دنیای اقتصاد - فرید قدیری: بحران نقدینگی به پشت در کارخانه های تولید دارو رسیده است و اگر دولت بدهی معوقه‌اش به این صنعت را در کمترین زمان ممکن پرداخت نکند، داروسازان تعطیل می‌شوند. کارخانه‌های دارو در حالی از بحران نقدینگی و بدهی معوقه دولت گلایه دارند که حجم این بدهی ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیارد تومان است.

آیا پرداخت ۲۰۰میلیارد تومان برای دولت و نظام بانکی تحت اختیار به صنعتی استراتژیک که حیات آن تضمین سلامت در کشور است کار سخت و غیرممکنی است؟

دکتر عباس کبریایی‌زاده دبیر انجمن داروسازان تهران در پاسخ به این پرسش دنیای اقتصاد، گفت: خجالت‌آور است اعلام کنیم صنعت دارو به خاطر بدهی دولتی که حجم آن در عملیات کلان پولی و بانکی کشور رقمی به حساب نمی‌آید دچار بحران شده است.

دبیر انجمن داروسازان تهران که روز گذشته به خاطر اعلام هشدار صریح به دولت، خبرنگاران را فراخوانده بود در این باره، گفت: بدهی معوقه دولت بابت خرید دارو به شرکت‌های پخش دارو از یک سو و سیاست محدود کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات از سوی دیگر باعث شده از ابتدای سال تاکنون شاهد کاهش تولید در کارخانه‌های داروسازی باشیم.وی افزود: برخی مسائل بین‌المللی باعث شده بسیاری از خریدهای صنعت از جمله صنعت دارو از کشورهای خارجی که عمدتا مواد اولیه است به صورت نقدی انجام شود و همین مساله نیاز کارخانه‌ها به نقدینگی را افزایش داده است.

دبیر انجمن داروسازان وضعیت کنونی این صنعت را بسیار شکننده و خطرناک توصیف کرد و تصریح کرد: اگر دولت اقدام فوری برای پرداخت بدهی خود نکند تا نیمه سال صنعت دارو با چنان رکودی مواجه خواهد شد که سابقه آن را حتی در دوران جنگ تحمیلی هم نداشتیم.به گفته دکتر کبریایی‌زاده مطالبات داروسازان از دولت مربوط به موسسات وابسته به دولت، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

فعالان این صنعت معتقدند، چنانچه تولید دارو توسط کارخانه‌های بزرگ داروسازی در کشور تا چند ماه دیگر به دلیل کمبود نقدینگی ناشی از بدهی‌های معوقه دولتی متوقف شود بازار با معضل تامین دارو رو‌به‌رو خواهد شد.

چراکه قیمت داروی وارداتی هم‌اکنون در داخل کشور حداقل ۹ برابر تولید داخلی است.آمار مصرف دارو در سال گذشته و سال‌های قبل در کشور نشان می‌دهد سالانه بیش از ۳۰میلیارد عدد دارو در کشور مصرف می‌شود که اگر این رقم بر اساس سرانه مصرف محاسبه شود هر ایرانی بالغ بر ۴۱۶ عدد دارو در سال مصرف می‌کند.

از این رقم بیش از ۳۸۸ قلم آن را صنعت داخلی تولید می‌کند. اما به‌رغم آنکه ۹۴درصد از نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شود، سهم ارزش ریالی واردات دارو در مقابل ارزش ریالی داروهای داخلی، ۳۵درصد است.

ارزش ریالی مصرف داروهای وارداتی در کشور ۷۰۰میلیارد تومان و ارزش ریالی مصرف داروهای تولید داخل ۱۳۰۰میلیارد تومان است. به بیان ساده‌تر اختلاف قیمت بین داروهای وارداتی و داروهای تولید داخل ۹ برابر است.