به گزارش اتاق ایران، غلامحسین شافعی نیز در این دیدار با خوشامدگویی به سفیر دانمارک در تهران، گفت: کشور دانمارک اگرچه به لحاظ جمعیت در ردیف کشورهای کوچک به‌شمار می‌آید؛ اما به لحاظ کیفیت جمعیت در ردیف کشورهای ممتاز در منطقه است. این کشور به لحاظ نیروی انسانی تحصیلکرده و کارآ در وضعیت ممتازی قرار دارد و توسعه و پیشرفت دانمارک هم ناشی از نیروی انسانی آن است. رئیس اتاق ایران ادامه داد: یکی دیگر از مولفه‌های شاخص دانمارک، مساله امنیت در این کشور است. به‌علاوه توجه به حقوق شهروندی در این کشور ممتاز است. همچنین دانمارک به لحاظ پیشرفت در کار پزشکی از کشورهای شاخص منطقه به‌شمار می‌آید و در طول سال‌های گذشته دانمارک به لحاظ پیشرفت صنعتی موقعیت قابل‌توجهی داشته و به‌ویژه از نرخ بسیار پایین تورم و رشد اقتصادی بالایی برخوردار بوده است. وی گفت: دانمارک در حوزه انرژی و استفاده از انرژی‌های پاک و مخصوصا انرژی بادی، کشوری توسعه‌یافته است و تقریبا ۴۰درصد از نیازهای انرژی بادی دنیا را دانمارک تولید می‌کند. رئیس اتاق ایران به قدمت بالای رابطه دانمارک با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و ادامه داد: بیش از ۹۰ سال از نخستین معاهده بین دو کشور می‌گذرد؛ بنابراین ازنظر تاریخی رابطه دو کشور رابطه‌ای طولانی است. شافعی با بیان اینکه رد‌پای دانمارک در صنایع ایران نیز وجود دارد، گفت: مخصوصا در صنایع لبنی این رد‌پا مشهود است؛ چراکه نخستین کارخانه لبنیات ایران را کشور دانمارک بنا کرد و بیشتر ماشین‌آلات موردنیاز کشور هم از طریق دانمارک تامین شد، بنابراین صنعت ایران قرابت زیادی با صنعت دانمارک دارد. به گفته وی، ایران و دانمارک علاوه بر اینها در بخش دارویی، صنایع پزشکی، صنعت سیمان و کشتیرانی هم سابقه همکاری طولانی دارند.

شافعی به اثر تحریم‌ها بر روابط اقتصادی ایران و دانمارک اشاره کرد و گفت: اگرچه به‌دلیل تحریم‌ها میزان مراودات اقتصادی دو کشور کاهش یافت، اما باوجود تحریم‌ها بخشی از صنایع دانمارک که در ایران حضور داشتند خوشبختانه به کارشان ادامه دادند.

وی ادامه داد: در طول چند سال گذشته تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی بین دو کشور به امضا رسیده و هیات‌های خوبی بین دو کشور رفت‌وآمد داشتند. به‌خصوص بنده از سفر به دانمارک خاطره بسیار خوبی دارم و می‌دانم امکانات قابل‌توجهی برای افزایش همکاری‌ها وجود دارد و شاید در شرایط جدید ما بتوانیم میزان مبادلات اقتصادی‌مان با دانمارک را افزایش بدهیم.

شافعی گفت: از آنجاکه دانمارک برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، ما اقدام به تشکیل کمیته بازرگانی با کشور دانمارک کردیم و امیدواریم در آینده نزدیک این کمیته مشترک تبدیل به اتاق مشترک بین ایران و دانمارک شود. وی همچنین تاکید کرد: ما امیدواریم با توجه به اوضاعی که در کشور ما در ارتباط با مشکلات آب و انرژی وجود دارد و از آنجا که دانمارک کشور شاخصی در این زمینه است، به‌طور ویژه بتوانیم در این دو زمینه همکاری خودمان با دانمارک را گسترش بدهیم.

در ادامه این نشست، جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران گفت: در تهران رابطه تجاری و بازرگانی دیرینه دو کشور را به دو دلیل هر روز مشاهده می‌کنم؛ اول ترافیک تهران که مرا به‌یاد دیپلمات جوانی می‌اندازد که در دهه ۲۰ میلادی به شهرداری تهران رفت تا خط اتوبوسرانی تهران را راه‌اندازی کند و دوم محل اقامتم که دقیقا همان‌جایی است که شرکت کمپساکس قرار داشت. همان شرکتی که راه‌آهن سراسری ایران را ساخت و هفته گذشته هم این خط‌آهن به ثبت رسید و یکی از دستاوردهای بزرگ مهندسی در یکی از نقاط مهم منطقه محسوب می‌شود. وی ادامه داد: شرکت‌های دانمارکی در ایران فعال هستند. ازجمله شرکت نوونوردیسک که در ایران سرمایه‌گذاری کرده و با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۷۰ میلیون یورو کارش را در ایران آغاز کرده است.

سفیر دانمارک در تهران، به موضوع استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر اشاره کرد‌ و گفت: در دانمارک استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در صدر برنامه‌ها هستند. بسیاری از شرکت‌های دانمارک به‌طور تخصصی در زمینه انرژی‌های تجدید‌پذیر کار می‌کنند و دانمارک به‌نوعی ناگزیر شد که به این سمت برود. اقتصاد ما در بحران نفتی ۱۹۷۳ و ۱۹۷۹ خسارات سهمگینی متحمل شد و برای کاهش این خسارات یکی از راه‌حل‌ها این بود که دنبال انرژی‌های جایگزین باشیم. شما به استفاده از انرژی‌های بادی اشاره کردید. قبل از تحریم‌ها یکی از شرکت‌های بزرگ ما با ایران در زمینه تولید انرژی باد همکاری می‌کرد.

او ادامه داد: گزینه دیگر ما صرفه‌جویی در منابع آبی بود. این یک اصل پذیرفته‌شده است که اگر بخواهید توسعه پیدا کنید، نیاز به مصرف بیشتر منابع انرژی دارید؛ اما ما به دنبال این بودیم که رشد اقتصادی‌مان با مصرف انرژی متناسب باشد.

رشد اقتصادی ما حدود ۶ درصد است اما در مقایسه با دوره بحران اقتصادی مصرف انرژی‌مان ۱۰ درصد کمتر شده است. در کپنهاگ فقط ۸درصد از آب مصرف‌شده غیرقابل‌تجدید است که این رقم پایینی است. ما برای کاهش آثار عوامل مخرب خارجی ناچار شدیم اقداماتی برای صرفه‌جویی انجام بدهیم و حالا به‌دنبال این هستیم که این تجربه مفید خود را به مزیت نسبی در رقابت جهانی تبدیل کنیم و بتوانیم فناوری که از آن بهره می‌بریم را در اختیار سایر کشورها قرار بدهیم.

سفیر دانمارک در تهران تاکید کرد: دانمارک هیچ‌وقت از کارزار فشار حداکثری علیه ایران حمایت نکرد و ما مشتاق این هستیم که دوباره شاهد احیای برجام باشیم و درهای اقتصاد ایران باز شده و دانمارک هم جزو کشورهایی باشد که دوباره وارد اقتصاد ایران می‌شود.‌ وقتی تحریم‌ها برقرار شد و یک‌سری شرکت‌ها از ایران خارج شدند، اما باوجود جو نامساعد یک‌سری از شرکت‌های دانمارکی تصمیم گرفتند در ایران بمانند و به کارشان ادامه دهند. وی خطاب به رئیس اتاق ایران گفت: من اشتیاق شما برای بالا‌بردن میزان همکاری‌ها را شاهد هستم و فکر می‌کنم پیشنهاد شما برای ارتقای سطح کمیته مشترک به اتاق مشترک ایران و دانمارک پیشنهاد قابل‌توجهی است که بعد از مبادله تفاهم‌نامه‌هایی بین دو کشور این امکان تقویت‌شده است.

وی با بیان اینکه بارها شاهد علاقه‌مندی کنفدراسیون صنایع دانمارک برای همکاری‌های بیشتر با ایران بوده، تاکید کرد: البته این امر مستلزم آن است که ابتدا شاهد گشایش‌هایی در برجام باشیم و برجام احیا شود تا دریچه‌ای باز شود و کسب‌وکارها دوباره بتوانند راهشان را ادامه دهند. اگر این پشتوانه ایجاد شود فکر می‌کنم بتوان نشست مجازی بین اتاق ایران و کنفدراسیون صنایع دانمارک برگزار کرد. این می‌تواند شروع خوبی برای ازسرگیری روابط باشد. امیدوارم در نهایت به نتایج ملموسی در زمینه ارتقای همکاری‌های بین دو کشور برسیم.

در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در پاسخ به سفیر دانمارک گفت: اینکه گفتید در بخش اول صحبت‌هایم سخنان شما را پیشاپیش بیان کردم، به این معناست که از نظر احساسی به‌هم نزدیک هستیم و یکدیگر را درک می‌کنیم.  او با استقبال از برگزاری نشست مجازی میان اتاق ایران و کنفدراسیون صنایع دانمارک تاکید کرد: برای چنین جلسه‌ای خیلی مشتاق هستیم و معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران زمینه برگزاری آن را فراهم خواهد کرد. در سفر به دانمارک هم جلسه خوبی داشتیم و یک تفاهم‌نامه با کنفدراسیون صنایع دانمارک امضا کردیم.

شافعی با تاکید بر لزوم استفاده از انرژی‌های نو و تجدید‌پذیر گفت: در دنیای امروز کشورها به سمت استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌روند و اکثر کشورهای اطراف ایران هم مشکل انرژی دارند و آینده‌شان وابسته به استفاده از این انرژی‌های تجدید‌پذیر است؛ بنابراین من فکر می‌کنم همکاری با ایران در این زمینه می‌تواند جمعیت بسیار بزرگ ۵۰۰ میلیون نفری در اطراف ایران را هم دربر بگیرد. رئیس اتاق ایران با یادآوری اینکه باوجود تحریم‌ها شرکت‌های دانمارکی در ایران ماندند، تاکید کرد: ما آماده هستیم نهایت حمایت را از این شرکت‌ها به‌عمل بیاوریم، لذا اگر آنها با مشکلی مواجه بودند این مشکلات را به ما منتقل کنید و ما سعی در برطرف کردن آنها خواهیم داشت. شافعی گفت: من فکر می‌کنم آینده متفاوتی در انتظار همکاری‌های ماست و از هر نوع کار مثبت در این‌ارتباط حمایت می‌کنیم. امیدواریم بازهم در آینده روابط بیشتری باهم داشته و این روابط را نزدیک و نزدیک‌تر کنیم.

جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران هم در پاسخ گفت: می‌دانم که انجام تراکنش‌های مالی تبدیل به مانع و سد اصلی شده که به دلیل تاثیرپذیری تحریم‌هاست و امیدواریم با احیای برجام ما شاهد رفع این مشکل باشیم و همین‌طور امیدوارم به‌موازات احیای برجام شاهد تصویب لوایح FATF باشیم چراکه این کار باعث تسهیل مبادلات بیشتر بین دو کشور خواهد شد. من از تعهد آشکار شما به توسعه روابط بین دو کشور تشکر می‌کنم.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند