به گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد خدادادی یکی از وظایف این دفتر را آسیب‌شناسی پدیده استخراج غیرمجاز رمزارزها، هدایت فعالان این عرصه به استخراج مجاز رمزارز و ارائه راهکار برای تامین برق مراکز مجاز بدون فشار آوردن به شبکه برق در ایام محدودیت تامین انرژی الکتریکی در چارچوب قوانین و مقررات ذکر کرد.

وی قیمت تکلیفی و یارانه‌‌‌ای برق را از مهم‌ترین علل گسترش پدیده استخراج غیرمجاز رمزارزها در کشور عنوان کرد و گفت: با ورود دستگاه‌‌‌های ماینر، برق نیز مانند گازوئیل و بنزین به یک کالای تبادل‌‌‌پذیر تبدیل شده است. بنابراین همان‌گونه که اختلاف قیمت در داخل و خارج از کشور به بروز پدیده قاچاق سوخت در مرزها انجامید، اختلاف به‌‌‌شدت معنادار قیمت برق در ایران با کشورهای دیگر نیز با معرفی تکنولوژی ماینینگ به رواج پدیده استخراج غیرمجاز رمزارز در ایران با استفاده از برق یارانه‌‌‌ای منجر شده است که ماهیت آن تفاوتی با قاچاق سوخت ندارد.

خدادادی افزود: در بخش استخراج غیرمجاز رمزارز، متاسفانه تجهیزات مربوطه به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود و از برق یارانه‌‌‌ای که یک‌بیستم تا یک‌هشتادم قیمت برق در سایر کشورهاست، به طور غیرقانونی برای استخراج رمزارز و کسب ثروت نامشروع از محل یارانه‌‌‌های انرژی که متعلق به آحاد مردم جامعه است، سوءاستفاده می‌کنند.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمزارز شرکت توانیر، استخراج غیرمجاز رمزارز در کشور را دارای تبعات منفی برای مردم، صنعت برق و اقتصاد ملی دانست؛ موضوعی که ضمن آسیب‌زدن به شبکه برق کشور، می‌تواند باعث سوختن لوازم الکتریکی همسایگان مانند یخچال، تلویزیون و کولر و همچنین سبب دامن‌زدن به خاموشی‌‌‌ها شود. وی ادامه داد: علاوه بر آن، به دلیل استفاده از انشعاب‌‌‌های غیرمجاز بدون رعایت اصول ایمنی، آتش‌سوزی و خطرات جانی را نیز می‌تواند در پی داشته باشد. همچنین در بعد ملی، بلعیدن برق به وسیله استخراج‌کنندگان رمزارز باعث افزایش خاموشی‌‌‌های صنایع در فصول گرم و سرد سال شده است که این مساله شدت گرفتن تورم و بیکاری را به دنبال خواهد داشت.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمزارز توانیر، مهم‌ترین راهکار بلندمدت از بین بردن پدیده استخراج غیرمجاز رمزارز را واقعی شدن تعرفه حامل‌‌‌های انرژی عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی که امکان آزادسازی تعرفه‌‌‌ها وجود ندارد، باید در بخش سیاست‌‌‌های سلبی، جریمه‌‌‌ها و مجازات‌‌‌های قانونی استخراج غیرمجاز رمزارز تا حد زیادی افزایش یابد تا آن دسته از سودجویان که کمتر از یک‌درصد افراد جامعه هستند، انگیزه‌‌‌ای برای فعالیت غیرمجاز نداشته باشند.

خدادادی، پراکندگی مراکز غیرمجاز در سطح کشور را از جمله مصائب و مشکلات برخورد با این پدیده دانست و بیشترین نقاط آلوده را مربوط به استان‌‌‌های صنعتی مانند تهران، اصفهان، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی و همچنین استان‌‌‌های جنوبی کشور به دلیل وجود تعرفه‌‌‌های ناچیز برق عنوان کرد.

به گفته مجری تامین برق مراکز استخراج رمزارز توانیر، تاکنون بیش از ۲۲۱‌هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز کشف و ضبط شده است که توان مصرفی حدود ۶۲۰مگاوات را به خود اختصاص داده‌اند و عمده این دستگاه‌‌‌ها در تعرفه‌‌‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی یا به شکل انشعاب مستقیم (برق دزدی) فعال بود.

وی با اشاره به برآورد فعالیت ۲هزار مگاواتی در حوزه استخراج غیرمجاز رمزارزها، حدود ۲۰‌درصد کسری برق در تابستان امسال و ۱۰‌درصد کسری پیش‌بینی‌شده برای گاز در کل کشور در زمستان پیش‌‌‌رو را ناشی از فعالیت استخراج غیرمجاز رمزارز در کشور دانست که به وسیله کمتر از یک‌درصد متخلفان به کل جامعه تحمیل می‌شود. فعالیت این افراد به طور قطع بعد از گذشت زمان به وسیله دستگاه‌‌‌های کاشف مانند وزارت نیرو و نیروی انتظامی شناسایی می‌شود و به دلیل ضبط ماینرها و اعمال جریمه‌‌‌های سنگین از سوی وزارت نیرو یا نفت و تشکیل پرونده در قوه قضائیه، نه‌تنها سودی کسب نخواهند کرد، بلکه خود، افراد خانواده و همچنین سایر مردم را با آسیب‌‌‌های جدی مواجه می‌‌‌سازند.

خدادادی افزود: رمزارز و پدیده بلاک‌چین در زمره پدیده‌‌‌های نوظهور در دنیا هستند که مانند هر تکنولوژی دیگری می‌توانند فرصت‌‌‌هایی برای ایران و سایر کشورها خلق کنند، اما به دلیل ساختار یارانه‌‌‌ای انرژی و محدودیت‌هایی که در تامین انرژی در کشور وجود دارد، ضروری است از سوی تمامی دستگاه‌‌‌های مربوطه مراقبت کافی به عمل آید تا خدشه‌‌‌ای به تامین انرژی مطمئن و پایدار، اعم از برق و گاز وارد نشود.

وی ادامه داد: در همین راستا، مادامی که قوانین و مقررات کشور استخراج رمزارز در کشور را مجاز می‌‌‌شمرند، یکی از موثرترین راهکارها سوق دادن استخراج‌کنندگان رمزارز به استفاده از مولدهای تجدیدپذیر و پاک است؛ به گونه‌‌‌ای که هم انرژی موردنیاز مراکز قانونی فعال در این حوزه با قیمت مناسب تامین شود و هم محدودیت‌های کشور در تامین گاز و برق سایر مشترکان لحاظ شود.

به گفته خدادادی، در حال حاضر مطابق مقررات جاری کشور، رمزارز به طور قانونی قابل استخراج است و متقاضیان مانند هر کسب‌وکار دیگری ابتدا باید مجوزهای لازم را از وزارت صمت بگیرند، سپس نسبت به دریافت انشعاب از شرکت‌های برق و استخراج رمزارز با تعرفه برق صادراتی اقدام کنند.

وی تعداد مراکز مجاز استخراج رمزارز در کشور را ۸۲مرکز با توان اسمی ۳۵۲مگاوات ذکر کرد که از این تعداد ۷۷مرکز با حدود ۲۱۶مگاوات توان مصرفی به بهره‌‌‌برداری رسیده است.  مجری تامین برق مراکز استخراج رمزارز، در پایان ضمن یادآوری خسارات مالی و جانی که استخراج غیرمجاز رمزارز می‌تواند برای همسایگان در پی داشته باشد، از هموطنان دعوت کرد درصورت اطلاع از فعالیت غیرمجاز این مراکز، گزارش‌‌‌های شناسایی خود را به یکی از سه روش مراجعه حضوری به حراست شرکت توزیع محل زندگی، تماس با سامانه تلفنی۱۲۱ یا ثبت گزارش در سامانه اینترنتی سمات توانیر به آدرس www.tavanir.org.ir/ samaat  اعلام کنند.

وی تصریح کرد: گزارش‌‌‌های منجر به شناسایی تا سقف ۲۰میلیون تومان پاداش دریافت می‌کنند و مشخصات گزارشگر نزد شرکت توانیر و شرکت‌های توزیع محرمانه باقی می‌‌‌ماند. وزارت نیرو نیز تاکنون مبلغ ۳میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان به‌عنوان پاداش به شناسایی‌کنندگان مراکز غیر‌مجاز پرداخت کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند