در آن جلسه که با هدف ارائه راه‌حل‌های کوتاه‌مدت برای کاهش فشارهای معیشتی بر مردم برگزار شده بود، رهبری پیشنهاد کردند که هزینه مصرف آب و گاز محرومان و کم‌مصرف‌ها مشابه آنچه درخصوص برق اتفاق افتاده، رایگان شود و بر همین اساس در آن جلسه مقرر شد از کسانی که مصرف پایین دارند، هزینه‌ای در قبال آب و گاز گرفته نشود و تخفیف ویژه داده شود، در عوض از پرمصرف‌ها مبالغ بیشتری دریافت شود که کمبود درآمدی دولت را جبران کند. حال با گذشت سه هفته از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه آب و گاز رایگان کم مصرف‌ها را که هفته گذشته در هیات دولت تصویب شده بود، برای اجرا ابلاغ کرد.

در این مصوبه که به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی ابلاغ شده آمده است که صورتحساب آب و فاضلاب مشترکان با مصرف تا یک سوم الگوی تعیین شده (موضوع تبصره ۴  ماده یک  قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور مصوب ۱۳۹۴) را با تخفیف صددرصدی محاسبه کند. هیات وزیران با تاکید بر اینکه آب بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییری نخواهد داشت، تصویب کرد که مشترکان با مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، شش ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف آب اقدام کنند. در پایان این دوره، بهای آّب آن دسته از مشترکانی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد،‌ به پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب شورای اقتصاد افزایش می‌یابد. در مصوبه ابلاغی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور از وزارت نیرو خواسته شده تا ضمن اطلاع‌رسانی،‌ آموزش و فرهنگ‌سازی،‌ مشترکان پر مصرف را نسبت به استفاده از وسایل کاهنده مصرف با هدف اصلاح رفتار و کاهش مصارف غیر‌ضروری ترغیب کند. در مصوبه دولت تصریح شده است که این تخفیف صرفا شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی می‌شود و واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه‌های غیر‌دائم نظیر باغ، ویلاها و خانه باغ‌ها مشمول تخفیف نمی‌شوند.

رایگان شدن گاز کم‌مصرف‌ها

همچنین مصوبه هیات وزیران برای محاسبه گاز بهای مشترکان کم مصرف از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ با تخفیف صددرصد، از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد. در این مصوبه که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی ابلاغ شده آمده است: این حکم شامل گاز‌بها و کلیه هزینه‌های مرتبط با آن (مالیات،‌ عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) است و صرفا شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه‌های عشایری می‌شود.

هیات وزیران با تاکید بر اینکه گاز بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییری نخواهد کرد، تصویب کرد: مشترکان با میزان مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، شش ماه فرصت دارند نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز اقدام کنند. در پایان این دوره، بهای گاز آن دسته از مشترکانی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد،‌ به پیشنهاد وزارت نفت و تصویب شورای اقتصاد افزایش می‌یابد. در مصوبه ابلاغی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور از وزارت نفت خواسته شده تا ضمن اجرای اقدامات بهینه‌سازی مصرف که به‌صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می‌شود،‌ مشارکت در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه‌ها و جایگزینی بخاری‌های فرسوده در دستور کار قرار گیرد. در مصوبه دولت جدول الگوی کم‌مصرفی (متر مکعب در ماه) به شرح ذیل تعیین شده است: ۱- ایام سرد اقلیم‌های ۱، ۲ و ۳؛‌ ۲۰۰ متر مکعب و کمتر در ماه، ۲- ایام سرد اقلیم ۴؛ ۱۵۰ متر مکعب و کمتر، ۳- ایام سرد اقلیم ۵؛ ۱۰۰ متر مکعب و کمتر و ایام گرم و همه اقلیم‌ها (نیمه دوم فروردین تا نیمه اول آبان)،‌ ۴۵ متر مکعب و کمتر.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند