به گزارش «ایرنا» به نقل از بلومبرگ، هزینه‌‌‌های تولید گوشت در جهان به‌ندرت از چیزی که امروز شاهدش هستیم، بیشتر بوده است. دامداران و مرغداران سراسر جهان با نگهداری ۴۰میلیارد گاو، بوفالو، گوسفند، بز، پرندگان و مانند آن با قیمت‌های کم‌‌‌سابقه غذای دام دست و پنجه نرم می‌کنند. عرضه غلات و سویا در بازار جهانی کاهش یافته است. به‌‌‌علاوه همه هزینه‌‌‌های جانبی دامداران افزایش یافته است؛ از قیمت برق که برای گرم نگه‌داشتن محل نگهداری حیوانات مصرف می‌شود تا کرایه کامیون‌‌‌ها که حیوانات آماده ذبح را به کشتارگاه می‌‌‌برند.

افزایش هزینه تولید محصولات کشاورزی و قیمت حامل‌‌‌های انرژی به درد و رنج دامداران و مرغدارانی افزوده است که هم‌‌‌زمان با خشکسالی و کاهش سطح مراتع و تلف‌شدن میلیون‌‌‌ها قطعه از پرندگان خود بر اثر شیوع آنفلوآنزای مرغی در مناطقی از آمریکای شمالی گرفته تا اروپا رنج می‌‌‌برند.

بسیاری از دامداران و مرغداران که از همه طرف ضربه خورده‌‌‌اند، مجبور شده‌‌‌اند دام‌‌‌های خود را بفروشند یا جوجه‌ریزی کمتری داشته باشند که درنتیجه آن تولید گوشت در کوتاه‌‌‌مدت کاهش خواهد یافت. آمار گاوهایی که در آمریکا به کشتارگاه می‌‌‌روند، به رکورد جدیدی از سال۱۹۸۶ به این سو رسیده است. این به آن معناست که گوساله‌‌‌های کمتری متولد خواهند شد و در ماه‌‌‌های آینده با کمبود عرضه و افزایش قیمت گوشت مواجه خواهیم شد که فشار بیشتری بر بودجه خانوارها وارد خواهد آورد.

سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد از افزایش ۱۰درصدی قیمت جهانی گوشت طی چهارماه اول ۲۰۲۲ خبر داده است. قیمت گوشت در ماه آوریل رکورد زده است. در آمریکا قیمت گوشت مرغ و گوساله هیچ‌گاه به این اندازه نبوده است.

دولت آمریکا پیش‌بینی کرده است که رشد تولید جهانی گوشت مرغ و گوساله طی امسال کند شود. در حالی که طی سال قبل تولید این گوشت‌‌‌ها رشد ۴/ ۵درصدی داشته است انتظار می‌رود در سال‌جاری تنها ۴/ ۱‌درصد رشد کند.

جاستین شرارد، کارشناس امور دام گفت: بسیاری از فشارهایی که با آن مواجه هستیم، به خودی خود فشارهای جدید یا غیرمعمولی نیستند؛ اما برخلاف امروز هیچ‌گاه نبوده که این فشارها با هم بر بازار گوشت وارد شوند.

جنگ اوکراین صادرت غله این کشور را کند کرده و باعث کاهش عرضه جهانی ذرت شده است که تولیدکنندگان مهم گوشت مثل اسپانیا و چین به آن وابسته هستند. غذای دام بیشترین هزینه دامداران را به خود اختصاص می‌دهد و حتی در کشورهایی که خودشان تولیدکننده غذای دام هستند، فشار به دامداران درنتیجه گرانی‌‌‌ها افزایش یافته است. قیمت فروش سلف ذرت در شیکاگوی آمریکا ۳۱‌درصد طی امسال افزایش یافته و قیمت فروش سلف ذرت در پاریس با رشد ۵۵درصدی و قیمت فروش سلف گندم دامی در انگلیس با رشد ۵۰درصدی مواجه شده است.

جامی ویله، پرورش‌‌‌دهنده حیوانات در اسکاتلند، گفت: چیزی شبیه این را قبلا مشاهده نکرده‌‌‌ام. او تعداد دام‌‌‌های خود را کاهش داده است. به گفته این دامدار، پیش‌تر غذای دام ۶۰‌درصد هزینه‌‌‌های وی را تشکیل می‌‌‌داد، اما این رقم در حال حاضر به ۷۰‌درصد افزایش یافته است.

قیمت برخی از انواع گوشت در انگلیس افزایش یافته است، اما هزینه‌‌‌های تولید را پوشش نمی‌‌‌دهد. این مساله باعث شده است تا دامداران طی ششمین سه‌‌‌ماه متوالی با زیان مواجه شوند. پیش‌بینی شده است که تولید گوشت در اتحادیه اروپا طی امسال ۳‌درصد کاهش یابد. نخستین بار از سال ۲۰۱۹ است که تولید گوشت در اروپا کاهش می‌‌‌یابد. انتظار می‌رود با توجه به بالا بودن هزینه‌‌‌های تولید دام‌‌‌های زیادی زودتر از موعد به کشتارگاه بروند. سال گذشته تولید گوشت در آلمان به کمترین رقم از سال ۱۹۹۶ رسید و انتظار می‌رود این روند در سال‌جاری نیز ادامه یابد.

در چین که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشت جهان است، هزینه‌‌‌های تولید رکورد زده و این مساله فشار زیادی به دامداران وارد کرده است. با وجود پشت سرگذاشتن بیماری تب‌خوکی، تولید گوشت این کشور دوباره روند نزولی را در پیش گرفته و تعداد دام‌‌‌های مولد برای هشتمین‌ماه متوالی کاهش یافته است.

شاید برخی دامداران بتوانند هزینه‌‌‌های بالای تولید را تحمل کنند، اما بیماری و خشکسالی ضربه سختی به آنها می‌‌‌زند. شیوع نوعی آنفلوآنزا در نیمکره‌شمالی ۳۸میلیون قطعه پرنده شامل بوقلمون و مرغ تخم‌گذار را در آمریکا تلف کرده‌است که این بزرگ‌ترین شیوع آنفلوآنزای مرغی در این کشور محسوب می‌شود. در فرانسه نیز برای دومین‌بار طی یک‌سال این بیماری شیوع یافته و مرغداری‌‌‌های لهستان هم تلفات بسیاری از این بیماری داشته‌‌‌اند.

آب‌وهوای نامساعد هم مزید بر علت شده است. در آلبرتای جنوبی آمریکا خشکسالی، مراتع را از بین برده و میزان برداشت محصولات را کاهش داده است. این منطقه وارد سومین سال خشکسالی شده و انبارهای غذای دام دامداران ته کشیده و همه پولشان تمام شده است.

در غرب کانادا تولید غلات ۴۰‌درصد کاهش یافته که این امر قیمت غذای دام را بالا برده و تولیدکنندگان را مجبور کرده است از آمریکا واردات داشته باشند. هزینه غذای هر قطعه دام در این کشور در زمستان ۴۳۰دلار افزایش یافت.

در آرژانتین، آتش‌‌‌سوزی باعث مرگ ۷۰۰‌هزار گله دام در ماه‌‌‌های فوریه و مارس شد، این در حالی است که خشکسالی باعث از بین رفتن بخش مهمی از مراتع در این کشور شده و درنتیجه، جمعیت گله‌‌‌های گوساله در این کشور به کمترین رقم طی ۶‌سال گذشته رسیده است.

«تیسون‌فود»، بزرگ‌ترین شرکت تولید گوشت در آمریکا در مورد کاهش عرضه گوشت هشدار داد و نوشت: کاهش شدید جمعیت دام باعث افت عرضه گوشت طی دو تا سه سال آینده می‌شود.اوپال گالکتی، کارشناس فائو نیز گفت: دامداران از عهده هزینه‌‌‌های تولید برنمی‌‌‌آیند و بسیار واضح است که مصرف‌کنندگان حداقل در آینده قابل پیش‌بینی باید بهای بیشتری برای خرید گوشت بپردازند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند