به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی در نشست هم اندیشی با مدیران رسانه‌های کشور با بیان این مطلب افزود: با ابلاغ‌های جدید هر صادر کننده می‌تواند ارز خود را یا در سامانه نیما به فروش برساند یا از طریق واردات اقلام مورد تایید وزارت صمت به رفع تعهدات ارزی خود مبادرت ورزد.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان در این شرایط سخت تحریمی مجاهدان اقتصادی هستند، بیان کرد: ابلاغ سیاست‌های جدید صادراتی توسط رئیس‌جمهور و با هماهنگی بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دولت سبب خرسندی فعالان اقتصادی و حل بسیاری از پرونده‌ها در این حوزه شده است.

وزیر صمت در ادامه گفت: فعالان اقتصادی که از سال ۱۳۹۸ به بعد در این حوزه مشکل دارند با مراجعه به سامانه جامع تجارت می‌توانند به رفع تعهدات ارزی خود اقدام کنند. رزم‌حسینی همچنین از همراهی بانک مرکزی در خصوص تصویب ارز متقاضی در این شرایط سخت تقدیر و تشکر به عمل آورد. وی با اشاره به ابلاغیه تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و رسوبی مانده در گمرکات بیان کرد: مجموعه این سیاست‌ها سبب وفور کالا و تامین به موقع مواد اولیه کارخانه‌ها شده است.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به علل گرانی گفت: افزایش چند برابری نرخ ارز، رشد نقدینگی و هزینه‌های کرونا از علل گرانی‌های اخیر بوده است.

وی با اعلام اینکه کیفیت، تنوع و قیمت خودرو در شأن مردم ایران نیست، افزود: بسته اصلاح صنعت خودرو را ارائه کرده ایم که به زودی نهایی می‌شود.

وزیر صمت همچنین با تاکید بر اینکه باید رقبای جدید در حوزه خودروسازی وارد شوند، گفت: بخش خصوصی باید تقویت شود. وی با استناد به آمارها در حوزه خودرو گفت: افزایش تولید ۵۰ درصدی در حوزه خودرو پیش‌بینی شده است که تا پایان سال محقق شود و در همین چند ماه اخیر نیز ایران خودرو و سایپا افزایش تولید داشتند.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود تامین نهاده‌ها را وظیفه وزارت صمت دانست و گفت: نهاده‌ها به موقع تامین شدند و توزیع آنها از طریق سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی است.

رزم حسینی همچنین دو نرخی بودن ارز را ریشه بسیاری از فسادها دانست که سبب از بین رفتن ثروت ملی می‌شود و در این خصوص اضافه کرد: در ۲۰ قلم کالایی که ارز ترجیحی دریافت می‌کنند ثبات نسبی، کاهش قیمت و وفور را شاهد هستیم.

وی همچنین در پایان بیان کرد: با تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی تعامل داریم.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند