گروه صنعت و معدن- کالاهای چینی با جعل نشان «استاندارد ایران» از در گمرک وارد کشور می‌شود.

برخی از شرکت‌های چینی به بازار ایران برگ جدیدی زده‌اند. آن‌ها با جعل نشان استاندارد ایران، کالاهای خود را از مبادی رسمی‌یعنی گمرک وارد کشور می‌کنند! این خبر را رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران به خبرگزاری «برنا» اعلام کرده و می‌افزاید: چینی‌ها آرم استاندارد را روی یک برند معروف ایرانی جعل کرده‌اند و ایران تاکنون اقدامی‌صورت نداده است.

مهدی پورهاشم کالاهای وارداتی غیراستاندارد چینی را شامل الکتروموتور کولر آبی و شیر سیلندر کپسول گاز اعلام کرد. رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران با بیان اینکه علامت استاندارد ایران روی کالاهای فوق جعل شده است، افزود: این کالاها در ابتدا با هدف تست توسط ماموران استاندارد از بازار جمع‌آوری و پس از بررسی مشخص شد که به‌رغم دارا بودن علامت استاندارد و نشان کالای ایرانی، از کشور چین وارد شده است.

وی با ذکر اینکه چینی و غیراستاندارد بودن این کالاها ثابت شده است، تصریح کرد: شیرسیلندر وارداتی چینی علاوه بر جعل علامت استاندارد با نشان ایرانی و از کانال گمرک وارد بازار شده است. پورهاشم اظهار داشت: بر اساس اسناد گمرک شیر سیلندر کپسول گاز از این کانال وارد شده است؛ ولی واردات الکتروموتور کولر آبی از کانال رسمی‌گمرک تایید نشده است.

وی با بیان اینکه پرونده شیرسیلندرهای وارداتی غیراستاندارد در شعبه ۱۹ دادسرای تهران در حال بررسی است، گفت: شکایت شرکت داخلی از واردکننده شیر سیلندرهای تقلبی در این شعبه در حال پیگیری است.

رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران ادامه داد: الکتروموتورهای برقی کولرهای آبی نیز با پلاک انگلیسی و با آرم استاندارد و برند مشهور ایرانی از کشور چین وارد شده است.

وی از جمع‌آوری کالاهای غیراستاندارد از بازار خبر داد و گفت: به دنبال تایید غیراستاندارد و تقلبی بودن، کالاهای فوق به سرعت از بازار جمع‌آوری شد.

پورهاشم تصریح کرد: تاکنون هیچ شکایتی از سوی ایران به این اقدام کشور چین نشده است. این مقام مسوول اضافه کرد: به طور قطع واردات کالای چینی و غیرکیفی با نام و نشان ایرانی ضمن از بین بردن اطمینان مصرف‌کنندگان داخلی به تولیدکننده داخلی نیز لطمه وارد می‌سازد.