وی در پاسخ به اینکه آیا در حال حاضر قیمت مرغ واقعی و منصفانه است، تصریح کرد: زمانی قیمت هدف در کف بازار اتفاق می‌افتد که توزیع متناسب با نیاز بازار باشد. موضوع دوم پراکندگی جغرافیایی است و نظام توزیع مناسب و منطقی باید سراسر کشور را به خوبی پوشش دهد. به گفته این مقام مسوول، گرانی در حیطه وظایف وزارت صمت نیست؛ اما برخورد با گران‌فروشی هست. برای رسیدن به قیمت هدف ابلاغ، بخشنامه و برخورد تعزیری کم‌اثرترین ابزارها است. بازرسی لازم است؛ اما کافی نیست. بنابراین محور تنظیم و تامین بازار در آستانه دو مناسبت یادشده،  تعریف شبکه‌های منتخب توزیع و دوم به کار گرفتن عوامل از تولید تا توزیع است.

  ذخیره‌سازی ۴۰ هزار تن میوه برای شب عید

مفتح با اشاره به ذخیره‌سازی ۴۰ هزار تن میوه برای شب عید گفت: از ۲۰ اسفند برای مقاطع شب عید و رمضان از طریق شبکه منتخب توزیع، فروشگاه‌های منتخب و اصناف، کالاهای ضروری شب عید منظم توزیع خواهد شد و امیدواریم توزیع پیوسته و کافی کالا در این شبکه منتخب در درازمدت تاثیرش را در بازار و کنترل قیمت‌ها بگذارد. وی با بیان اینکه باید زمینه‌ها و عوامل اصلی بروز تخلف و گران‌فروشی از بین برود، تصریح کرد: درصد کمی هستند که مرتکب گران‌فروشی می‌شوند و دلیل آن هم یکی اجبار است و فرد از روی اجبار مرتکب تخلف می‌شود و دلیل دیگرش این است حس می‌کند که نظارتی وجود ندارد.

مفتح در خصوص فروش اجباری کالا و کالای سرباری هم گفت: اگر شرکت پخشی کالا یا کالاهایی را به اجبار بفروشد یا فروش کالایی را منوط به خرید کالای دیگری کند تا لغو پروانه‌اش خواهیم ایستاد و به‌عنوان مخل نظام اقتصادی قابل پیگرد است. قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران نیز با بیان اینکه اگر عرضه و تقاضا هماهنگ باشد در بازار مشکلی پیش نخواهد آمد از تشدید بازرسی‌ها و نظارت اصناف و تعزیرات برای برخورد با گران‌فروشی‌های احتمالی خبر داد و گفت: به همه اصناف ابلاغ کرده‌ایم که حق ندارند کالایی را بدون فاکتور بخرند برای اینکه ضرایب سود هر صنف معین است و نمی‌توانند از آن تخلف کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران همچنین با بیان اینکه امسال هم نمایشگاه بهاره نداریم، گفت: به جای برگزاری نمایشگاه‌ها، فروش فوق‌العاده را از طریق اصناف برگزار می‌کنیم که اگر رضایت اکثر مردم جلب شود دیگر بساط برگزاری نمایشگاه‌های عید را برای همیشه جمع می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند