به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در مراسم بهره‌برداری از ۸ پروژه صنعت آب و برق در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، اصفهان و پروژه برق‌رسانی به ۶۲ روستا در ۱۶ استان کشور با میزان سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم امسال شرایط کم بارشی در بخش آب و برق را با سهولت سپری کنیم، گفت: از این به بعد باید به لحاظ شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی با شرایط حدی و ترسالی‌ها و خشکسالی‌های شدیدی مواجه شویم که گاه حتی متعاقب هم نیز رخ می‌دهند، همان طوری که در سال‌های گذشته، دو سال بسیار پربارشی را بعد از شدیدترین خشکسالی ۵۰ سال اخیر تجربه کردیم.

وی ادامه داد: سال آبی ۹۷-۹۶ خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود که پس از آن، سال آبی ۹۸-۹۷ یکی از ترسال‌ترین سال‌ها طی ۵۰ سال اخیر گزارش شد که حتی شاهد وقوع سیلاب‌هایی نیز در این مدت بودیم.

اردکانیان با بیان اینکه سال آبی ۹۹-۹۸ نیز سال پربارشی بود، یادآور شد: امسال به نسبت سال گذشته با حدود ۵۰ درصد کاهش و نسبت به میزان متوسط بارش بلندمدت با حدود ۴۰ درصد کم بارشی مواجه هستیم. وی گفت: در شرایطی که مصارف شرب و بهداشت اولویت خاص خود را دارد و نیاز به آب و انرژی در همه بخش‌های تولید یک امر ضروری است، ما به‌ویژه در سال‌های تحریم با توجه به مساله تاکید بر تولید داخل، سعی کردیم تاب‌آوری خود را به دنیا نشان بدهیم و جوابگوی نیازها و مصارف کشور در بخش‌های مختلف باشیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: ما سعی کردیم تا به عنوان دستگاهی که مسوولیت عرضه دو زیرساخت مهم آب و انرژی را در کشور دارد، وظیفه خود را با نهایت تلاش انجام دهیم و امسال نیز به همین گونه خواهد بود، ولی همچنان دست تقاضای همکاری و یاری ما به سوی مردم عزیز، کارگزاران دولت و اصحاب رسانه دراز است که امیدواریم در کنار هم بتوانیم مدیریت مناسب‌تر آب و انرژی در بخش‌های مختلف را انجام دهیم تا این ایام به خوبی سپری شود. وی همچنین از افتتاح طرح‌های مهم و بزرگ بخش آب و برق در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور ریاست جمهوری در روز پنج‌شنبه هفته آینده، خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح تعداد ۲۹۰ پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری مجموع ۶۶ هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری، گفت: مقرر شده تا نیمه مردادماه ۱۶۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۴۴ هزار میلیارد تومان و از نیمه مرداد تا پایان سال تعداد ۱۲۳ طرح با سرمایه‌گذاری ۲۲ هزار میلیارد تومان به مدار بهره‌برداری برسد که در مجموع شامل ۱۸ سد مخزنی، ۱۶ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری، ۲۱ تصفیه‌خانه آب، ۳۴ تصفیه‌خانه فاضلاب، آبرسانی پایدار به ۹۶۰ هزار روستایی، ۱۲ نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۲۰۶۰ مگاوات، ۵۱ پروژه نیروگاه تجدیدپذیر و طرح‌های متعدد پست و خطوط انتقال می‌شود.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دغدغه مشترک همه دست اندرکاران در سال پایانی دولت این است که مردم از طریق تغییر و تحولات ناشی از انتخابات و رفت و آمد دولت‌ها نه تنها اختلالی در انجام کارها نبینند، بلکه احساس کنند که همه زمان سپری شده در قالب تجربه‌هایی در اختیار مدیریت‌های جدید قرار می‌گیرد تا با نشاط و انگیزه بیشتر و فراوان به خدمت رسانی و انجام وظیفه ادامه دهند.

اردکانیان اظهار کرد: ما به سهم خود سعی کردیم تا همه نظرات، سیاست‌ها، راهکارها، مشکلات و تجربه‌های مختلف را جمع آوری کنیم؛ چرا که مجموعه فرصت‌ها و‌ مهلت‌های مدیریتی بیش از هر چیز جزو سرمایه‌های کشور و حقوق عامه محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند