فریدون فدایی‌دولت مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در این نشست با ارائه طرح پیشنهادی الحاق فرودگاه به منطقه متبوعش به تبیین مستندات قانونی این منطقه راهبردی پرداخت. وی ضمن تشریح اهداف مترتب بر این طرح و مزیت‌های آن افزود: توجه ماهیت عملکردی و پتانسیل‌های فراوان تجاری-صنعتی این منطقه، استفاده بهینه از ظرفیت اراضی محدوده الحاقی، کاهش هزینه اجرای زیرساخت‌ها، رعایت مفاد اسناد بالادستی از جمله سند پدافند غیرعامل کشور مدنظر قرار گرفته و برای تسهیل در اجرای این طرح تمامی مجوزها اعم از موافقت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، شورای برنامه‌ریزی استان فارس، محیط زیست و منابع طبیعی دریافت شده است. مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد پیشینه مبادلات تجاری با کشورهای حوزه خلیج‌فارس و برخورداری از زیر‌ساخت‌ها را از مزیت‌های لامرد برشمرد و اظهار کرد: افزایش سبد خدمات به سرمایه‌گذاران در راستای توسعه سرمایه‌گذاری و تسری قوانین مرتبط با معافیت‌های گمرکی به فرودگاه لامرد از محورهای اصلی در این طرح منجر به رفع دغدغه‌های بازرگانان و تسریع در روند صادرات به کانون‌های هدف در آن‌سوی آب‌ها می‌شود.

به گفته این مدیر صنعتی، پیش از تصویب طرح الحاق فرودگاه نیز در راستای معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری، تفاهم نامه همکاری با اتاق بازرگانی ایران و قطر منعقد شد.

همچنین رایزنی با تجار کشورهای حوزه خلیج‌فارس و فعالان بخش خصوصی صورت گرفت تا در بخش‌های فرودگاه و محدوده منطقه ویژه اقتصادی مبادرت به سرمایه‌گذاری کنندکه امیدواریم با پیگیری مسوولان و حمایت معتمدین بومی، سرمایه‌های سرگردان به این‌ بخش هدایت شود.

فدایی دولت تصریح کرد: از طرفی منطقه ویژه اقتصادی دارای یک ردیف بودجه دولتی است و در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی، از تمامی اختیارات قانونی و ظرفیت‌‌های بخش خصوصی برای توسعه همه جانبه زیرساخت‌های‌ فرودگاه استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به افق روشن این نقطه راهبردی کشور در تحقق ایجاد یک عسلویه معدنی گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد به دلیل دسترسی به ذخایر عظیم گازی، منابع معدنی و کانی‌های غیرفلزی و از منظر طرح آمایش سرزمین و موقعیت پدافند غیرعامل، پتانسیل توسعه لجستیکی و ترانزیتی و دیگر مزیت‌های فراوان، امکان اجرای طرح‌های صنعتی انرژی بر و صنایع مادر و صادرات محور را دارد و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در شکوفایی اقتصاد کشور ایفا کند.

پروژه اتصال منطقه ویژه اقتصادی لامرد به شبکه سراسری راه‌آهن و آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به منطقه ویژه اقتصادی لامرد، ساخت آزادراه لامرد به پارسیان برای تسریع در تامین مواد اولیه و صادرات محصولات، تصویب اجرای تقاطع غیرهمسطح در ورودی منطقه ویژه اقتصادی لامرد با مشارکت وزارت راه و شهرسازی از جمله طرح‌های توسعه‌ای مرتبط با این قطب اقتصادی است.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد واقع در جنوب استان فارس از زیر‌مجموعه‌های ایمیدرو است که نقش برجسته‌ای در پویایی صنعت و اقتصاد کشور دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند