مسوول طرح آمایش وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت انجام طرح آمایش افزود: در آمایش چند هدف کلان هم دنبال می‌شود که توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت‌ها نخستین مورد است، به صورت مثال اعلام شد که شهرک زده شده اما زیرساخت آن فراهم نشده است.

تشکینی با بیان اینکه معادن زیادی در استان فارس است که باید فرآوری آنها مستقر شود، بیان کرد: توزیع بهتر و هماهنگ فعالیت‌ها نیز مهم است نکته دیگر که از لحاظ اجتماعی نیز مهم است جلوگیری از حرکت مکانی نابجای جمعیت در شهرستان‌‌‌هاست، در برخی از استان‌‌‌ها، شهرستان‌‌‌ها توازن جمعیتی ندارند و این امر به دلیل این است که استقرار فعالیت‌ها خیلی استقرار موثری نبوده است.

وی با بیان اینکه جلوگیری از فشارهای غیرکارشناسی نیز از جمله اهداف و ضروریات سند آمایش است، عنوان کرد: اگر سندی از ظرفیت‌‌‌ها داشته باشیم کسی به خودش اجازه نمی‌‌‌دهد خارج از این سند و کار کارشناسی مطالبه‌‌‌ای غیرکارشناسی داشته باشد.

مسوول طرح آمایش وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه البته اسفند سال گذشته سند آمایشی ابلاغ شده تکلیف آن چه می‌شود، گفت: بر اساس توافقی که شده قرار نیست زحمات کارشناسی انجام شده نادیده گرفته شود.

تشکینی افزود: آن سند در سطح خودش اگر مورد تایید مسوولان استانی است که بر مبنای همان می‌توان کار کرد اما اگر نقدهایی به سند وارد باشد می‌توان بر مبنای سند آمایش صنعتی عمل کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌‌‌های این سند عنوان کرد: در این کار چند نکته مهم است؛ به تفکیک هر استان و شهرستانی ظرفیت‌‌‌های مطلوب را بیرون آوریم که نقشه مطلوب استان و شهرستان‌‌‌ها می‌شود، فعالیت‌های نیمه‌تمام صنعتی و معدنی را با آمایش مطلوب هر استان منطبق و مبنای عمل و اجرا کنیم.

مسوول طرح آمایش وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این سند بحث معدن به صورت جدی مورد توجه است و در ادامه به یک برنامه مشخصی در حوزه معدن در وزارت‌‌‌خانه خواهیم رسید، همچنین در آمایشی که انجام می‌شود صنعت و معدن نباید به بازرگانی و تجارت غالب باشد چراکه این معمولا مغفول می‌‌‌ماند، در استان‌‌‌ها از بازرگانی داخلی و تجارت خارجی نباید غافل شد.

تشکینی با بیان اینکه تمام فعالیت‌های حوزه صنعت و معدن و تجارت زیر ذره بین آمایش سرزمین صنعتی، معدنی و تجاری قرار می‌گیرد، گفت: ما در وزارتخانه یک تیم هماهنگ تجهیز کردیم که اطلاعات و خوراک به ما می‌دهند و برای راستی‌‌‌آزمایی جلسه‌‌‌ای با اتاق ایران داشتیم تا نمایندگان خود را در استان‌‌‌ها معرفی کنند یعنی این کار صرفا دولتی نیست کاری است که اجماع در سطح ملی با انجمن‌‌‌ها و تشکل‌ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه خروجی کار سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری به تفکیک هر استان و شهرستان است، گفت: مشخص شده که در ۴-۳ سال آینده کدام پروژه‌‌‌ها اولویت ماست و به تفکیک نیمه‌تمام‌‌‌ها، راکدها و فعالیت‌هایی که می‌توانند توسعه افقی و عمودی پیدا کنند، شهرک‌‌‌های صنعتی و زیرساخت‌‌‌ها و مواردی از این دست مورد توجه قرار می‌‌‌گیرند.

مسوول طرح آمایش وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: توازن جمعیتی هر شهرستانی باید برای تدوین سند آمایش صنعتی و معدنی و تجاری از سوی استان‌‌‌ها در اختیار ما قرار بگیرد.

در ادامه این جلسه سرپرست دفتر حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل و دستیار ویژه رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: در مرحله نخست تهیه سند آمایش صنعتی، معدنی و تجاری با همکاری سازمان صمت استان‌ها بر تسریع در اجرای طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی معدنی و تولیدی صنفی، توسعه زنجیره ارزش فعالیت‌ها، توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی و بهبود فضای کسب و کار تاکید خواهد شد.

سید علی تقوی در جمع مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه طرح آمایش صنعت، معدن و تجارت طرحی ملی است، افزود: برای تدوین این سند مقدمات کار در موسسه آغاز شده و همزمان ۱۵ استان با همکاری ۴۰ نفر که در ستاد آمایش صنعتی، معدنی و تجاری موسسه فعالیت دارند، پیش خواهد رفت.

وی بر هماهنگی بین سازمان صنعت معدن تجارت، سازمان مدیریت، استانداری و به‌خصوص بخش خصوصی برای تدوین سند آمایش استانی تاکید کرد و گفت: نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دست‌اندرکاران این امر برای موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بسیار حائز اهمیت است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند