در این نشست رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه اقلیم کردستان نقش مهمی در حوزه روابط میان ایران و عراق دارد و کرکوک هم یکی از استان‌‌‌‌های مهم عراق است، گفت: تعاملات ما با اقلیم در هر شرایطی، چه در شرایط سختی و چه غیر‌‌‌ آن وضعیت خوبی داشته است.

یحیی آل‌اسحاق با اشاره به توافق مسوولان دو کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری تا سقف ۲۰میلیارد دلار، افزود: در این مسیر مشکلاتی وجود داشته که خیلی از آنها حل شده و بخشی دیگر در حال حل شدن است. امیدوارم با شرایط جدید پیش‌آمده عزم دو کشور و دو ملت به رونق بیشتر این مناسبات منجر شود.

رئیس اتاق ایران هم با بیان اینکه این اولین هیاتی است که از کرکوک به اتاق ایران آمده است و امیدواریم این سفر آغاز حرکت‌‌‌‌های سازنده برای آینده باشد، بیان کرد: رابطه ایران و عراق کاملا استثنایی است؛ چرا که مسائل اقتصادی صرف برای ما مطرح نیست و با این کشور رابطه معنوی و احساسی عمیقی داریم که این ارزشمند است.

غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه در حال حاضر عراق دومین کشور مقصد صادراتی ایران است، ادامه داد: مطابق آخرین آمار، ایران در هفت‌ماه نخست سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶میلیارد دلار مبادلات اقتصادی با عراق داشته است، اما این مبادلات نامتوازن است؛ یعنی بیش از اینکه عراق به ایران کالا صادر کند، ایران به عراق صادرات داشته است. در حالی که تجارت جاده دوطرفه است و می‌توانیم این موازنه را برقرار کنیم.

وی با بیان اینکه کرکوک استان نفت‌‌‌‌خیز عراق است و بیشتر نفت آن به صورت خام صادر می‌شود، اظهار کرد: یکی از مسائل قابل بررسی که می‌تواند منافع خوبی برای هر دو کشور داشته باشد، استفاده از ظرفیت پالایشگاهی ایران است تا نفت عراق از طریق بنادر جنوب به صورت فرآورده صادر شود. این می‌تواند به تهاتر منجر شود. همین‌طور می‌توان نفت عراق را در ایران تصفیه و بنزین آن را به عراق صادرات مجدد کرد. این اقدامات می‌تواند در مبادلات اقتصادی ما تغییرات عمده‌‌‌‌ای ایجاد کند.

رئیس اتاق ایران به برنامه‌‌‌‌های اشتغال‌زایی دولت عراق اشاره کرد و گفت: این امر در سایه سرمایه‌گذاری‌‌‌‌های مشترک می‌تواند اجرایی شود.

شافعی با اشاره به تنوع ظرفیت‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور، افزود: در بخش‌‌‌‌های دارویی، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و مخصوصا توسعه صنایع کوچک و متوسط امکان همکاری گسترده‌‌‌‌ وجود دارد؛ به‌‌‌ویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی و تجهیز زیرساخت‌‌‌‌های عراق، امکانات ایران قابل‌‌‌توجه است و سطح خدمات فنی و مهندسی ایران با سطح جهانی قابل رقابت است. همچنین مسکن، جاده و نیروگاه حوزه‌‌‌‌های مشترک دیگر برای همکاری هستند.

وی با تاکید بر اینکه دست‌‌‌‌یابی به سطح مبادلات اقتصادی ۲۰میلیارد دلاری با توجه به امکانات دو کشور دور از ذهن نیست، بیان کرد: در حوزه گردشگری ظرفیت‌‌‌‌های خوبی وجود دارد و هم گردشگر زیارت و هم گردشگر سلامت می‌تواند برای دو کشور حجم قابل‌‌‌توجهی مبادلات اقتصادی را فراهم کند. مبادله هیات‌‌‌‌ها و برگزاری نمایشگاه‌‌‌‌ها پیش‌‌‌‌زمینه‌‌‌‌ای برای انجام کارهای تجاری است و امیدوارم با سفر آقای صالحی و هیات همراه ایشان به ایران سرفصل همکاری‌‌‌‌های اقتصادی جدید بین ایران و استان کرکوک به وجود بیاید.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع کرکوک هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه دست‌‌‌‌یابی به هدف‌‌‌‌گذاری ۲۰میلیارد دلاری در سطح مبادلات تجاری دو کشور کار دشوار و دور از دسترسی نیست، گفت: امیدواریم پس از این سفر و انجام سفرهای مشابه و تبادل هیات‌‌‌‌های تجاری میان دو کشور تبادلات تجاری و صنعتی بیش از اینها باشد.

صلاح‌‌‌‌الدین صالحی با بیان اینکه کرکوک قلب اقتصادی عراق است، ادامه داد: کارشناسان نفتی در مطالعات خود بیان کرده‌‌‌‌اند که اگر روزی همه چاه‌‌‌‌های نفت در عراق خشک شوند، آخرین بشکه نفتی که از عراق صادر خواهد شد، از آن کرکوک خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مزیت‌‌‌‌های کرکوک فقط مزیت‌‌‌‌های نفتی نیست، بیان کرد: ما در این استان منابع معدنی فلزی و غیرفلزی بسیار غنی‌ داریم که متاسفانه به بهره‌‌‌‌برداری و استخراج نرسیده‌‌‌‌اند. همچنین صدها‌‌‌ هزار هکتار زمین کشاورزی حاصل‌خیز در کرکوک وجود دارد که به دلیل شرایط ناامنی هنوز به بهره‌‌‌‌برداری نرسیده‌‌‌‌اند. متاسفانه نیروهای داعش بسیاری از زمین‌‌‌‌های جو، گندم و ذرت را از بین برده‌‌‌‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع کرکوک با تاکید بر اینکه کرکوک از نظر تجاری و راهبردی نقطه عطف اتصال ایران و عراق است، گفت: امیدواریم اتاق ایران هیاتی تجاری را به کرکوک اعزام کند تا فعالان اقتصادی از نزدیک در جریان ظرفیت‌‌‌‌های این استان در حوزه‌‌‌‌های کشاورزی، صنعتی و نفت و گاز قرار بگیرند.

صالحی با اظهار تاسف از اینکه در استان کرکوک هیچ نماینده‌‌‌‌ای از شرکت‌های ایرانی حضور ندارد، افزود: ما علاقه‌مند به همکاری‌‌‌‌های مستقیم و حضور این شرکت‌ها در کرکوک هستیم و به سرمایه‌گذاری‌‌‌‌های مشترک با شرکت‌های ایرانی برای بازسازی کرکوک امیدواریم.

معاون بین‌الملل اتاق ایران هم در این نشست با تاکید بر اینکه ظرفیت همکاری‌‌‌‌های اقتصادی ایران با عراق و به‌‌‌‌طور ویژه با کرکوک خیلی گسترده است و به نظر می‌رسد در سال‌های گذشته در خیلی از زمینه‌‌‌‌ها غفلت شده است، گفت: امیدوارم حضور این هیات در ایران بتواند زمینه‌‌‌‌ساز شروع همکاری جدید بین ایران و استان کرکوک باشد.

محمدرضا کرباسی با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در کرکوک در ماه مارس سال آینده میلادی افزود: با موافقت رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و عراق می‌توان هم‌‌‌‌زمان با برگزاری نمایشگاه، یک هیات تجاری را هم تجهیز کرد تا در کرکوک حاضر شود و فعالان اقتصادی دو طرف از نزدیک از ظرفیت‌‌‌‌ها و توانمندی‌‌‌‌های استان کرکوک اطلاع حاصل کنند تا بتوانیم پروژه‌‌‌‌های همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک را بین طرفین به امضا برسانیم.

 

1 نفر این پست را پسندیده اند