به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، ابراهیم‌علی مولابیگی با اشاره به زمان آزادسازی پهنه‌های یاد شده افزود: مطابق برنامه زمان‌بندی در پنج روز تا پایان خرداد امسال، پهنه‌های اکتشافی کشور که جلسه نهایی آنها برگزار و مناطق امیدبخش آنها با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ادامه کار به سازمان استان‌ها ابلاغ شده است، آزاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه پهنه‌های یاد شده راس ساعت ۱۱ صبح آزاد خواهند شد، گفت: بر اساس برنامه زمان‌بندی پهنه‌های واقع در استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌غربی، ایلام، زنجان و خراسان‌رضوی در تاریخ ۱۸ خرداد، پهنه‌های واقع در استان‌های سمنان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان و قزوین در تاریخ ۲۳ خرداد، پهنه‌های واقع در استان‌های خراسان‌جنوبی، خراسان‌شمالی، جنوب استان کرمان، کرمان و قم در تاریخ ۲۴ خرداد، پهنه‌های واقع در استان‌های البرز، آذربایجان‌شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، همدان و اصفهان در تاریخ ۲۶ خرداد و پهنه‌های واقع در استان‌های فارس، منطقه آزاد ماکو، گیلان، گلستان و مرکزی در تاریخ ۳۰ خرداد سال‌جاری آزاد خواهد شد.

مولابیگی با بیان اینکه در این مرحله از آزادسازی بیش از ۲۰۳ هزار کیلومتر مربع از مساحت بلوکه شده معدنی کشور آزاد خواهد شد، افزود: باقی‌مانده پهنه‌های مصوب که جلسه نهایی آنها برگزار و مناطق امیدبخش آنها با تایید وزارت صنعت برای ادامه کار به سازمان استان‌ها ابلاغ شده نیز مشمول آزادسازی مرحله بعد خواهد بود. وی به نتایج عملیات اکتشافی در پهنه‌های یاد شده نیز اشاره و اظهار کرد: ۱۳۸ محدوده امیدبخش حاصل عملیات اکتشافی در پهنه‌های پیش‌گفته بوده که حدود ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از مساحت کل پهنه‌ها را شامل می‌شود.

مولابیگی افزود: از کل محدوده‌های امیدبخش اشاره شده، ۷۷ محدوده به مساحت بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع برای برگزاری مزایده عمومی در اختیار سازمان‌های صنعت استان‌ها و بقیه در اختیار مجریان پهنه‌های اکتشافی قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان ‌کرد: متقاضیان حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به سامانه کاداستر معدن، نسبت به ثبت محدوده مورد درخواست خود در تاریخ‌های یادشده اقدام کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند