وی در گفت‎وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تاکید کرد: بر اساس آمار گمرک ایران، صادرات ایران به روسیه در چهار ماه امسال، ۳۳۳ میلیون دلار بوده که نسبت به چهارماه نخست سال قبل با ۳۸ درصد افزایش داشته است. همچنین در همین بازه زمانی، واردات ما از روسیه هم ۴۷۲ میلیون دلار بوده که نسبت به زمان مشابه سال پیش ۸ درصد کاهش داشته است.  به گفته تیزهوش تابان کالاهای صادراتی ایران بیشتر در بخش مواد خوراکی از جمله خشکبار، میوه و صیفی‌‌‌جات بوده و در بخش‌‌‌های دیگر مواد پلاستیکی، الیاف، آهن و فولاد را شامل می‌شود. همچنین روغن‌‌‌های حیوانی و نباتی، چوب و اشیای چوبی، دیگ بخار و آب گرم و عدس عمده کالاهایی است که ما از روسیه وارد کرده‌‌‌ایم.  وی با بیان اینکه بخشی از افزایش صادرات ما به روسیه به افزایش نرخ ارز مرتبط است، گفت: دلیل دیگر مربوط به شیوع کروناست که سال گذشته باعث بسته شدن مرزها شد اما امسال با تداوم این بیماری و تطابق‌پذیری بیشتر تجار دو طرف، مسیر مبادلات باز شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه درباره واردات واکسن روسی توسط بخش خصوصی هم توضیح داد: بخش خصوصی هنوز در زمینه واردات واکسن از روسیه وارد نشده و اگر خبرهایی در این‌باره منتشر شده حتما مربوط به بخش «شبه‌خصوصی» است.

وی گفت: قراردادهایی برای واردات واکسن توسط دولت تنظیم شد که روس‌‌‌ها به تعهداتشان عمل نکردند؛ به این دلیل که خودشان به واکسن‌‌‌ها نیاز داشتند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند