وی تدوین زمان‌بندی دقیق برای پروژه‌‌‌ها و کار پیگیری و رسیدگی به پروژه‌‌‌ها را از مهم‌ترین وظیفه و اولویت اصلی مدیران دانست.

به‌‌‌ گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وزیر نیرو با اشاره به برنامه حوزه برق گفت: در برنامه حوزه برق دو بال توسعه و مدیریت تقاضا را داریم. در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌‌‌های بسیاری در بال توسعه داشتیم، اما در بال مدیریت تقاضا میزان موفقیت و برنامه‌‌‌ریزی اندک بوده و با توجه به شرایط قیمت‌گذاری و دیگر مشکلات و چالش‌ها، در مصرف برق بی‌‌‌توجهی شده است و باعث شده توسعه ما به میزان تقاضا نباشد.

وی افزود: پسندیده نیست پس از ۴۲ سال از عمر انقلاب بخش‌‌‌های مختلف مصرف دچار محدودیت باشند. باید با کمک ظرفیت‌‌‌های بخش خصوصی، توانایی‌‌‌های متخصصان و کمک صنایع به نقطه‌‌‌ای برسیم که توانایی تولید برق بالاتر از نیاز را داشته باشیم.

وی در رابطه با حوزه آب نیز اظهار کرد: منابع اصلی آب در اختیار بشر نیست اما مدیریت مصرف آن در دست بشر است. ما تجربه‌‌‌های مختلف و گوناگونی از خشکسالی‌‌‌ها و ترسالی‌‌‌ها را تجربه کردیم.

وزیر نیرو افزود: سرانه‌‌‌ مصرف بخش‌‌‌های مختلف دنیا نشان می‌دهد که اگر مدیریت مصرف خوبی بر منابع آبی داشته باشیم، می‌توانیم از ظرفیت موجود به‌‌‌خوبی استفاده لازم را ببریم.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به استفاده از آب‌‌‌های غیرمتعارف یادآور شد: امروز کشور در شرایطی نیست که نیاز آن تنها با آب‌‌‌های متعارف کفاف داده شود. در بسیاری از مناطق مجبور به استفاده از آب‌‌‌های غیرمتعارف هستیم؛ البته باید در این موضوع تعادل را رعایت کنیم. وی با بیان اینکه با استفاده از آب‌‌‌های غیرمتعارف نیز تمامی مشکلات کشور حل نمی‌شود، ادامه داد: اقتصاد آب‌‌‌های غیرمتعارف موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مانند سایر مسائل استفاده از تمامی ظرفیت‌‌‌ها و پتانسیل‌‌‌های موجود در این زمینه لازم است. برای تامین آب اغلب استان‌‌‌های ساحلی باید از دریا استفاده کنیم. محرابیان با تاکید بر موضوع مدیریت مصرف، گفت: آب در کشور وجود دارد و این مدیریت مصرف است که باید درست شود. مدیریت مصرف آب باید به اقتضای زمان حال باشد چرا که وضعیت مخازن آب در سال‌های مختلف تغییر می‌کند. وی ضرورت نصب کنتور را موضوعی مهم در مقوله آب دانست و ادامه داد: باید برای چنین موضوعاتی برنامه داشته و با برنامه‌‌‌ای عملی و کامل بر مدار مدیریت و تقاضای مصرف ورود کنیم.

به ‌‌‌گفته وزیر نیرو، توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌‌‌ها باشد و این مهم، به معنی افزایش قیمت این کالای اساسی نیست. محرابیان با بیان اینکه موضوع تقاضا و مدیریت مصرف باید محصول تدبیر تمامی ظرفیت‌‌‌ها در بخش آب باشد، اظهار کرد: اگر بتوانیم مردم را در این زمینه به خوبی اقناع کنیم نه تنها ما را در این امر مهم همراهی می‌کنند بلکه تشویق می‌کنند تا شرایط در این حوزه سامان یابد. محرابیان مقابله جدی با فساد را یکی از جدی‌‌‌ترین برنامه‌‌‌های خود دانست و افزود: شناسایی مراکز تولید فساد مهم‌ترین برنامه و گام اول برای مقابله با آن است. حساسیت به این موضوع نباید در این دوران، کم باشد.

وزیر نیرو با اشاره به موضوعات مهم صنعت آب و برق تصریح کرد: تامین آب شرب خط قرمز بوده و چیزی به نام قطع شدن نباید در این زمینه داشته باشیم. ممکن است پیشامدهایی در این بین صورت بگیرد که باید به تمامی آنها رسیدگی شود و پیشامد نباید از روی عدم‌پیش‌بینی مدیر اتفاق بیفتد. عضو کابینه دولت سیزدهم، آبرسانی روستایی و مناطق محروم را دیگر محور مهم برنامه خود دانست و از تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارت نیرو خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند