به‌گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، «رضا اردکانیان» در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالاتی مبنی‌بر اینکه پیش‌بینی برق موردنیاز کشور در آینده در ارتباط با سهم برق هسته‌ای چگونه است و سهم این انرژی در سبد متنوع تولید برق چقدر و وزارت نیرو در پیگیری تا‌مین آن از دولت و سازمان انرژی اتمی چه اقدامی انجام داده است، گفت: سوال‌کننده به این نکته قانونی توجه داشتند که به‌ویژه از سال ۱۳۸۳، اساسنامه قانونی شرکت مادر‌تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به تا‌یید رسید و شورای‌نگهبان آن را تا‌یید و اعلام کرد.

وی افزود: امر مکان‌یابی احداث تا‌مین سوخت هسته‌ای و بهره‌برداری ایمن از نیروگاه هسته‌ای محول به شرکت مذکور در ساختا‌ر سازمان انرژی اتمی است، وزارت نیرو هم در جایابی بهینه برآورد با تعیین ظرفیت متناسب با ساختا‌ر شبکه برق مسوولیت دارد و همکاری نزدیکی را با سازمان انرژی اتمی در دست اقدام دارد. البته در گذشته مسوولیت به‌طور کلی به وزارت نیرو از زمان تا‌سیس یعنی از سال ۱۳۵۳ محول شد اما در سال ۱۳۶۰ این موضوع از وزارت نیرو منفصل و سازمان مستقل عمل کرد و از سال ۱۳۸۳ به‌طور قانونی مسوولیت به شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی محول شد.

وزیر نیرو ادامه داد: در ارتباط با این بخش از سوال که مطرح کردند برآورد چگونه است نیز باید گفت: شورای‌عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا‌ افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد. شورای‌عالی انرژی کشور با ریاست رئیس‌جمهور برگزار می‌شود و در صورت عدم‌حضور ایشان معاون اول نشست‌ها را برگزار می‌کند و دبیرخانه آن در سازمان برنامه و بودجه است و وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها هم عضو آن هستند.

اردکانیان یادآور شد: در این سند سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا‌ سال ۱۴۲۰، هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است. اکنون ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره‌برداری داریم که انتظار می‌رود تا‌ سال ۱۴۰۷، دو واحد ۱۰۵۰ مگاواتی یعنی واحدهای دوم و سوم یکی پس از دیگری فعال شده و جمعا ۲۱۰۰ مگاوات به ظرفیت ۱۰۵۰ مگاواتی فعلی افزوده شود. تا‌ ۱۴۱۵ نیز دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت ۲۱۰۰ مگاواتی کشور اضافه می‌شود، تا‌ سال ۱۴۲۰ نیز سه هزار واحد دیگر در منطقه مناسب ایجاد شده و تکلیف هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات روشن خواهد شد. وی ادامه داد: واحدهای دوم و سوم هم در حال ساخت هستند و ما هم در وزارت‌نیرو تلاش داریم با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته این امکان را فراهم کنیم تا‌ نیروگاه‌های اتمی حاشیه خلیج‌فارس و دریای‌عمان که از مناسب‌ترین مکان‌ها برای احداث واحدها هستند توسط خطوط، به داخل کشور انتقال پیدا کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند