جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت نشان می‌دهد در هشت ماه امسال، از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۹ کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل بین ۵/ ۰ تا ۵/ ۳۱۲ درصد افزایش یافته و بیشترین کاهش تولید مربوط به روغن ساخته شده نباتی بوده است. بر اساس این آمار در هشت ماه امسال بیشترین افزایش تولید مربوط به «الیاف اکریلیک» است که با ۵/ ۳۱۲ درصد افزایش، تولید آن به ۳۱۰۰ تن رسیده است. کمترین افزایش تولید نیز مربوط به کارتن با ۵/ ۰‌درصد افزایش بوده است. بعد از «الیاف اکریلیک»، بیشترین افزایش تولید مربوط به «انواع تلویزیون» و «ماشین لباسشویی» است که تولیدشان با ۵/ ۶۲ درصد و ۲/ ۵۸ درصد در هشت‌ ماه امسال به ترتیب به ۸۰۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه و ۶۶۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسیده است.

تولید این دو محصول در مدت مشابه سال گذشته ۴۹۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه و ۴۲۰ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده است.

تولید یخچال و فریزر نیز در این مدت با افزایش ۲/ ۲۹ درصدی از یک میلیون و ۳۲ هزار دستگاه در هشت ماه اول سال گذشته به بیش از یک میلیون و ۳۳۴ هزار دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است. البته با وجود افزایش چشمگیر تولید لوازم خانگی در سال‌جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان می‌دهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد. وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریدند و در گوشه منازل احتکار کرده‌اند.

همچنین کمباین، لاستیک خودرو، انواع سواری و وانت کالاهایی هستند که در این مدت بیش از ۲۰ درصد افزایش تولید داشته‌اند و تولید آنها با ۳/ ۴۱، ۲۵، ۳/ ۲۱ و ۴/ ۲۰ درصد افزایش نسبت به هشت ماه اول سال قبل به ۳۸۳ دستگاه کمباین، ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ تن لاستیک، ۵۴۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه سواری و ۵۲ هزار و ۸۲۸ دستگاه وانت رسیده است. در این میان تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه‌های سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشت، در هشت ماه اول امسال فقط ۵/ ۲ درصد افزایش داشته و از ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون عدد در هشت ماهه اول سال قبل به ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون عدد در مدت مشابه امسال رسیده است.

تولید کدام کالاهای صنعتی کاهش یافت؟

همچنین تولید ۹ کالا در مدت یاد شده کاهشی بوده که مانند ماه گذشته بیشترین کاهش تولید مربوط به «روغن ساخته شده نباتی» بوده است که با ۸/ ۱۹ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۱۶۸ هزار تن در هشت ماه اول سال قبل به ۹۳۷ هزار و ۵۰۰ تن در مدت مشابه امسال رسیده است. کمترین کاهش تولید در مدت یادشده نیز مربوط به انواع کاغذ بوده که تولید آن ۸/ ۳ درصد کمتر شده است. اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه‌ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ به‌طوری که این کالا یا در مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می‌شد. اگر چه بنا بر وعده مسوولان مربوطه قرار بود از هفته گذشته روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما به نظر می‌رسد این وعده به‌ویژه در بخش روغن جامد هنوز به‌طور کامل عملیاتی نشده است.

همچنین در این مدت تولید چرم، کولر آبی و الکتروموتور با کاهش ۷/ ۱۵، ۲/ ۱۱ و ۱۱ درصدی مواجه شده است، به‌طوری که تولید چرم در هشت ماه اول سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار فوت مربع و ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار فوت مربع بوده است. همچنین تولید کولر آبی از ۸۵۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه در هشت ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۷۵۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است. البته آمارهای جدید در مواردی اختلافاتی با گزارش‌های منتشر شده قبلی داشت که علت آن افزایش جامعه آماری واحدهای منتخب عنوان شده است.

وضعیت تولیدات محصولات معدنی

آمار تولید کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از افت تولید ۵ محصول منتخب معدنی و رشد ۷ محصول حکایت دارد.

طبق ارزیابی‌ها «ظروف چینی»، «کاشی و سرامیک»، «شیشه جام»، «کنسانتره زغال‌سنگ» و «ظروف شیشه‌ای» به ترتیب بیشترین افت تولید را در بازه مورد بررسی تجربه کرده‌اند. «ظروف چینی» که در هشت ‌ماه امسال بیشترین افت تولید را به ثبت رسانده است در هشت‌ ماه سال گذشته ۶/ ۳۹ هزار تن تولید داشته که این رقم در هشت‌ ماه امسال به ۱/ ۳۵ هزار تن رسیده است. به این ترتیب تولید «ظروف چینی» با افت ۶/ ۱۱ درصدی مواجه شده است.

اما در سایر محصولات منتخب معدن و صنایع معدنی رشد تولید در بازه زمانی مورد بررسی رخ داده است. بررسی‌ها حاکی است «شمش آلومینیوم خالص»، «سیمان»، «محصولات فولادی»، «فولاد خام» «کاتد مس»، «آلومینا» و «چینی بهداشتی» به ترتیب بیشترین رشد تولید در مقایسه هشت‌ ماه امسال با سال گذشته را به دست آورده‌اند.

طبق ارزیابی‌ها «شمش آلومینیوم خالص» با تولید ۳/ ۲۷۱ هزار تن نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد ۵/ ۵۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

در این میان «سیمان» نیز با تولید ۸/ ۴۸۴۴۷ هزار تن در هشت‌ ماه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۸ توانسته به رشد حدود ۱۶ درصد دست یابد.  تولید هشت‌ ماهه «محصولات فولادی» هم با رشد ۴/ ۹ درصدی نسبت به بازه مشابه سال قبل در سکوی سوم بیشترین رشد تولیدات معدنی ایستاده است.

اما «ظروف چینی» با تولید ۱/ ۳۵ هزار تن در هشت‌ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین افت تولید یعنی ۶/ ۱۱ درصد را تجربه کرده است.

«کاشی و سرامیک» نیز که دومین محصول با بیشترین افت تولید در هشت‌ ماه امسال لقب گرفته در هشت‌ ماه امسال تولیدی برابر با ۲۷۸۲۲۰ تن داشته است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند