وی اضافه کرد: با هدف بازفعال‌سازی واحدهای راکد یا واحدهایی که زیر ظرفیت درحال فعالیت هستند، در قالب کلینیک صنعت در سطح کشور ۹۰۰ مشاور از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان انتخاب شدند که این مشاوران با حضور در این واحدها نسبت به عارضه‌یابی و بررسی‌های علمی و اقتصادی و رصد نقاط ضعف آنها اقدام می‌کنند.

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از واحدهای تولیدی در زمان‌های مختلفی تعطیل یا نیمه تعطیل می‌شوند، آمار جامعی از کل این واحدها وجود ندارد که به همین منظور یکی از برنامه‌های جدی ما این است که این گونه واحدها را به چرخه فعالیت بازگردانیم. رسولیان گفت: همچنین واحدهایی که در تملک بانک‌ها قرار دارند، شناسایی و با شورای هماهنگی‌ بانک‌ها تفاهم‌نامه‌ای با هدف بازگرداندن آنها به چرخه تولید امضا شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سال گذشته شاهد افزایش تولید و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در کشور بودیم، افزود: پارسال بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ قرارداد واگذاری زمین برای فعالان اقتصادی منعقد شد و حدود پنج هزار هکتار زمین نیز برای بنگاه‌های تولیدی اختصاص یافت که به‌صورت مرتب این واحدها با این هدف که هرچه سریع‌تر منجر به تولید شوند، رصد و کنترل می‌شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: بسته مشوق‌های جدید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که به تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز رسیده، ابلاغ شده است. رسولیان ادامه داد: در این بسته تخفیف‌های خوبی در واگذاری حق انتفاع برای فعالان اقتصادی به‌خصوص کسانی که زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسانند، قائل شده‌ایم. وی بیان کرد: همچنین در این بسته توجه ویژه‌ای به شرکت‌های دانش‌بنیان، فناوری پیشرفته و شرکت‌هایی که نسبت به افزایش داخلی‌سازی محصولات اقدام می‌کنند، شده که بر اساس آن، تخفیف ۱۰ درصدی در ابتدا برای آنها قائل شده و در ادامه بهترین اراضی را واگذار خواهیم کرد.

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به توسعه زیرساخت‌ها به‌خصوص در بخش برق و آب در شهرک‌های صنعتی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در حوزه برق بسیاری از شهرک‌ها با کمبود مواجهند که البته بخشی از آن به دلیل افزایش ظرفیت تولید است که البته خبر خوبی نیز هست. به همین منظور همکاری‌های خوبی بین ما، وزارت نیرو و شرکت توانیر درحال شکل‌گیری است که با یک مشارکت سه‌جانبه بین این سازمان، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه بتوانیم پست‌های ضروری را در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد کنیم.

رسولیان همچنین با اشاره به شناسایی پست‌های مورد نیاز و شهرک‌های صنعتی دارای اولویت، اظهار امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر این پروژه عملیاتی و اجرایی شود.

وی تصریح کرد: همچنین در حوزه آب هر میزان که وزارت نیرو از محل‌های مختلف بتواند به ما واگذار کند، این آمادگی را داریم که به هر قیمت این آب را خریداری و در اختیار بخش تولید با توجه به اینکه یکی از ضروریات ما است، قرار دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همین راستا و در حوزه تصفیه‌خانه فاضلاب به‌صورت جدی درحال فعالیت هستیم تا پساب صنعتی را بتوانیم به چرخه تولید و مکان‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد، وارد کنیم.

رسولیان به مالیات واحدهای تولیدی نیز اشاره کرد و از برگزاری نشست مشترک با رئیس کل سازمان امور مالیاتی با هدف برطرف کردن مشکلات مربوط به واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در آینده نزدیک خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند