به‌‌‌گزارش «ایسنا»، ۶.۵میلیارد مترمکعب آب برای شرب و بهداشت در کل کشور توزیع می‌شود که از این میزان یک‌میلیارد و ۵۰۰میلیون مترمکعب آن به استان تهران برای شرب و بهداشت تخصیص می‌‌‌یابد. درواقع ۲۳‌درصد از منابع آب شرب و بهداشت کشور در استان تهران توزیع می‌شود.

در حال حاضر سرانه مصرف در استان تهران برای هر نفر ۲۵۰لیتر است که عدد بسیار بالایی به حساب می‌‌‌آید. سرانه مصرف بسیاری از کشورها که در حاشیه دریای مدیترانه قرار دارند و میزان بارندگی آنها بیش از ۷۵۰لیتر تخمین زده می‌شود، ۱۷۰لیتر در شبانه‌‌‌روز بوده اما در تهران با بارندگی ۱۹۰میلی‌متر در سال سرانه مصرف ۲۵۰لیتر در شبانه‌‌‌روز است.

در این میان بین قیمت تمام‌شده و قیمت فروش آب نیز اختلاف زیادی وجود دارد. در حال حاضر قیمت تمام‌شده آب در شهر تهران با وضعیت فعلی حداقل مترمکعبی ۸۵۰۰تومان است که به طور متوسط کمتر از ۳هزار تومان فروخته می‌شود. آن‌طور که محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در این باره اعلام کرده، بیش از ۶۰‌درصد اختلاف قیمت بین قیمت تمام‌شده و قیمت فروش آب وجود دارد که باید با استفاده از شیرهای کم‌‌‌مصرف اصلاح تاسیسات در ساختمان و موضوعاتی از این قبیل میزان مصرف آب را کاهش دهیم. علاوه بر این‌‌‌ باید در حوزه فرهنگ‌‌‌سازی نیز اقداماتی صورت گیرد، به طوری که کلیه دستگاه‌‌‌هایی که در حوزه فرهنگ‌‌‌سازی دخیل هستند، وارد میدان شوند و تغییر شیوه مصرف اتفاق بیفتد.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته رویکردها بیشتر روی مدیریت عرضه متمرکز بود، اظهار کرد: تفکر نادرستی که وجود دارد این است که دستگاه‌‌‌های متولی باید آب را تولید کنند اما آب قابل تولید نیست، آب قابل تامین است؛ یعنی دستگاه‌‌‌های متولی با اقداماتی آب موجود را در دسترس قرار دهند. بنابراین در کم و زیاد آب نقش نداریم، چراکه آب را نمی‌شود تولید کرد.

مدیرعامل شرکت آب‌‌‌وفاضلاب استان تهران با بیان اینکه‌‌‌ منابع آب محدود است و باید، هم عرضه‌کننده که وزارت نیرو است و هم مصرف‌کننده که آحاد مختلف مردم را دربرمی‌گیرد، با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوان از منابع محدود حداکثر بهره‌‌‌برداری را داشت، گفت: در ایران متاثر از تغییر اقلیم وضعیت بارندگی‌‌‌ها تغییر پیدا کرده و این‌‌‌که به مردم بگوییم وضعیت آب بحرانی است، مشکلی را حل نمی‌‌‌کند و باید اقداماتی انجام شود تا در این شرایط مشکلی ایجاد نشود و بتوانیم بحران را مدیریت کنیم.

در حال حاضر تهران در چهارمین سال خشکسالی قرار دارد، شرایطی که هرچند مسوولان آبی کشور نگران جیره‌‌‌بندی آب نیستند اما بیش از هر زمانی لزوم مدیریت ۲۰درصدی مصرف آب دیده می‌شود و لازم است همه مشترکان به این مهم توجه ویژه داشته باشند.