به گزارش شاتا، سیدرضا فاطمی‌امین در نشست هم‌اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونان وزارت صمت، افزود: ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم است، برنامه‌ای برای مدیریت بازار داریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، گفت: ما می‌توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰ پروژه با ۵‌هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف کرده‌ایم تا با هدایت نقدینگی به کاهش تورم کمک کنیم.

فاطمی‌امین در خصوص بازار ارز و تاثیر قیمت‌های خارجی بر کالاهای داخل، تصریح کرد: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمت‌های بازارهای داخلی را قطع و با عوارض پلکانی این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت‌های ارزی به داخل منتقل شود.

وی همچنین اضافه کرد: روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در ۶ ماهه دوم سال حدود ۵‌میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.

وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو پروژه‌های آینده ما خواهد بود، بیان کرد: مردم دلارهای خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم.  

فاطمی‌امین در خصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار هم گفت: روش‌های قبلی از قبیل بازرسی و نظارت تاثیر‌های مقطعی دارند، ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختارهای جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا کنیم.

وی این مدیریت را در دو حوزه کالاهای پایه و مصرفی دانست و افزود: ‌سازوکارهای جدیدی طراحی کردیم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم و این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را دربرخواهد گرفت.

وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰‌درصد تورم در این حوزه اتفاق می‌افتد؛ برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه‌ای یکساله داریم که تا شهریور ماه سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.  

فاطمی‌امین در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه بیش از ۴۰‌درصد برق کشور در بخش صمت مصرف می‌شود، تصریح کرد: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است، در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل بسیار خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه‌های نفت و نیرو داریم و احداث ۱۱‌هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو شروع کرده‌ایم.

وی در خصوص تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: تامین مالی زنجیره‌های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد. فاطمی‌امین در خصوص بورس و راهکارهای موفقیت در بورس کالا گفت: واحده‌های بورسی را باید به صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده‌های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.  

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت‌های بورس کالا استفاده می‌کنند.  در این نشست رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن حمایت از الگوی جدید مدیریت بازار وزارت صمت، از وزیر صمت خواست تا با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در راستای توسعه صادرات و ساماندهی تنظیم بازار گام بردارد.

عزت‌الله اکبری تالارپشتی در نشست هم‌اندیشی نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعضای شورای معاونان وزارت صمت که به میزبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: موضوع سامانه جامع تجارت بسیار مهم است، این سامانه گلوگاه واردات و صادرات است.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت تهاتر، حرکت در راستای برون‌سپاری و حمایت همه‌جانبه از بخش خصوصی نیز تاکید کرد.  رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت موضوع اکتشاف به‌خصوص اکتشافات عمقی در بخش معدن، ادامه داد: اکتشافات عمقی در دنیا نقش مهمی را ایفا می‌کنند که در این حوزه نیز وزارت صمت برنامه‌های خوبی دارد.

اکبری تالار‌پشتی بر راه‌اندازی پروژه‌های ترانزیتی برای اتصال به بازارهای جهانی تاکید کرد و افزود: برای تحقق اهداف صادراتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر صمت است ترانزیت نقش حائز اهمیتی دارد که در این حوزه هماهنگی فرابخشی و بین دستگاهی ضرورت دارد.

وی در خصوص صنعت خودرو گفت: مشکل اصلی خودروسازی ساختار است، ساختارها باید درست شود و به سمت رقابتی شدن پیش برویم، البته در این حوزه سهم دولت و بخش خصوصی نیز باید تعیین شود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند