منوچهری گفت: اگر اجازه دهند ارز حاصل از صادرات زعفران به قیمت روز در بازار به‌فروش برسد یا دولت این محصول را به نرخ روز بازار خریداری کند در این صورت انگیزه برای قاچاق این محصول از بین می‌رود و بازار زعفران در کشور به دست صادرکننده می‌‌‌افتد.

وی با بیان اینکه صادرات زعفران بستگی به عوامل متعددی دارد افزود: کشور ما بزرگ‌ترین صادرکننده زعفران در جهان است، تحریم‌‌‌ها و انتقال ارز، صادرات را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. کشورهای مختلف دنیا زعفران را از ایران خریداری و بسته‌بندی می‌کنند و در بازار جهانی عرضه می‌شود. اگر زیرساخت‌‌‌ها حل و مشکلات پیش رو رفع شود صادرات این محصول آینده بسیار روشنی پیش رو دارد.

دبیر شورای ملی زعفران گفت: مدیریت صادرات زعفران به نظارت نیاز دارد و از وزارت جهاد کشاورزی در خواست داشته‌‌‌ایم که چنانچه در بخش دولتی محدودیتی برای مدیریت بر صادرات زعفران وجود دارد به عنوان یک تشکل ملی آمادگی داریم مسوولیت این کار را بر عهده بگیریم.

منوچهری با بیان اینکه مدیریت در صادرات زعفران به کمک دولت نیازمند است، افزود: شورای ملی زعفران برای اینکه بتواند برند و نشان ملی این محصول را به ثبت جهانی برساند همچنین به زیرساخت‌‌‌های بخش کشاورزی کمک کند که برداشت ۳/ ۵ هکتار زعفران به دو برابر برسد در این صورت هزینه تولید این محصول ۵۰ درصد کاهش می‌‌‌یابد.  وی  گفت: ارز حاصل از صادرات زعفران به خاطر کمک و از بین بردن یک قشر به نام قاچاقچی به وجود آمده که به نظر بنده به علت اشتباهاتی بوده که بانک مرکزی مرتکب شد. اگر ارز به نرخ روز خریداری شود قشر قاچاقچی هم از بین می‌رود چون ریسک است و برای قاچاقچی توجیهی نخواهد داشت.

این مقام مسوول درباره مطالعات دارویی و بسته‌بندی زعفران افزود: ما حتی با پیشنهاد اینکه اگر بتوانیم روی زعفران ایران که در دنیا بهترین کیفیت را دارد مطالعات دارویی انجام دهیم، اعلام داشتیم با اختصاص دادن نیم درصد از صادرات زعفران به بخش خصوصی برای اینکه بتواند برای این محصول استراتژیک بازاریابی کند و از بسته‌بندی که به صورت مستقیم در سبد کالای مصرف‌کننده خارجی قرار می‌گیرد حمایت کند.

منوچهری گفت: ما در شرایط فعلی بیشتر از ۱۵ درصد ارزش افزوده حاصل از صادرات زعفران را نمی‌توانیم به کشور بازگردانیم چون زعفران در بسته‌بندی‌‌‌های بزرگ به فروش می‌رسد در حالی که اگر این محصول به بسته‌بندی‌‌‌هایی که قابل عرضه در سبد کالای مصرف‌کننده تبدیل شود حداقل به ۲ تا ۳ برابر ارزش افزوده اضافه می‌شود و به این معنی است که سود حاصل از آن به کشور بازگشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند