کیخسرو چنگلوایی در گفت‌‌وگو با «ایسنا»، در این‌باره گفت: سوم آذر۱۴۰۰ سرویس فدرال نظارت بر حقوق مصرف‌کنندگان روسیه نامه‌‌ای به وزارت بهداشت و جهادکشاورزی ایران ارسال و اعلام کرد که در چند محموله از فلفل‌‌های ایران مقداری سموم پیدا شده که در کشور روسیه ثبت و استفاده نمی‌شود و پس از آن یعنی از ۸ آذر نیز واردات فلفل به این کشور ممنوع شد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، سازمان حفظ نباتات کشور وظیفه نظارت بر آفات، بیماری‌ها و علف‌‌های هرز محصولات کشاورزی را دارد و در هیچ مقوله دیگری یعنی بررسی فلزات سنگین، باقی‌مانده سموم، نیترات و... نقشی ندارد. در حقیقت نظارت بر این موارد بر عهده سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است.

رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: باید تمام محصولاتی که عرضه می‌شود مورد بررسی قرار گیرند و اگر میزان سم باقی‌مانده در آنها بالاتر از حد مجاز بود، اجازه توزیع به آنها داده نشود.

وی در ادامه گفت: در حقیقت بحث کشور روسیه این نیست که چرا فلفل‌‌های باقی‌مانده سموم کشاورزی دارند بلکه آنها می‌گویند در تولید این محصولات از سمومی استفاده شده که مورد قبول این کشور نیست. در حقیقت اقدام آنها فی‌البداهه است، چراکه از قبل هیچ پروتکل یا تفاهم‌نامه‌‌ای به امضای دو طرف نرسیده و حتی مکاتبه‌‌ای هم نداشتیم تا شروط واردات مشخص شود و آنها صراحتا اعلام کنند که از چه سمومی نباید در محصولات وارداتی استفاده شود.  چنگلوایی با بیان اینکه این محموله‌‌ها به کشور برگشت نخورده و فعلا روسیه واردات فلفل را به‌طور موقت ممنوع کرده است، گفت: مکاتباتی با سازمان غذا و دارو انجام داده‌‌ایم و در روزهای آتی نیز جلساتی خواهیم داشت تا برای آن تمهیداتی در نظر بگیریم و این اتفاقات تکرار نشود.

معاون وزیر جهاد‌کشاورزی افزود: به‌طور کل معتقدیم باید محصولات در مبدا یعنی در استانی که تولید می‌شوند، بررسی شوند و اگر تاییدیه استانی نگرفت توزیع صورت نگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند