به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، همایون حایری در یک برنامه تلویزیونی افزود: به‌طور مثال، آن دسته از مشترکان خانگی که در ماه‌های گرم سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر برق مصرف کنند و میزان استفاده برق آنها زیر الگوی تعریف‌شده باشد، مشمول تشویق‌های مصوبه هیات دولت خواهند شد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین هدف مصوبه هیات دولت، بهینه‌سازی مصرف برق است. بنابراین در مناطق عادی که بیشتر مشترکان در این بخش‌ها سکونت دارند، الگوی تعیین‌شده ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های غیرگرم و ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم است که نیازهای مصرف برق یک خانوار را به‌صورت کامل پوشش می‌دهد.

حایری با اشاره به اینکه بخش کمی از مشترکان مصرف بالاتر از الگو دارند، تصریح کرد: این گروه تاکنون از یارانه بیشتری بهره‌مند می‌شدند که بر اساس مصوبه جدید، از این پس یارانه یکسانی که برای کل مشترکان لحاظ شده است نیز به آنها تعلق خواهد گرفت و مشترکان پرمصرف بابت مصرف بیشتر از الگو، هزینه بیشتری باید پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: این اقدام برای برقراری عدالت در توزیع یارانه‌های انرژی صورت‌گرفته و از آنجا که بیشترین برق مورد نیاز کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود، دولت باید برق را با قیمت واقعی خریداری و با نرخ یارانه‌ای به مشترکان تحویل دهد که در این شرایط، مشترکانی که از برق بیشتری استفاده می‌کردند، از یارانه بیشتری نیز بهره‌مند می‌شدند.

معاون برق و انرژی وزارت نیرو با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت برق هزینه‌بر و زمان‌بر است، تاکید کرد: همه سرمایه‌گذاری‌ها برای پوشش نیاز مصرف در مدت زمان محدودی از سال یعنی در حدود ۳۰۰ساعت در سال است؛ درحالی‌که اگر مشترکان پرمصرف بتوانند مصارف خود را کاهش دهند، نیاز به سرمایه‌گذاری‌ها کاهش می‌یابد.

وی همچنین درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها نیز گفت: با تاکید و برنامه‌ریزی وزیر نیرو، تا چهار سال آینده ۳۵هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده می‌شود که در این راستا تا تابستان سال آینده ۵۰۰۰مگاوات نیروگاه‌های جدید وارد مدار شده است که از این تعداد ۵۰۰ مگاوات مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر خواهد بود که یک رکورد در کشور محسوب می‌شود.

حایری درباره تمهیدات وزارت نیرو برای تامین برق در زمستان نیز گفت: ظرفیت نیروگاه‌های کشور برای تامین برق کافی است و تنها زمانی که مصرف گاز در بخش خانگی به بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد، مجبور به استفاده از سوخت مایع هستیم.

وی ادامه داد: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با وزارت نفت و همکاری خوب این وزارتخانه، هم‌اکنون مخازن سوخت مایع نیروگاهی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد؛ ضمن آنکه تاحد امکان درخصوص گاز تحویلی به صنعت برق نیز همکاری مثبتی صورت گرفته است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند