلام سهمیه اضافی بنزین برای دوره‌هایی از سال را عامل دیگری برای افزایش مصرف بنزین و نیاز به واردات بیشتر دانست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت ارائه لایحه اصلاحیه بودجه واردات بنزین به مجلس گفت : بودجه مصوب برای واردات بنزین و گازوئیل در سال جاری (حدود سه‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون دلار) در اواخر مرداد ماه امسال به اتمام رسید و از شهریور ماه واردات این دو حامل انرژی بدون مجوز مجلس انجام می‌شود.

کاتوزیان ضمن اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه واردات بنزین بدون مجوز مجلس یک رویه قانونی از سال ۱۳۷۲ بوده است، تصریح کرد، در دولت قبل، ارائه لایحه اصلاحیه بودجه واردات بنزین و کسب مجوز در یک فاصله چند روزه انجام می‌شد، اما اگر هم این رویه بوده، خلاف قانون عمل شده است.

وی سپس تاکید کرد: از این رو انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر لایحه اصلاحیه بودجه واردات بنزین به مجلس ارائه شود.

رییس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تصریح کرد: مجلس دغدغه مردم و دولت را درک می‌کند و سعی خواهد کرد مشکلات را برطرف کند و درصدد نیست که مشکلی ایجاد کند.

کاتوزیان در خصوص اینکه کمیسیون انرژی نیاز واردات بنزین را چه میزان برآورد کرده است، گفت: روزانه ۲۰میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شود و هزینه واردات بنزین و گازوئیل در ماه‌های شهریور و مهر ۸۷ هر کدام ۹۰۰میلیون دلار بود. اما با شدت گرفتن رکود اقتصادی در دنیا، در آبان ماه ۸۷ این رقم به نصف کاهش یافت.

در این خصوص باید گفت، وزارت نفت بودجه مورد نیاز برای واردات بنزین و گازوئیل را تا پایان سال جاری با توجه به کاهش قیمت‌های نفت در بازار جهانی، حدود شش‌میلیارد دلار برآورد کرده، اما هنوز لایحه اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه نشده است و وزیر نفت بارها اعلام کرده که ارقام واردات مورد نیاز بنزین برای پایان سال جاری، در دست بررسی است.