در این طرح کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با مراجعه به سازمان‌های ذی‌ربط در استان، پس از دریافت اطلاعات معادن، وضعیت فعالیت معادن را بررسی و اطلاعات تکمیلی را به مرکز آمار ایران ارسال می‌کنند. براساس یافته‌های این طرح از ۶ هزار و ۸۶۱ معدن فعال، ۶ هزار و ۴۴۹ معدن فقط در حال بهره‌برداری، ٢٨٩ معدن در حال بهره‌برداری و اکتشاف و ١٢٣ معدن در حال بهره‌برداری، تجهیز و آماده‌سازی بوده است. یافته‌های این طرح موید این است که از سه‌هزار و ۳۰۹ معدن غیر فعال در کشور، ٢٩٨ معدن فقط در حال تجهیز و آماده‌سازی، ۶۰ معدن دارای فعالیت کمتر از ٣٠ روز، ۵۱۳ معدن تعطیل دائم، ٢٠٨ معدن تعطیل موقت و ۴۳۰ معدن سایر موارد را شامل می‌شود. در بررسی سایر علل غیرفعال شدن معادن کشور، بلوکه شدن معدن، رکود بازار، نداشتن مجوز، مشکلات حقوقی و زیست‌محیطی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص دادند.

به گزارش «ایرنا» ایران دارای ۶۸ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ‌آهن ایران به مقدار ۷/ ۲ میلیارد تن (هشت‌دهم درصد کل ذخایر جهان)، ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۶/ ۲ میلیارد تن (چهار‌دهم درصد از ذخایر جهانی) است.

ایران همچنین دارای ۱۱ میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است. کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌‌ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه‌‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به‌شمار می‌‌آید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند